Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Dwa miliony nadgodzin w policji. Sytuacja nie jest łatwa

51
Podziel się:

W policji znalazłoby się zatrudnienie dla dodatkowych 6 tys. funkcjonariuszy. Tyle że chętnych brakuje, więc policjanci pełnią służbę po godzinach.

W policji służy 103 tys. funkcjonariuszy.
W policji służy 103 tys. funkcjonariuszy. (PAP)

Do końca czerwca w policji nierozliczonych pozostawało 2 691 063 nadgodziny – tak wynika z danych przesłanych przez NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. To tylko godziny nierozliczone, czyli faktycznych nadgodzin może być znacznie więcej.

Skąd taka liczba? Brakuje chętnych do prac w policji, więc by zachować ciągłość pracy komisariatów, policjanci pracują znacznie więcej niż przewiduje jakakolwiek ustawa. Z tytułu tej dyspozycyjności mogą liczyć na dodatkowe pieniądze – czytamy w "Rzeczpospolitej".

W policji służy 103 tys. funkcjonariuszy. Szacuje się, że na obsadzenie czeka 6 tys. wakatów. Sytuacja zrobi się naprawdę groźna za kilka lat, gdy na emeryturę przejdą policjanci, którzy służbę rozpoczęli na początku lat 90. Liczba wakatów może wzrosnąć nawet do 10 tys., bo młodzi ludzie nie garną się do pracy w policji. O ile jeszcze dekadę temu na jedno stanowisko było nawet 10-12 chętnych, tak teraz potrafi ze sobą rywalizować dwóch, niekiedy przeciętnych, kandydatów.

Za policyjne nadgodziny trzeba płacić. Zgodnie z nowelizacja ustawy o Policji obowiązują dwa okresy rozliczeniowe – od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do końca roku. W zamian za czas służby przekraczający normę funkcjonariuszowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.

Nadgodziny powinny zostać rozliczone w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, policjantowi automatycznie przysługuje rekompensata finansowa, chyba że sam w ciągu 10 dni zwróci się o udzielenie mu czasu wolnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Nauczyciele i policjanci rzucają pracę. Wolą prowadzić Żabki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
zigor
4 lata temu
Dać ludziom broń i niech się sami bronią. Przede wszystkim nauczą się szacunku do siebie i do mienia innych. W niektórych stanach USA jak ci ktoś wejdzie na trawnik bez zaproszenia to masz go prawo ustrzelić. Wyobraźcie sobie że nie depczą cudzych trawników.
były policjan...
5 lata temu
dzisiaj Policja to jeden wielki syf!!! byłem spróbowałem zdałem i .... zrezygnowałem, jestem szczęsliwy i nieźle radzę sobie w zyciu !!!! :)) Polecam tę opcję .
Wyborca
5 lata temu
Jakoś mnie to nie dziwi iż dopiero teraz media zajęły się tym tematem Bo rządzi PIS. jedyna partia kfòra zgodziła się zapłacić za nadgodziny Bo wcześniej rządzący nawet nie kazali rozliczać poważnie zaliczać nadgodziny
MIKI
5 lata temu
Mniej pilnowania rozwalającej się rezydencji kaczyniaka i nie będzie nadgodzin !
Czy wiecie
5 lata temu
przez kogo zostala stworzona POLICJA ????
...
Następna strona