Notowania

Dwa miliony nadgodzin w policji. Sytuacja nie jest łatwa

W policji znalazłoby się zatrudnienie dla dodatkowych 6 tys. funkcjonariuszy. Tyle że chętnych brakuje, więc policjanci pełnią służbę po godzinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W policji służy 103 tys. funkcjonariuszy.

Do końca czerwca w policji nierozliczonych pozostawało 2 691 063 nadgodziny – tak wynika z danych przesłanych przez NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. To tylko godziny nierozliczone, czyli faktycznych nadgodzin może być znacznie więcej.

Skąd taka liczba? Brakuje chętnych do prac w policji, więc by zachować ciągłość pracy komisariatów, policjanci pracują znacznie więcej niż przewiduje jakakolwiek ustawa. Z tytułu tej dyspozycyjności mogą liczyć na dodatkowe pieniądze – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ciągłe zmiany w grafiku, Święta poza domem, mobbing przez przełożonych - te bolączki zostaną z mundurowymi
"Żeby chociaż jedne Święta mógł spędzić z synem". Problemy mundurowych

W policji służy 103 tys. funkcjonariuszy. Szacuje się, że na obsadzenie czeka 6 tys. wakatów. Sytuacja zrobi się naprawdę groźna za kilka lat, gdy na emeryturę przejdą policjanci, którzy służbę rozpoczęli na początku lat 90. Liczba wakatów może wzrosnąć nawet do 10 tys., bo młodzi ludzie nie garną się do pracy w policji. O ile jeszcze dekadę temu na jedno stanowisko było nawet 10-12 chętnych, tak teraz potrafi ze sobą rywalizować dwóch, niekiedy przeciętnych, kandydatów.

Za policyjne nadgodziny trzeba płacić. Zgodnie z nowelizacja ustawy o Policji obowiązują dwa okresy rozliczeniowe – od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do końca roku. W zamian za czas służby przekraczający normę funkcjonariuszowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.

Nadgodziny powinny zostać rozliczone w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, policjantowi automatycznie przysługuje rekompensata finansowa, chyba że sam w ciągu 10 dni zwróci się o udzielenie mu czasu wolnego.

Obejrzyj: Nauczyciele i policjanci rzucają pracę. Wolą prowadzić Żabki

Przełożonych policjantów nie interesuje nawet, kiedy rodzi się dziecko
"Nasi mężowie nie mogą demonstrować. Ale my - tak. Czara goryczy się zbiera". Żona policjanta szczerze o swojej sytuacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: policja, wakaty, nadgodziny, służba mundurowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2019

oloByłem policjantem przez kilka lat ale musiałem odejśc ponieważ nie miałem SB-ckiego rodowodu i potomstwo SB-cji mnie okradało i poniżało

16-10-2019

GoscW Niemczech liczba ludności dwa razy większa niż w Polsce policji dwa razy mniej

16-10-2019

AhaZatem nie zachowujmy ciągłości pracy komisariatów. Społeczeństwo to odczuje i może wtedy doceni pracę policjantów.

Rozwiń komentarze (50)