Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

E-myto zalicza trzecie podejście. Teraz zajmie się nim skarbówka

3
Podziel się:

Od 10 lat o elektronicznym systemie opłat za drogi głównie się mówi. Nie potrafiła go zbudować najpierw Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, później - Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Teraz za e-myto bierze się skarbówka.

Krajowy System Poboru Opłat wciąż nie może powstać. Od lipca opiekę nad nim przejmuje Krajowa Administracja Skarbowa
Krajowy System Poboru Opłat wciąż nie może powstać. Od lipca opiekę nad nim przejmuje Krajowa Administracja Skarbowa (East News)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", do 2018 roku za Krajowy System Poboru Opłat (KSPO) odpowiadała GDDKiA. To w tym czasie wprowadzono system viaTOLL, który dziś jest popularny przede wszystkim wśród kierowców ciężarówek.

Co najistotniejsze - bardzo trudno system oszukać. To oznacza, że liczba kierowców ciężarówek, którzy unikają płacenia, jest obecnie znikoma.

Do systemu miały dołączać kolejne drogi, a w 2018 roku miało ich już być 7 tys. km. Udało się włączyć ledwie połowę. Jak twierdzi prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski - to niewykorzystana szansa.

Zobacz także: Obejrzyj: Autostrada pół metra od balkonu. Mieszkańcy osiedla domagają się interwencji rządu

Od 2018 roku systemem zarządzał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Krajowy System Poboru Opłat jednak w tym czasie specjalnie się nie rozwinął.

Sposobem może być przekazanie opieki nad KSPO Krajowej Administracji Skarbowej. Od 1 lipca to właśnie w gestii skarbówki leży opieka nad systemem.

- Może przynieść dużo więcej niż 2 mld zł wpływów, jak ma miejsce obecnie. Sposób na to jest bardzo prosty – do systemu muszą być włączone nowe odcinki dróg. Rząd potrzebuje pieniędzy, a równocześnie zaniedbuje proste narzędzie zwiększenia wpływów. Od trzech lat system nie był rozszerzany - – mówi Arendarski.

Dla porównania: w Niemczech 52 tys. km dróg jest objętych opłatami, a w Polsce niecałe 4 tys. km.

Mowa na razie głównie o samochodach ciężarowych. To one w zdecydowanej większości płacą dziś e-myto. Samochody osobowe płacić muszą tylko za wybrane odcinki autostrad.

Prywatni operatorzy jednak również stawiają na elektroniczny pobór opłat. Takim przykładem może być system funkcjonujący na autostradzie A1.

Rząd zapowiadał, że w te wakacje elektroniczny pobór opłat zostanie również wprowadzony na państwowych odcinkach. Tak się jednak do tej pory nie stało.

- Państwo udowodniło, że nie ma know-how potrzebnego, by technologicznie obsługiwać system poboru opłat. Powinniśmy mieć nadzieję, że tym razem skorzysta ze współpracy z podmiotami prywatnymi, by cały system działał sprawnie i skutecznie - puentuje Arendarski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Ww
4 lata temu
Tylko winiety
Pozdrawiam br...
4 lata temu
Zaczęli ścigać alimenciarzy i dzietność w p..du. :)))
Popieram !
4 lata temu
Za czasów rządów PO – wybudowano Gazoport – przebudowano 8 najważniejszych lotnisk w Polsce (w Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Krakowie oraz Warszawie) – wybudowano, zmodernizowano i zrewitalizowano blisko 1200 km linii kolejowych. – wybudowano i wyremontowano 252 km linii tramwajowych i trolejbusowych w 9 polskich metropoliach – wybudowano 2 575 km sieci gazociągów – najdłuższy z nich, relacji Szczecin – Gdańsk, ma 265 km długości – zbudowano i rozbudowano 15 centrów logistycznych oraz terminali kontenerowych – wybudowano i wyremontowano 15 tys. km sieci kanalizacyjnej, do której podłączonych zostało ponad 1,3 mln osób – wybudowano i przebudowano 275 oczyszczalni ścieków – wybudowano ponad 360 km elektroenergetycznych sieci przesyłowych – zmodernizowano 570 obiektów użyteczności publicznej (np. szkół, szpitali) – wybudowano i przebudowano 630 km sieci ciepłowniczej – wyposażono ponad 180 szpitali i przychodni w nowoczesny sprzęt medyczny – wyremontowano i doposażono ponad 280 szpitalnych oddziałów ratunkowych – kupiono 335 ambulansów ratowniczych – kupiono 23 śmigłowce EC 135 P2+ dla LPR – wybudowano 77 obiektów instytucji kultury (np. Centrum Nauki Kopernik, które okazało się turystyczny hitem Warszawy) – 1140 km autostrad – 13000 km dróg lokalnych – 200 obwodnic – 4500 przedszkoli – 2600 orlików – 1800 żłobków i co najważniejsze spokój w kraju. A te wszystkie nagonki i przypisane Tuskowi przez Pis to ich sprawka... To jest działanie typu...> Taktyka Kaczynskiego i jego rzadu..