Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Eksporterzy i importerzy muszą zacisnąć pasa. Wymiana handlowa wyraźnie niższa

5
Podziel się:

Pierwsze półrocze upłynęło pod znakiem mniejszej aktywności w handlu zagranicznym. M.in. przez epidemię eksport spadł o około 5 proc., a import prawie dwa razy mocniej. A to dopiero początek ciężkich czasów.

Eksport i import jest niższy niż rok temu.
Eksport i import jest niższy niż rok temu. (money)
bEKsZcbV

Od stycznia do czerwca polskie przedsiębiorstwa eksportowały towary o wartości 480,4 mld zł, jednocześnie sprowadzając z innych krajów towary warte 458,4 mld zł. Bilans w handlu wyszedł więc na plus 22 mld zł - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Bilans jest dodatni, co ma pozytywny wpływ na np. PKB. Martwi jednak spadek aktywności w obu kierunkach.

"Nowe dane GUS pokazują, że pandemia już zadała mocny cios eksportowi. Jego wartość spadła o 5,3 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku" - wskazują eksperci międzynarodowej instytucji płatniczej Akcenta.

bEKsZcbX

Ostrzegają, że to dopiero początek cięższych czasów w handlu zagranicznym. Eksporterzy, jak i importerzy będą musieli mocniej zacisnąć pasa i szukać rozwiązań, które pomogą im przetrwać.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Prawie dwa razy mocniej spadła wartość importowanych towarów. Wśród najważniejszych naszych partnerów handlowych największe wyhamowanie widoczne jest w przypadku Rosji, skąd do Polski trafiło o blisko jedną czwartą mniej towarów w porównaniu z pierwszym półroczem 2019.

bEKsZccd

Wśród 10 najważniejszych rynków zbytu dla naszych produktów, najmocniej zanurkował eksport na kierunku włoskim (-17,8 proc.). Jedynym krajem w tym gronie, gdzie udało się utrzymać wzrost sprzedaży były Stany Zjednoczone (4,6 proc.).

Niezmiennie największym partnerem handlowym Polski są Niemcy. Zostawiają daleko w tyle Czechy, które są drugim najważniejszym kierunkiem eksportu i Chiny, z których sprowadzamy dużo towarów.

bEKsZcce

Najszybszy wzrost eksportu z Polski w okresie styczeń-czerwiec dotyczył olejów, tłuszczów, wosków, zwierzęcych i roślinnych (o 23,3 proc.), napojów i tytoniu (o 19,6 proc.), żywności i zwierząt żywych (o 7,3 proc.) oraz chemii i produktów pokrewnych (o 4,7 proc.).

Spadek odnotowano m.in. w m.in. w paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych (o 31,3 proc.), maszynach i urządzeniach transportowych (o 10,4 proc.) oraz towarach przemysłowych sklasyfikowanych głównie według surowca (o 8 proc.).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEKsZccy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Michał
rok temu
Czemu ten TIR jedzie pod prąd?
Widziałem
rok temu
Czemu ten TIR na zdjęciu jedzie pod prąd?
jajo
rok temu
Jak ludzie będą tracić pracę to pójdą na wiejską odebrać parę groszy.Powinni już teraz dać podwyżkę policji i wojsku bo będą potrzebni
bEKsZccz
Dziad
rok temu
Tak ,wszyscy zaciskaja pasa, tylko nie umiłowania władza)))
BZDURA
rok temu
Import spadł, bo agencje celne się op...ły, trzymając towary po 2 m-ce i pozbawiając firmy możliwości reinwestycji. Kraje rozwinięte korzystają z blockchaina, a ten polski zaścianek dalej babrze się w outlooku...