Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Epidemia koronawirusa. Niemcy z mniejszą liczbą chorych niż Polska

588
Podziel się:

Liczba chorujących na koronawirusa w Niemczech jest już niższa niż w Polsce. Pod względem ogólnej liczby zakażeń i zgonów nasi zachodni sąsiedzi wciąż wypadają gorzej, jednak pokazują, jak walczyć z epidemią. W Polsce z kolei problemem jest nie tylko Śląsk. Wygląda na to, że epidemia wcale się nie zwija.

Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Angelą Merkel. Z kanclerz Niemiec premier Polski łączył się za pomocą wideokonferencji
Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Angelą Merkel. Z kanclerz Niemiec premier Polski łączył się za pomocą wideokonferencji (KPRM)
bEDMclRx

Kolejny etap odmrażania gospodarki i życia społecznego coraz bliżej. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski mają poinformować m.in. o zmianach w obowiązku noszenia maseczek, ale również nowych wytycznych dla branży weselnej, fitness i kin.

I dla wielu informacja o kolejnych krokach może być zaskoczeniem. A powód jest jeden: liczba nowych zakażeń w Polsce nie spada. Od długiego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Ani nie rośnie, ani nie zmniejsza się.

Co ciekawe, pod względem aktywnej liczby przypadków (aktywne infekcje to wciąż trwające choroby, czyli ogólna liczba wykrytych przypadków pomniejszona o wyzdrowiałych i ofiary) lepiej od Polski wyglądają... Niemcy. Owszem, nasz zachodni sąsiad w sumie ma 180 tys. potwierdzonych przypadków, liczba zgonów to 8,4 tys. i to bezsprzecznie gorsze statystyki niż w Polsce. To już jednak historia.

bEDMclRz
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

W Niemczech 162 tys. osób zostało uznanych za ozdrowieńców. Liczba aktywnych przypadków to (według stanu na 25 dzień maja) 10 tys. 376. W Polsce jest to… o 500 więcej. Według danych resortu zdrowia we wtorek na godzinę 10 rano mieliśmy 10 tys. 834 aktywnych przypadków.

bEDMclRF

Mowa wyłącznie o aktywnych przypadkach. Liczba zakażeń jest mniejsza w Polsce, liczba zgonów również. W Polsce liczba zakażonych - na każdy milion mieszkańców - wynosi 575. W Niemczech to 2177. W Polsce liczba ofiar - na każdy milion mieszkańców - to 26. W Niemczech to 101. Przykład Niemiec idealnie jednak pokazuje, jak działa sprawna służba zdrowia, jak pomaga duża liczba testów i odpowiednia izolacja zakażonych. Tylko dzięki temu udało się tak "zbić statystyki".

Epidemia w Polsce nie dotyka wyłącznie Śląska. To wciąż główny region, z którego pochodzi spora część infekcji, nie jest jednak jedyny. Wzrost widać m.in. w województwie mazowieckim. W ostatnich dniach nawet w województwie lubuskim - do tej pory wskazywanym jako oaza spokoju - pojawiły się nowe zakażenia.

bEDMclRG

7327 zakażenia - to bilans koronawirusa na Śląsku. To oznacza, że w tej chwili na każdy milion mieszkańców tego regionu chore są 1632 osoby. Na każdy tysiąc mieszkańców zainfekowanych jest niespełna dwóch Ślązaków (statystycznie 1,6).

3283 zakażenia - to z kolei bilans wirusa na Mazowszu. To też dokładnie pokazuje, o ile poważniejsza jest sytuacja na Śląsku. Na Mazowszu na każdy milion mieszkańców zakażonych jest 609 osób. Na tysiąc mieszkańców to zaledwie 0,6, czyli niemal trzy razy mniej niż na Śląsku. A warto dodać, że Mazowsze jest bardziej licznym województwem. Tutaj jest niemal milion osób więcej.

bEDMclRH

Trzecie - tylko pod względem liczby - najbardziej dotknięte wirusem województwo to Dolny Śląsk. 2465 infekcji - to aktualny bilans tego województwa. Przeliczenie zakażeń na milion mieszkańców pokazuje, że Dolny Śląsk ma większy problem niż Mazowsze. Tu jest 853 chorych na każdy milion mieszkańców (czyli 0,8 na każdy tysiąc mieszkańców).

bEDMclRI

Na drugim biegunie wciąż jest województwo lubuskie. Potwierdzonych przez służby jest zaledwie 108 przypadków wirusa. Statystyka na milion mieszkańców to właśnie 108 chorych (czyli 0,1 infekcji na każdy tysiąc mieszkańców). Oczywiście warto pamiętać, że to statystyki potwierdzonych przypadków.

Część epidemiologów uważa, że rzeczywista liczba nigdy niepotwierdzonych i bezobjawowych chorych na Covid-19 może być kilka razy większa.

Warto zauważyć, że kolejne etapy odmrażania gospodarki wprowadzane były pomimo niespadającej liczby nowych zakażeń. Od tygodni utrzymuje się ona na jednym, w miarę stabilnym poziomie.

Trzeci etap odmrażania gospodarki wprowadzony był dokładnie 18 maja - w tym dniu w Polsce było 356 nowych przypadków. I od tego dnia mogły się otwierać restauracje i kawiarnie. Jak wynika z analizy money.pl, średnio każdego kolejnego dnia po odmrożeniu mieliśmy 390 wykrytych infekcji. Najbliższy tydzień pokaże dokładnie, jaki był wpływ tego kroku na wynik zakażeń. Zwykle objawy pojawiają się po 5-7 dniach. Ci, którzy zachorowali właśnie w efekcie odmrożenia, teraz zaczynają to zauważać. W wynikach pojawią się w najbliższych dniach.

Przeanalizowaliśmy również średnią dla okresu od 2 - czyli od 4 maja do 3 etapu - czyli 18 maja. Wynik? Średnio było to 340 przypadków. A zatem widać, że luzowanie ma bezpośredni wpływ na liczbę chorych - choć jest to wzrost o około 15 proc.

bEDMclSa
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(588)
czaszef
rok temu
Kolejny kłamliwy artykuł. Dzisiaj o godzinie 12 w Niemczech jest 2.188 chorych na 1 mln a w Polsce 626. Autorowi albo płacą albo jest on z pokolenia, które nie miało matematyki na maturze (nie było jej przez 20 lat!)
Andrzej
rok temu
"Sukces" Niemców polega na pompowaniu statystyki!!! Zarażeni zdrowieją w ciagu 19 dni od stestowania. Jest to rekord świata!!! Przyjmuje się, że od zarażenia do wyzdrowienia 21 dni. Oni skrócili o 2 dni czym poprawili sobie wynik. W Polsce z kolei ten okres wynosi 34 dni. Nie jest to dla mnie zrozumiałe dlaczego tak jest. Wykrywalność testów w Polsce wynosi 2.7 % a w Niemczech 4.6 % co świadczy, że koronawirusa u nas jest na pewno mniej i zwiększenie liczby testów nic tu nie zmieni.
dulitl
rok temu
przecież to są zaniżone statystyki powyżej 60 roku życia i osób starszych nie wliczali do statystyki pozwalali im umierać tak jak w szwecji tylko na starość do niemiec taka tam wysoka kultura cho cho cho dostaniesz zastrzyk i po problemie każdy kiedyś musi umrzeć
bEDMclSb
RTSS
rok temu
Więcej takich "filozofów " jak pan Szumowski z niektórymi ministrami, a niedługo będziemy liderem liczby chorych na świecie . "Maseczki" , apaszki , szale miały podobno zatrzmać Coronawirusa jednak skubaniec okazał się sprytniejszy i jakimś cudem omija zapore. a co na wybitni "eksperci" medycyny polskiej ? jakos milczą ostatnio
Lolo
rok temu
Niemcy sa dwa razy wiekszym krajem niż Polska, wiec to że mieli więcej zachorowań jest oczywista. I nie ma się co porównywać. Ale tu od początku czuliśmy się bezpiecznie..robione były testy na dużą skalę. Nikt nie kłamał i nie kręcił, komunikacja rządu że społeczeństwem jest szczera i transparentna. To jest powód, że w Polsce nadal jest ten koszmar. Bo zamiast działać, rząd kłamał i mataczył. Zastanawiam się czasem czy PiS ma ministra propagandy jak w Korei północnej.
...
Następna strona