Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fuzja Orlenu i Lotosu. Daniel Obajtek: "Nie wiadomo, czy dojdzie do skutku"

8
Podziel się

- Nie wiadomo, czy fuzja Orlenu z Lotosem dojdzie do skutku - powiedział w sobotę Daniel Obajtek, prezes Orlenu, podczas konferencji w trakcie konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.

Prezes Orlenu o fuzji z Lotosem
Prezes Orlenu o fuzji z Lotosem (iStock.com)
bDYNDlpN

- To jest proces bardzo ciężki i trudny. Robimy wszystko, by się to udało - mówił Obajtek, którego słowa przytacza PAP.

Obajtek mówił, że fuzja ma pozwolić firmie istnieć przez wiele lat. - Jeżeli teraz tego nie zrobimy, to za 10-15 lat konkurencja przyjdzie i po Lotos, i po Orlen - oświadczył.

Daniel Obajtek tłumaczył, że kapitalizacja po połączeniu obu firm wyniesie 19 mld dolarów. Porównał to do globalnego giganta paliwowego BP, którego kapitalizacja wynosi - jak mówił szef Orlenu - 130 mld dolarów, podaje PAP.

bDYNDlpP
Zobacz także: Obejrzyj także: Fuzje i przejęcia w Polsce i Europie. Tłumaczy Maciej Jacenko

W związku z obawami o zachowanie zasad konkurencji, PKN Orlen może jednak spotkać się z długimi i trudnymi rozmowami z Komisją Europejską. Bruksela obawia się bowiem, że połączenie dwóch potężnych firm naruszy te zasady. Jak przekonywał w czwartek Reuters, unijni komisarze mogą wszcząć czteromiesięczne dochodzenie w sprawie planowanej fuzji.

Komisja Europejska oczekuje od PKN Orlen głębszych analiz i dalszych rozmów, ale płocki koncern w dalszym ciągu zakłada, że do przejęcia kontroli nad Grupą Lotos dojdzie do końca roku - przekonywał w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

bDYNDlpV

PKN Orlen liczył na szybką zgodę KE, najlepiej do połowy 2019 roku, tak by mógł dokonać połączenia do końca grudnia. Oficjalnie jednak polska firma poprosiła Komisję o zatwierdzenie fuzji dopiero w środę. Mimo to, jak podaje Polska Agencja Prasowa, płocki koncern na razie wciąż podtrzymuje zakładany harmonogram.

W środowym komunikacie PKN argumentował, że jego umowa nie zaszkodzi konkurencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYNDlqq
KOMENTARZE
(8)
Mini Strand
2 lata temu
Mam tylko nadzieję, że nie zmarnują dobrej marki jaką ma ORLEN. Jedna z niewielu polskich marek, z których jestem dumny. Światowy poziom!
Roskolnikov
2 lata temu
szczerze to powinno sie wyrzucic wszystkie zagraniczne koncerny paliwowe w Polsce i zostawic tylko Orlen dla lepszego zysku
hehehehe
2 lata temu
z tą fuzją to jak z Misiem
bDYNDlqr
jurek
2 lata temu
I konkurencja powinna przyjść aby molohowi PiS-wskiemu utrzeć nosa.
Regulator cen
2 lata temu
Dlaczego Orlen ma na autostradzie droższe paliwo niż w mieście? Jak tak można? To jest chciwość!!!