Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubezpieczenia
30.04.2019 07:21

Gra o 4 mld zł z naszych ubezpieczeń. Ministerstwo opóźnia prace nad ustawą

Dwa lata oczekiwania na ustawę i jej blokowanie w kręgach rządowych może nas kosztować 4 mld zł. Do tego kancelarie odszkodowawcze wciąż mogą pobierać horrendalne prowizje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Koszty OC bez regulacji działania kancelarii odszkodowawczych może wzrosnąć (Fot: Dmitry Kalinovsky)

Po raz pierwszy o pomyśle regulacji rynku kancelarii odszkodowawczych ubezpieczyciele usłyszeli dwa lata temu z ust senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Przygotowanie ustawy zapowiedział w trakcie kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Swoje słowa powtórzył rok później. I choć projekt opuścił senacką komisję budżetu i finansów publicznych pod koniec października ubiegłego roku, to już ponad 3 miesiące czeka ona w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Czeka, bo wciąż nie pojawiła się rządowa opinia do projektu, za którą odpowiada wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł – donosi „Puls Biznesu”. Nie pojawiła, choć termin minął 15 kwietnia.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie limitu prowizji za obsługę w wysokości 20 proc. wartości odszkodowania czy zakaz reklamowania m.in. w szpitalach, domach pogrzebowych, na cmentarzach. Najbardziej oprotestowanym przez właścicieli warsztatów samochodowych jest jednak zapis o zakazie cesji wierzytelności na osobę trzecią lub doradcę, czyli zakaz sprzedaży praw do szkody. Zdaniem mechaników oraz części posłów skorzystają na tym ubezpieczyciele, a bezgotówkowe rozliczenie szkody będzie utrudnione.

Euro w Polsce. "Pytanie, w jakiej perspektywie możemy dogonić Niemcy"

Co ciekawe, według danych "Pulsu Biznesu" 97 proc. szkód jest likwidowanych na podstawie oświadczenia, nie cesji. Pozostałe 3 proc. mogą stanowić cesje, choć brakuje miarodajnych informacji na ten temat. Co ważne, według PIU, pozostawienie sytuacji prawnej bez zmian może uderzyć klientów po kieszeni.

- Chcielibyśmy, aby składki ubezpieczeniowe stały w miejscu, a odszkodowania rosły. Zapominamy jednak, że jedno jest źródłem finansowania drugiego. Oszacowaliśmy, że zaspokojenie apetytów warsztatów i kancelarii spowodowałoby wzrost roszczeń z OC komunikacyjnego o 4 mld zł rocznie. W podobnym stopniu wzrosłyby składki - stwierdził w rozmowie z "PB" Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubezpieczenia, oc, piu, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz