Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
15.10.2019 10:02

GUS: Inflacja we wrześniu spadła. Ceny żywności rosną dwukrotnie szybciej niż średnia

We wrześniu ceny były średnio o 2,6 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z danych GUS. To pierwszy spadek inflacji w tym roku, choć to marne pocieszenie, bo zakupy są coraz bardziej kosztowne. Warzywa i cukier po roku są droższe o ponad 20 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny w sklepach są coraz wyższe. (Fot: Andrzej Zbraniecki, Eastnews)

Potwierdziły się wstępne wyliczenia GUS mówiące o wyraźnym spadku inflacji z 2,9 proc. w sierpniu do 2,6 proc. we wrześniu. Warto dodać, że pierwotnie prognozy ekonomistów zakładały tylko delikatny spadek do 2,8 proc.

Oczywiście spadek inflacji nie oznacza, że ceny spadają. Rosną, ale nieco wolniej. Warto odnotować, że to pierwszy przypadek w tym roku, by inflacja z miesiąca na miesiąc była niższa. Do tej pory podwyżki cen tylko przyspieszały. Jeszcze w styczniu średni wzrost cen towarów i usług wynosił w skali roku zaledwie 0,7 proc.

Inflacja. Jak zmieniają się ceny?

Od wielu miesięcy w centrum uwagi jest przede wszystkim żywność. We wrześniu była o ponad 6 proc. droższa niż rok temu. Powyżej średniej rosną też ceny produktów i usług dotyczących zdrowia i edukacji. Znacznie więcej płacimy także za usługi w restauracjach i hotelach.

Ponad 6-procentowe podwyżki cen żywności to oczywiście tylko średnia. Są takie produkty jak wieprzowina, która drożeje dwa razy szybciej (o 12,9 proc.). Czterokrotnie szybciej w górę idą ceny warzyw (23,9 proc.) i cukru (o 23,4 proc.).

Koszyk Kaczyńskiego. Taniej niż w 2010? "Efekt wysokiej bazy, inflacja jest odczuwalna"

Mocniej niż średnia w górę idzie mąka, a więc i pieczywo (po 8,4 proc. więcej niż rok wcześniej). Wędliny są droższe o 7,5 proc., a owoce o 8,1 proc.

Jedyne co w ujęciu rocznym tanieje to odzież i obuwie (średnio o 1,2 proc.) i spadają koszty transportu (średnio o 1,7 proc.). Na transport główny wpływ mają ceny paliw. Najmocniej staniał gaz (o prawie 14 proc.). Benzyna jest tańsza o 2 proc. a olej napędowy o 1 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Inflacja. Co ze stopami procentowymi?

Niższa inflacja cieszy nie tylko konsumentów, ale też Radę Polityki Pieniężnej. Organ NBP, który decyduje m.in. o stopach procentowych, a więc i pośrednio o oprocentowaniu kredytów, ma utrzymywać stabilny poziom cen w gospodarce. Za taki uznaje się inflację na poziomie około 2,5 proc.

Ostatnio niepokojąco wskaźnik oddalał się od celu, ale teraz wraca do równowagi. Dzięki temu jest duża szansa, że jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy oprocentowanie kredytów nie wzrośnie.

(GUS)
(Fot: GUS)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, gus, ceny, statystyka, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

emerytkaciagle nie wiem gdzie GUS robi badania , i jak oblicza srednia , ze srednio wychodzi im 6 %, szanowny gusie tylko <>zdrozaly o ponad 100% w … Czytaj całość

15-10-2019

oloteraz czekamy na systematyczny wzrost cen przez 4 lata kadencji PiS

15-10-2019

VggCzekamy jeszcze na spleet payment i wzrost płacy minimalnej a ludzie zobaczą jak fajnie zaglosowali

Rozwiń komentarze (32)