Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Irlandia. Rząd wyda miliardy euro na walkę z kryzysem mieszkaniowym

8
Podziel się:

Irlandzki rząd ogłosił w wielomiliardowy plan walki z kryzysem mieszkaniowym, który stał się problemem politycznym w tym kraju. W przezwyciężeniu trudności mają pomóc miliardy euro - informuje Reuters.

Irlandia. Rząd wyda miliardy euro na walkę z kryzysem mieszkaniowym
Ceny nieruchomości w Irlandii osiągają historyczne poziomy. (Flavius - stock.adobe.com)
bEKZgvoB

Irlandia wyda na walkę z kryzysem mieszkaniowym 20 mld euro w ciągu pięciu lat. Głównym celem rządowego jest zwiększenie budowy mieszkań, średnio 33 tys. jednostek rocznie do 2030 roku.

Zobacz także: "Galopada cen" na rynku nieruchomości. Rząd zamierza temu przeciwdziałać

Dlaczego Irlandia musi walczyć z kryzysem? Blisko dekadę temu na irlandzkim rynku nieruchomości doszło do krachu, co doprowadziło m.in. do bankructwa wielu deweloperów i skłoniło wielu pracowników budowlanych do emigracji lub przekwalifikowania się. Od tego czasu kraj nie jest w stanie zaspokoić ogromnego popytu na mieszkania. Sytuację pogorszyła pandemia i związana z nią stagnacja w sektorze budowlanym.

bEKZgvoD

Duży popyt w połączeniu z małą ilością nowych mieszkaniowych inwestycji spowodował, że ceny nieruchomości w Irlandii osiągnęły najwyższy poziom w historii, wzrosły też czynsze za mieszkania. W efekcie o własne lokum Irlandczykom jest coraz trudniej a do wynajmowanych mieszkań ustawiają się kolejki.

Sytuacja przyczyniła się także do spadku poparcia dla Michaela Martina, premiera Irlandii i wzrostu popularności m.in. lewicowych polityków.

Rząd, aby zaradzić tej sytuacji planuje m.in. zwiększenie podaży dostępnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. W planach jest m.in. wprowadzenie podatku "od podziału wartości gruntów". Chodzi o to, aby państwo miało udział w ewentualnym wzroście wartości gruntów pod zabudowę, po zmianie ich przeznaczenia pod budownictwo mieszkaniowe.

bEKZgvoJ

W planach irlandzkiego rządu jest także zwiększenie budowy liczby mieszkań socjalnych do 9,5 tys. rocznie do 2030 roku i powstanie programów promujących tanie mieszania pod wynajem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKZgvpe
Źródło:
Reuters
KOMENTARZE
(8)
jurek
2 miesiące temu
Typowe, najpierw wszystko spieprzyc a potem za twoje pieniadze z podatkow naprawiac. Oczywiscie naprawianie to kolejny bubel ktory za kilka lat znowu beda naprawiac za kolejna kase.
Pawlak.
2 miesiące temu
Niech pytają naszego dewelopera jak szybko budować. Adres biura na Żoliborzu.
cezar
2 miesiące temu
Irlandia niech lepiej wyda kryminalistów ,złodziei ,bandziorów ukrywających się przed sprawiedliwością w unii
bEKZgvpf
razdwa
2 miesiące temu
Burdel w tym ka\raju o nazwie Polska. Większy niz w Irlandii w sprawie mieszkań. Kupno kilku czy kilkunastu mieszkań powinno być prawnie zakazane. Wzór trzeba brać z Niemiec.
jdhdhd
2 miesiące temu
Pokój za 800 euro