Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Jak otrzymać leasing? Sprawdzenie wiarygodności finansowej klienta

4
Podziel się:

Płacisz zobowiązania w terminie, twoja firma działa od roku, deklarujesz wpłatę na poziomie 10 proc. wartości samochodu, którego cena nie przekracza 150 tysięcy netto? Możesz spodziewać się decyzji o finansowaniu w ciągu kwadransa. Jest taka możliwość.

Jak otrzymać leasing? Sprawdzenie wiarygodności finansowej klienta
Komis samochodowy. Używane samochody (WP, Mateusz Żuchowski)

Leasing samochodu, w porównaniu do innych form finansowania jest procedurą stosunkową łatwą. Jednak podobnie jak kredyt czy pożyczka, otrzymanie zgody leasingowej poprzedzone jest procesem weryfikacji wiarygodności finansowej klienta. Na czym polega procedura uproszczona leasingu i czym różni się od formy standardowej?

Leasing samochodu jest jedną z podstawowych form finansowania samochodów, którą wybierają firmy i przedsiębiorcy. Łatwy sposób rozliczenia pojazdów, szybki proces przydzielania zgody do tego preferencyjne warunki zakupu, o wiele lepsze niż kredyt sprawiają, że nawet w przypadku samochodów użytkowanych w systemie 50/50 leasing się opłaca.

Aby móc ubiegać się o udzielenie zgody leasingowej należy spełnić kilka podstawowych warunków. Należy mieć zarejestrowaną i funkcjonująca firmę. Wiele banków czy towarzystw leasingowych wymaga, aby okres funkcjonowania firmy na rynku nie był krótszy niż 3 miesiące.

Oczywiście istnieją placówki, które udzielają świadczenia już od 1 dnia, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które ponosi klient. Szansę na uzyskanie leasingu na wyższą kwotę mają te firmy, których historia kredytowa jest czysta, nigdy nie mieli zaległości w spłatach oraz nie są wpisani do żadnego rejestru dłużników.

Zobacz także: Prawdziwy koszt Polskiego Ładu. Minister finansów: Tę lukę szybko zasypiemy dzięki konsumpcji

W przypadku firm, które istnieją krótko na rynku, a planują spory zakup, często gruntownej analizie i ocenie ryzyka podlega strategia biznesowa firmy. Jako firma ubiegająca się o leasing musimy udowodnić, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie, a zakupiony przedmiot nie zostanie sprzeniewierzony. Proces oceny ryzyka może przebiegać według dwóch scenariuszy: w formie standardowej-pełnej oraz uproszczonej.

Procedura standardowa leasingu 

Zdolność leasingowa oceniana jest podobnie do zdolności kredytowej. Bycie wiarygodnym finansowo i wypłacalnym klientem pozwala uzyskać zgodę na udzielnie finansowania nawet w wysokości 100% czy wynegocjowanie o wiele lepszych warunków kredytowych niż w przypadku firm, które np. nie posiadają żadnej historii kredytowej lub dopiero rozwijają swój biznes. W tym przypadku, chcąc ubiegać się o kredyt lub leasing samochodowy, najprawdopodobniej wymagana będzie wpłata własna w wysokości 10-20% wartości samochodu.

Leasing standardowy - dokumenty 

Leasingobiorca, chcąc uzyskać dofinansowanie, musi leasingodawcy przedłożyć szereg dokumentów określających jego wiarygodność finansową oraz udowodnić zdolność do spłacenia zobowiązania w określonym przez leasingodawcę terminie.

W przypadku firm młodych, które nie mają jeszcze rozbudowanej historii kredytowej, lub które w przeszłości miały jakieś problemy ze spłatami innych kredytów, leasingodawca wprowadza procedurę standardową. Obejmuje dostarczenie dokumentów poświadczających brak zobowiązania wobec ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Standardem jest także wykazanie stałych dochodów firmy z ostatnich trzech miesięcy. Leasing w procedurze standardowej dla firm typu start-up lub w przypadku wniosku leasingowego o znacznej wartości, leasingodawca może poprosić o dostarczenie biznesplanu, ewidencję środków trwałych czy opinię banku, potwierdzającą rachunek biznesowy firmy.

W niektórych przypadkach powinniśmy się spodziewać również prośby o dostarczenie dokumentów potwierdzających aktualne prace biznesowe, kontrakty z innymi partnerami biznesowymi, udokumentowane CIT/PIT czy nawet wykazanie protokołów z umów przedwstępnych.

W przypadku negatywnej historii kredytowej, wpisania do BIK lub innych rejestrów dłużników, firma czy osoba prywatna ma niewielkie szanse na udzielenie leasingu.

Czym jest procedura uproszczona? 

Procedura uproszczona leasingu została zaprojektowana z myślą o firmach lub osobach prywatnych, które posiadają pozytywną historię kredytową oraz udokumentowane dochody pozwalające na bezproblemową spłatę zobowiązania. Firmy wykazujące wysoką wiarygodność finansową mogą także ubiegać się o wiele lepsze warunki spłaty - niższe oprocentowanie czy bardziej elastyczne dopasowanie wysokości miesięcznego zobowiązania.

W przypadku firm o wysokiej wiarygodności finansowej stosowana jest procedura uproszczona, która gwarantuje minimum formalności, co za tym idzie także niższe wymagania oraz krótszy czas oczekiwania na decyzję. Brak konieczności dostarczenia dokumentów oraz późniejszej weryfikacji powoduje, że ubiegając się o kredyt lub leasing samochodowy, decyzje możemy otrzymać w ciągu kilku godzin od momentu dostarczenia podstawowej dokumentacji. Procedura uproszczona w niektórych przypadkach (zależy to przede wszystkim od banku lub towarzystwa leasingowego) jest możliwa przy założeniu 10% wpłaty własnej, jednak nie jest to standardowa praktyka.

Z procedury uproszczonej skorzystają także te firmy i Ci przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu o niskiej wartości. W tym wypadku do uzyskania zgody często wystarczy dowód osobisty oraz podstawowe dokumenty związane z rejestracją firmy - zaświadczenie o przyznanym REGON i NIP, odpis z KRS, wpis do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG.

 Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać leasing w Superauto.pl? 

Płacisz zobowiązania w terminie, twoja firma działa od roku, deklarujesz wpłatę na poziomie 10 proc. wartości samochodu, którego cena nie przekracza 150 tysięcy netto? Możesz spodziewać się decyzji o finansowaniu w ciągu kwadransa.

Uproszczona procedura przyznania leasingu to bardzo korzystna propozycja. Polega na tym, że właściciel nie przedstawia żadnych dokumentów finansowych czy to za bieżący okres, kwartał czy pół roku. Wystarczy jedynie, że wypełni oświadczenie o wysokości przychodów za te okresy i o wysokości średniego dochodu za ostatnie trzy lub sześć miesięcy. Do tego wspomniana co najmniej roczna historia działania firmy i dobry rating we wszystkich bazach weryfikowanych przez firmy leasingowe (BIK, KRD), a to już wystarcza do wydania pozytywnej decyzji finansowania.

Czy tak się rzeczywiście dzieje? - Średnia wartość wpłaty własnej za ostatnie półroczne dla pojedynczego klienta wynosi 18 proc., więc można powiedzieć, że zdecydowana większość klientów Superauto.pl otrzymuje decyzję leasingową w 15 minut, bo prawie wszyscy otrzymują ją w oparciu o uproszczoną procedurę – mówi Kamil Makula, prezes Superauto.pl.

- Uproszczona procedura jeszcze niedawno obowiązywała do 100 tys. wartości przedmiotu, ale ponieważ zwiększyła się wartość kupowanych aut, przekonaliśmy współpracujące z nami firmy leasingowe do wyższej kwoty. I teraz uproszczona procedura dla naszych klientów obowiązuje do ceny 150 tys. netto. To się bardzo sprawdza – dodaje prezes Superauto.pl.

Autorka: Katarzyna Bugla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
motoryzacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(4)
Jane54884
3 lata temu
Faktycznie w przypadku Car Lease (https://carleasepolska.pl/) oferta pojazdów jest bogata Korzystam z ich propozycji wynajmu długoterminowego i jestem zadowolony. Profesjonalizm pracowników, Pana Patryka, pomoc w załatwieniu wszystkich formalnych kwestii. W mojej ocenie zdecydowanie super wypadają.
Buahahaha
3 lata temu
Najbardziej rozwalające są reklamy BMW na filmie wersja M (najdroższa), a informacja, że leasing od 1000 PLN netto (za bieda wersje z silnikiem od Peugeota), podobnie Mercedes w tańszych wersjach mający uturbiony silnik z Dacii
edi1
3 lata temu
Leasing to ściema dla małych firm. To się opłaca dużym firmom
Lolo
3 lata temu
W USA to samo tylko nie trzeba mieć firmy a to dużo zmienia