Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Treść sponsorowana przez Santander Bank Polska S.A.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem i smartwatchem?

18
Podziel się:

Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. W czasach pandemii wskazali je jako najbezpieczniejszą formę regulowania rachunku. Aż 90 proc. wszystkich transakcji kartą to właśnie płatności zbliżeniowe – wynika z danych Mastercard. Fizyczna karta coraz częściej ustępuje miejsca telefonom i zegarkom. Taki mobilny portfel mamy zawsze przy sobie.

Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że płaci zbliżeniowo telefonem.
Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że płaci zbliżeniowo telefonem. (Adobe Stock)

Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że płaci zbliżeniowo telefonem. Z zegarka w tym celu korzysta 12 proc. z nas – wynika z raportu „Płatności Cyfrowe 2019”, opublikowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.

W ten sposób najchętniej kupujemy:

  • bilety do kina, na koncert czy do teatru (24 proc.),
  • odzież i obuwie (18 proc.),
  • bilety komunikacji miejskiej oraz książki, płyty i filmy (17 proc.).

Płatności zbliżeniowe telefonem

Jeden ruch i gotowe. Coraz częściej nie nosimy ze sobą do sklepu portfela, a jedynie telefon. Możemy nim płacić zbliżeniowo za zakupy na co najmniej kilka sposobów.

Zamów kartę mobilną w aplikacji Santander mobile
To proste, wygodne i bezpieczne. Potrzebujesz telefonu z systemem Android (od wersji min. 4.4) wyposażonego w NFC oraz aplikacji Santander mobile:
1. w aplikacji złóż wniosek o wydanie karty mobilnej,
2. zaakceptuj regulamin i umowę,
3. podczas zakupów odblokuj ekran i zbliż telefon do terminalu.

Płać zbliżeniowo z Apple Pay i Google Pay

Płacić zbliżeniowo można także za pomocą Apple Pay i Google Pay. Ich obsługa jest intuicyjna i szybka. Jak to działa? Wystarczy, że uruchomisz aplikację Santander mobile i dodasz swoją kartę płatniczą do usługi Apple Pay lub Google Pay.

Od tej pory możesz płacić telefonem wszędzie tam, gdzie możliwe są płatności zbliżeniowe. Podczas transakcji przyłóż swoje urządzenie do terminalu tak jak zwykłą kartę i potwierdź transakcję.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?
Płacenie telefonem jest bezpieczne, ale warto stosować dodatkowe zabezpieczenia – np. hasło do blokowania telefonu. Wówczas nikt poza Tobą nie zapłaci Twoim telefonem.

Ponadto, jeśli zgubisz telefon lub zostanie skradziony, zastrzeż kartę mobilną w swoim banku. Masz wtedy pewność, że nikt jej nie użyje.

W Santander Bank Polska możesz to zrobić przez internet lub u doradcy – telefonicznie lub w najbliższej placówce. Ważne: Po zastrzeżeniu karty mobilnej musisz zamówić nową.

Płatności zbliżeniowe zegarkiem
O ile do płacenia telefonem już się przyzwyczailiśmy, to płatności zegarkiem wolniej zyskują popularność. Dzisiejsze smartwatche to już prawdziwe centra zarządzania życiem – liczą kroki, pokazują dystans, mierzą puls czy zliczają spalone kalorie. Oczywistym jest więc, że stały się także mobilnymi portfelami.

Jak dodać kartę do zegarka Garmin Pay?
1. W telefonie połączonym z zegarkiem włącz aplikację Garmin Connect Mobile, z rozwijanego menu wybierz opcję Garmin Pay i kliknij „Utwórz portfel”. Rozpocznij konfigurację, utwórz czterocyfrowe hasło do portfela i postępuj zgodnie z instrukcją.

2. Wybierz „Dodaj kartę”. Wprowadź dane karty (m.in. numer karty, datę ważności, kod CVV2) i postępuj zgodnie z instrukcją.

3. Zaakceptuj regulamin i wpisz kod uwierzytelniający. Gotowe!

Jak dodać kartę do zegarka Fitbit Pay?
W przypadku urządzeń Fitbit (zarówno smartwacha, jak i opaski) także musisz pobrać aplikację mobilną, utworzyć konto i wyszukać swoje urządzenie z listy, a następnie połączyć je z aplikacją. Później uruchamiasz w zegarku swoją kartę:

1. W telefonie połączonym z zegarkiem włącz aplikację Fitbit i wybierz opcję „Wallet".

2. Ustaw czterocyfrowe hasło do cyfrowego portfela (hasło to aktywuje cyfrowy portfel, nie potwierdzasz nim transakcji).

3. Dodaj kartę płatniczą. Wprowadź dane karty (m.in. numer karty, datę ważności i kod CVV2) i zaakceptuj regulamin.

4. Wpisz kod uwierzytelniający i gotowe!

Do jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo?

Limit transakcji zbliżeniowych ustalasz sam. Bank zaproponuje limit, który możesz dowolnie zmienić w bankowości internetowej. Transakcji do 100 zł nie musisz potwierdzać PIN-em. Aby płacić zbliżeniowo, nie musisz mieć połączenia z internetem. Warto jednak co jakiś czas zalogować się do aplikacji.

Wyjaśnienia pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym objętych tym materiałem znajdziesz na santander.pl/PAD. Konto osobiste to rachunki płatnicze. Santander internet/mobile, aplikacja mobilna, Lista zgodnych urządzeń i oprogramowania wymaganego do używania portfeli cyfrowych oraz karty mobilnej znajduje się na www.santander.pl/ms/plac-mobilnie. Usługa Apple Pay dostarczana jest przez Apple Inc. Usługa Google Pay dostarczana jest przez Google Inc. Usługa Garmin Pay dostarczana jest przez firmę Garmin. Cyfrowy portfel Fitbit Pay to usługa świadczona przez Fitbit International Limited.

Treść sponsorowana przez Santander Bank Polska S.A.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
opus
2 lata temu
Taaak, a w bankomatach wydzielają kase, bo podobno taki popyt.Ktoś tu pier...li farmazony
Waldorf
3 lata temu
"Płacenie telefonem jest bezpieczne, ale warto stosować dodatkowe zabezpieczenia – np. hasło do blokowania telefonu. Wówczas nikt poza Tobą nie zapłaci Twoim telefonem" BZDURA - da zapłacenia telefonem nie potrzeba go odblokować, wystarczy wybudzić, więc zabezpieczenie smarfona hasłem nic nie da.
jeszmar
3 lata temu
Prowadzę sklepik. Koszt płatności kartą zrównał się z ceną jaką płacę za prąd. Visa i bank zbija na tym kokosy, wmawiając że uchroni to nas od wirusa.
jacek
3 lata temu
3% waszych wydatków to koszty obsługi karty. To więcej niż kosztuje was samochód. A ty ile zarabiasz rocznie?
DILER NARKOTY...
3 lata temu
a ja zawsze place gotufko, i mam na was vyj.33bane 7500000000 usd w piwnicy