Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Jakość benzyny coraz lepsza. Są wyniki kontroli Inspekcji Handlowej

71
Podziel się:

Wyniki kontroli paliw ciekłych w 2021 i 2022 r. wskazują na poprawę jakości benzyny - informuje UOKiK. Wśród kwestionowanych próbek paliw dominował olej napędowy, a jakość LPG była w ub.r. gorsza niż w 2021 r.

Jakość benzyny coraz lepsza. Są wyniki kontroli Inspekcji Handlowej
Wyniki kontroli paliw wskazują na poprawę jakości benzyny - informuje UOKiK (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przedstawił w piątek wyniki kontroli jakości paliw w 2022 r. Wskazano, że Inspekcja Handlowa zbadała jakość benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu skroplonego (LPG) oraz lekkiego oleju opałowego.

Do badań pobraliśmy 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i jedną próbkę lekkiego oleju opałowego - poinformował urząd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Benzyna w worki. Kierowca nie wierzył własnym oczom

Dodano, że specjaliści podczas testów laboratoryjnych wykazali, że 21 próbek paliw ciekłych (19 oleju napędowego, dwie benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 1,34 proc. zbadanych.

Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany. Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdziliśmy w województwach: świętokrzyskim (5,41 proc. zbadanych), mazowieckim (2,40 proc.) i podlaskim (2,38 proc.) - poinformował UOKiK.

W przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców, najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (7,14 proc. zbadanych), warmińsko-mazurskim (6,25 proc.) i zachodniopomorskim (4,88 proc.).

Kontrole w hurtowniach paliw oraz u producentów i magazynujących paliwa ciekłe nie wykazały nieprawidłowości.

Decyzje o wycofaniu paliw z obrotu

UOKiK poinformował również, że w wyniku kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy zakwestionowali 10 próbek pobranych na stacjach paliw i w hurtowniach, co daje 3,15 proc. zbadanych. "Niewłaściwą jakość odnotowaliśmy w czterech województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim" - podano.

Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 11 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ze względu na znaczne przekroczenia wymagań jakościowych, informując o tych działaniach Inspekcję Ochrony Środowiska.

W 18 przypadkach inspektorzy zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wprowadzeniem do obrotu paliw niewłaściwej jakości, a także poinformowali o wynikach inne organy, w tym Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który wydaje koncesje na obrót paliwami, jak również Krajową Administrację Skarbową oraz Policję.

Jest poprawa. Zawartość siarki w normie

Według urzędu analiza wyników kontroli paliw ciekłych w 2021 i 2022 r. wskazuje na poprawę jakości benzyny. Podobnie jak w latach poprzednich wśród kwestionowanych próbek paliw ciekłych dominował olej napędowy. Wyniki badań jakości gazu skroplonego (LPG) w 2022 r. były gorsze w porównaniu z 2021 r. – zarówno na stacjach wybranych, jak i wylosowanych do kontroli.

W ostatnich latach nie kwestionowaliśmy próbek z uwagi na przekroczoną zawartość siarki w oleju napędowym i benzynie. To dobrze nie tylko dla pojazdów – emisja związków siarki do atmosfery wraz ze spalinami ma niekorzystny wpływ na środowisko - stwierdził UOKiK.

Urząd przypomniał, że w czasie pierwszej kontroli paliw w 2003 r. wymogów nie spełniało 30 proc. badanych próbek. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. "W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek" – zaznaczył cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(71)
Tankowiec
12 miesięcy temu
Oj, droga redakcjo proszę nie wprowadzać czytelników w błąd, nie ma czegoś takiego jak chrzczone paliwo, w ciągu roku dwa razy na stacjach zmienia się rodzaj paliwa - z zimowego na letnie i z letniego na zimowe, i tak np. stacja kupiła paliwo przed 15 kwietnia to miała jeszcze zimowe które musi sprzedać do 1 mają bo później musi mieć letnie które ma inne parametry ale w tym okresie rotacji paliwa jest najwięcej kontroli z Inspekcji Handlowej. A nie zawsze jest tak że w ciągu 15 dni do 1maja uda się stacji sprzedać paliwo zimowe to wszystko zależy od klientów czy wykupią to paliwo. A wy ludzie w tych komentarzach nie macie pojęcia o czym piszecie, nigdzie nie pisze o chrzczonym paliwem tylko o niewłaściwych parametrach. Przed 15 kwietnia tankowalisci to paliwo i było ok ale po 1 mają już jest ok, to samo paliwo bo powinno być letnie a nie zimowe. Takie są przepisy w Polskim prawie od 2003 roku, ale w 2020 roku w czasie pandemii te parametry i czas zostały przesunięte bo jak zamknęli ludzi w domach a na stacjach i terminalach paliw zalegało zimowe paliwo to daty zmiany paliw zostały przesunięte i w okresie letnim wszyscy jeździli na paliwie zimowym czyli chrzczonym.
problem
12 miesięcy temu
co tam benzynka, ja trafiłem na rzadki prąd
Podkarpacie
12 miesięcy temu
widzicie za PIS jest wszysko lepsze.PIS to som nasze elity.
logik
12 miesięcy temu
Ale jak jeździmy na chrzczonym paliwie to chyba dobrze bo żyjemy w katolickim kraju
Jeep
12 miesięcy temu
Prawie po każdym tankowaniu zapala mi się kontrolka wody w paliwie
...
Następna strona