Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Jarosław Gowin po dymisji: Jestem dumny, jako Porozumienie zdziałaliśmy dużo

1045
Podziel się:

- Jutro zarząd Porozumienia podejmie decyzję, co dalej z naszą przyszłością w Zjednoczonej Prawicy - ogłosił na konferencji prasowej Jarosław Gowin. Lider Porozumienia ogłosił, że jego dymisja jest "de facto zerwaniem" umowy koalicyjnej, a on sam dowiedział się o niej z mediów.

Jarosław Gowin po dymisji: Jestem dumny, jako Porozumienie zdziałaliśmy dużo
Jarosław Gowin zabrał głos po wyrzuceniu z rządu (Flickr, KPRM)
bEIYLlBx

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina. Lider Porozumienia potwierdził na konferencji prasowej, że o swojej dymisji dowiedział się z przekazów medialnych, o czym jako pierwsza informowała Wirtualna Polska. Od razu zaznaczył, że jest dumny z tego, co udało się osiągnąć mu i politykom z nim związany.

Zaznaczył, że propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie są "skrajnie złe" i uderzają w przedsiębiorców. Dlatego też Porozumienie domagało się zmian w reformie gospodarczej - lecz bez skutku.

- Obserwowałem ewolucję PiS-u w kierunku idei lewicowo-populistycznych, a nie centroprawicowych. I coraz bardziej dostrzegałem, że nasze drogi zaczęły się rozchodzić - tak Jarosław Gowin skomentował erozję relacji na linii PiS-Porozumienie. Dodał, że "właśnie na Państwa oczach" Zjednoczona Prawica przestaje istnieć.

bEIYLlBz
Zobacz także: Piotr Müller: Premier podjął decyzję o zdymisjonowaniu Jarosława Gowina

- Ale wszyscy mamy świadomość, że moja dzisiejsza dymisja, wynikająca z wierności programowi Zjednoczonej Prawicy, programowi, któremu sprzeciwia się wiele elementów Polskiego Ładu, przede wszystkim te rozwiązania podatkowe - otóż ta dymisja jest de facto zerwaniem koalicji rządowej i końcem Zjednoczonej Prawicy - oświadczył Jarosław Gowin.

Lider Porozumienia zaznaczył, że odchodzi z rządu "z podniesionym czołem", a jego ugrupowanie w ramach Zjednoczonej Prawicy "zdziałało dużo". Wymienił m.in. Konstytucję dla nauki oraz zablokowanie tzw. wyborów kopertowych. Jarosław Gowin stwierdził, że gdyby wybory odbyły się w maju 2020 roku w sposób wyłącznie korespondencyjny, to legitymacja zwycięzcy byłaby regularnie podważana.

bEIYLlBF

- Dziś nikt nie podważa mandatu do sprawowania władzy prezydenckiej pana Andrzeja Dudy - ocenił polityk. Dodał, że było to możliwe dzięki zdecydowanemu sprzeciwowi Porozumienia, które nie poparło przepisów umożliwiających przeprowadzenie wyborów w sposób korespondencyjny.

Polityk nie omieszkał zauważyć, że jego dymisja zbiegła się z protestami w kraju. W wielu miastach obywatele polscy sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazwanej w mediach "lex TVN". Nowela ma zmusić amerykański koncern Discovery do sprzedaży udziałów w telewizji TVN.

Czy zatem Porozumienie zagłosuje przeciwko temu projektowi? - Będę rekomendować takie rozwiązanie - zapewnił dziennikarzy Jarosław Gowin. Podkreślił też, że taka zmiana prawa uderza w relacje Polski z USA, czyli państwem które - zdaniem Gowina - jest naszym "najbliższym sojusznikiem".

bEIYLlBG

Porozumienie zaproponowało własną poprawkę. Partia Jarosława Gowina chciałaby, aby koncesję mogły uzyskiwać podmioty działające w państwach zrzeszonych w OECD (czyli też USA). W ten sposób politykom udałoby się zablokować kapitał rosyjski i chiński (co podnosili politycy PiS), a jednocześnie nie zablokowaliby oni amerykańskiego koncernu.

WP zapytała również rzecznika prezydenta, jaka będzie decyzja Andrzeja Dudy w sprawie dymisji Jarosława Gowina. - Dysponentem składu rządu jest premier. Prezydent na tego typu wnioski zawsze odpowiada pozytywnie i dokonuje zmian zgodnie z wolą prezesa Rady Ministrów - odpowiedział Błażej Spychalski na pytanie dziennikarza Patryka Michalskiego.

To kolejna dymisja polityka Porozumienia. Wcześniej z resortem rozwoju decyzją Mateusza Morawieckiego rozstała się Anna Kornecka.

bEIYLlBH

Jarosław Gowin od kilku dni otwarcie krytykuje rozwiązania Polskiego Ładu. - Propozycje podatkowe Polskiego Ładu oznaczają przerzucenie na przedsiębiorców kosztów nieznacznego obniżenia podatków głównie dla emerytów - stwierdził we wtorek wicepremier.

Porozumienie nie godzi się przede wszystkim na podwyżkę składki zdrowotnej, której - po wprowadzeniu Polskiego Ładu - nie będzie można odpisać od podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIYLlCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1045)
Andy
2 miesiące temu
Nic innego mu nie pozostało jak samemu się chwalić i z siebie być dumnym. Ja też tak umiem. Jestem z siebie dumny jak no wiecie kto. On już tak ma.
podejrzliwa
2 miesiące temu
Wszyscy działacze o obcobrzmiących nazwiskach powinni złozyć oświadczenia skad pochodzą, skąd ich ród, komu służą i do czego zmierzają, a nie gdzie sie cofają?
saperka
2 miesiące temu
Główny warszawski destruktor unieszkodliwiony, kiedy przyjdzie czas na małego, pomorskiego destruktora detonatora?
bEIYLlCb
mat
2 miesiące temu
z czego można być dumnym ,chyba tylko z mącenia a za chwilę kajaniq się i kładzenia uszu po sobie ależ powód do dumy
Podwyżka
2 miesiące temu
Za 60% podwyżkę zarobków jak dla posłów - osłów i rządzących wyrzucę TVN i TVP przez OKNO razem z telewizorem. OBIECUJĘ to PIS i PO!!! I wrócę do papierowych GAZET.
...
Następna strona