Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Jest decyzja FOMC. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w górę

10
Podziel się:

Przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Jerome Powell w trakcie konferencji poinformował o podniesieniu stóp procentowych w USA. Jest to pierwsza podwyżka od 2018 roku. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostały podniesione o 0,25 proc. do z 0,00-0,25 do przedziału 0,25 - 0,50 proc.

Jest decyzja FOMC. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w górę
FOMC podniósł stopy procentowe pierwszy raz od czterech lat (2021 China News Service)

FOMC zdecydował o podniesieniu stóp procentowychUSA o 0,25. Dotąd stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych wynosiły 0,0-0,25 proc. O zmianach podniesieniu poinformował w trakcie konferencji prasowej Jerom Powell.

"FOMC postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 0,25-0,5 proc. i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet spodziewa się, że na najbliższym posiedzeniu rozpocznie zmniejszanie posiadanych przez siebie skarbowych papierów wartościowych, papierów dłużnych agencyjnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

Według FOMC inwazja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie wywoła dodatkową presję na wzrost inflacji.

"Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet będzie przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych" - czytamy w komunikacie dotyczącym podwyżek stóp.

FED postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 25 punktów bazowych do 0,4 proc.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA miała miejsce cztery lata temu

Inwestorzy czekali na pierwszą podwyżkę stóp procentowych od czterech lat. Decyzja FOMC ma na celu zahamowanie wzrostu inflacji w USA. Tempo wzrostu cen osiągnęło w USA w ostatnich miesiącach najwyższe poziomy od dekad. W lutym inflacja wyniosła 7,9 proc. Takich podwyżek cen nie było od 40 lat.

"Podczas swojego sprawozdania przed Kongresem na początku marca przewodniczący FOMC Jerome Powell niemal potwierdził, że Fed podniesie stopy procentowe w tym miesiącu, mimo ryzyk dla wzrostu gospodarczego związanych z inwazją Rosji na Ukrainę" - wskazywali eksperci Ebury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje na Rosję. "Wiele polskich firm nie jest w stanie odciąć się z dnia na dzień"

Analitycy zakładają, że do końca tego roku będzie w sumie siedem podwyżek po 0,25 pkt proc. Główna stawka oprocentowania ma zmierzać w kierunku 2 proc. Dla porównania teraz w Polsce wynosi 3,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
mzza
6 miesięcy temu
Jakie zarobki są w Ameryce a jakie u nas? Trudno porównywać tą sytuację, tam ludzie z palcem w tyle dadzą radę, u nas będzie to duży problem, tam oprocentowanie wzrośnie do końca roku do 2%, a u nas jest już teraz 3,5% gdzie tu logika, ja nie wiedziałam, że jesteśmy tak zamożnym krajem, i że można nam tak dokopać, jak to sobie Glapa wyobraża, chyba, że przeznaczy swoje zarobki na konto kredytobiorców i jego pobratymcy też
idzi
6 miesięcy temu
bolszewicy zawsze się cieszą jak coś się dzieje w Ameryce !
USA
6 miesięcy temu
Widzę upadek Bidena jak podniesie stopy 90% Amerykanów żyją na kredyt a inflacja 15 % ostatnio pisali
OTUA
6 miesięcy temu
W USA inflacja 20% 1 dol 1 zł
Ok PIS
6 miesięcy temu
No proszę gliniak się bez ruskiej ropy rozpada. Ale mocarstwo na glinianych nogach. To już wiadomo dlaczego nasi tak panikują. Nie będzie nas miał kto obronić.