Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kary za niespisanie. GUS sprawdzi, czy podałeś prawdziwe informacje

57
Podziel się:

W Narodowym Spisie Powszechnym wzięło już udział 90 proc. osób nim objętych. GUS już zgłosił 160 wniosków o ukaranie za odmowę.

Kary za niespisanie. GUS sprawdzi, czy podałeś prawdziwe informacje
Narodowy Spis Powszechny Ludności jeszcze trwa. (East News, Gacek/REPORTER)

- Liczymy na to, że dużo osób spisze się w ostatnich dniach - zapowiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes GUS Dominik Rozkrut. Na 30 września prezes szacuje apogeum liczby spisów.

Jak dodał, przedłużenie spisu z trzech do sześciu miesięcy było "najlepszą decyzją, jaką można było podjąć".

- Musieliśmy uwzględnić to, jak rozwija się sytuacja pandemiczna. Bez przedłużenia szalenie trudno byłoby nam przeprowadzić NSP - przyznał na łamach DGP.

Zobacz także: Samochód albo kara. GUS zachęca Polaków do spisywania się

Na pytanie, ile wniosków o nałożenie kar za odmowę udziału w spisie do tej pory zostało skierowanych na policję, szef GUS powiedział, że w skali kraju jest ich już ponad 160.

Podkreślił jednak, że ostatecznie o grzywnie i jej wysokości zdecyduje sąd. Jej górna granica to 5 tys. zł. Zaznaczył jednak, że do tej pory żadna sprawa się nie zakończyła.

Rozkrut zapowiedział na łamach "DGP", że pierwsze, najbardziej ogólne wyniki spisu powszechnego, zostaną ogłoszone na początku stycznia 2022 r. podczas kongresu demograficznego.

- Będą one dotyczyły liczby ludności w Polsce, płci, wieku społeczeństw itd. Natomiast wszystkie zostaną opublikowane w ciągu dwóch lat - powiedział szef GUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
wrog publuczn...
12 miesięcy temu
A urzedy nie chca sie dzieluc zasobem informacji..nie realuzuja wnioskow o informacje.. Id obywatela chca brac. Chca o nim wiedziec a sami dbaja o swoja prywatnosc.. Ktis musi to zmienic pis nie zmieni bo im na reke
mieciu
12 miesięcy temu
Gus weryfikuje dane hm..czyli oszustwo ze byla anonimizacja..miala byc ona po przeslaniu danych do systemu.. Nie mydlcie oczu. Spis mozna bylo olac..tylko zeby odmowy nie bylo Problem to to ze urzedasy maja distep do tylu danych ze w gminie urzedas wie wszystko o kazdym
Darek
12 miesięcy temu
Pan Rozkrut ma poważne braki wiedzy prawniczej, bo cały ten spis ma masę łuk i dziur. Jedyne co potrafi, to grozić prawnikom, którzy wytykają te braki i pokazują obywatelom, jak korzystać z ich praw.
precz z inwig...
12 miesięcy temu
Po co miałym sie spisywac skoro siostra sie spiywała i podała wzystkie informacje o mnie to na wypadek jakby jakis członek rodziny sie nie chciał spisać imie,nazwisko,mój pesel gdzie pracuje na jakiej ulicy i coś jeszcze bo już dokłądnie nie pamiętam bo w lipcu sie spisywała to skoro mnie poda ktoś do sądu to powiem że siostra wypełniła wszystko za mnie bez mojego pozwolenia na udział w tej inwigilacji pozdrawiam szymon lat 23
Mpe
12 miesięcy temu
Dalej nie da się dodzwonić. Głuchy telefon.
...
Następna strona