Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika?

W wyniku pandemii koronawirusa możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia w Polsce. Pracodawcy mogą decydować się na cięcia w swoich przedsiębiorstwach, by przetrwać kryzys. Sprawdź, w jakiej sytuacji może dojść do zwolnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Tarcza antykryzysowa wprowadza pewne rozwiązania, które mają ograniczyć liczbę zwolnień.

Pandemia koronawirusa niekorzystnie wpływa na światową gospodarkę. Problem dotyczy również Polski, gdzie wkrótce spodziewany jest wzrost bezrobocia. Ludzie mogą tracić pracę w wyniku upadku przedsiębiorstw, które nie są w stanie funkcjonować w nowej rzeczywistości. Część pracodawców w poszukiwaniu funduszy może również zdecydować się na ograniczenie liczby zatrudnionych.

Co z tarczą antykryzysową?

Tarcza antykryzysowa wprowadza pewne rozwiązania, które mają ograniczyć liczbę zwolnień. Pracodawcy mogą całkowicie wstrzymać działalność bądź zmniejszyć czas pracy pracowników.W tej sytuacji doprowadzą do zmniejszenia wynagrodzeń, ale przy okazji, utrzymają swoich pracowników i będą mogli kontynuować z nimi współpracę po wznowieniu działalności.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W przypadku całkowitego wstrzymania pracy, może dojść do zmniejszenia pensji nawet o 50 proc., z kolei przy ogranczeniu czasu pracy do 20 proc.. Dodatkowo do niższych pensji może dołożyć się Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli zostaną spełnione wszystkie przesłanki w wysłanym wniosku.

Nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się na takie kroki i mogą decydować się na zwolnienia pracowników. W przypadku umowy na czas nieokreślony w wypowiedzeniu musi zawsze znaleźć się przyczyna takiej decyzji. W aktualnej sytuacji pracodawca może tłumaczyć się zmniejszeniem poziomu zatrudnienia w firmie czy koniecznością likwidacji stanowiska, na którym pracował zatrudniony.

Należy pamiętać, że jeśli pracownik nie jest zwalniany dyscyplinarnie, nie można go wyrzucić z pracy z dnia na dzień, a zgodnie z zawartym w umowie okresem wypowiedzenia. Okresu tego nie trzeba zachowywać w przypadku zwolnienia za porozumieniem stron.

Zwolnienia grupowe z pracy

W przypadku złej sytuacji ekonomicznej firmy, także spowodowanej pandemią koronawirusa, może dojść do zwolnień grupowych. Muszą być one omówione ze związkami zawodowymi i dokonywane są na podstawie porozumienia stron bądź z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Przy zwolnieniach grupowych pracodawca musi wypłacić odprawy swoim pracownikom.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2020

Idealnymoment dla nieudaczników co ciągle kombinowali jak okraść pracownika i dostać budżetowa dotacje sztucznie zaniżając produkcję .Dobrze ,że takich … Czytaj całość

05-05-2020

TAKA PRAWDAŃAJBARDZIEJ PŁACZĄ CI CO MAJĄ WILLE DROGIE AUTA . A PRACOWNIK MA BYĆ TYLKO NIEWOLNIKIEM ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ

05-05-2020

ziukA KIEDY PRACODAWCY ODDADZĄ PRACOWNIKOM KASĘ KTÓRĄ TERAZ POTRĄCĄ, CZY W POLSCE BĘDZIEMY PRAC OWALI ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ WSZYSCY. CZY O TO CHODZI … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (59)