Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika?

59
Podziel się:

W wyniku pandemii koronawirusa możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia w Polsce. Pracodawcy mogą decydować się na cięcia w swoich przedsiębiorstwach, by przetrwać kryzys. Sprawdź, w jakiej sytuacji może dojść do zwolnień.

Tarcza antykryzysowa wprowadza pewne rozwiązania, które mają ograniczyć liczbę zwolnień.
Tarcza antykryzysowa wprowadza pewne rozwiązania, które mają ograniczyć liczbę zwolnień. (Wikimedia Commons)

Pandemia koronawirusa niekorzystnie wpływa na światową gospodarkę. Problem dotyczy również Polski, gdzie wkrótce spodziewany jest wzrost bezrobocia. Ludzie mogą tracić pracę w wyniku upadku przedsiębiorstw, które nie są w stanie funkcjonować w nowej rzeczywistości. Część pracodawców w poszukiwaniu funduszy może również zdecydować się na ograniczenie liczby zatrudnionych.

Co z tarczą antykryzysową?

Tarcza antykryzysowa wprowadza pewne rozwiązania, które mają ograniczyć liczbę zwolnień. Pracodawcy mogą całkowicie wstrzymać działalność bądź zmniejszyć czas pracy pracowników.W tej sytuacji doprowadzą do zmniejszenia wynagrodzeń, ale przy okazji, utrzymają swoich pracowników i będą mogli kontynuować z nimi współpracę po wznowieniu działalności.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W przypadku całkowitego wstrzymania pracy, może dojść do zmniejszenia pensji nawet o 50 proc., z kolei przy ogranczeniu czasu pracy do 20 proc.. Dodatkowo do niższych pensji może dołożyć się Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli zostaną spełnione wszystkie przesłanki w wysłanym wniosku.

Nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się na takie kroki i mogą decydować się na zwolnienia pracowników. W przypadku umowy na czas nieokreślony w wypowiedzeniu musi zawsze znaleźć się przyczyna takiej decyzji. W aktualnej sytuacji pracodawca może tłumaczyć się zmniejszeniem poziomu zatrudnienia w firmie czy koniecznością likwidacji stanowiska, na którym pracował zatrudniony.

Należy pamiętać, że jeśli pracownik nie jest zwalniany dyscyplinarnie, nie można go wyrzucić z pracy z dnia na dzień, a zgodnie z zawartym w umowie okresem wypowiedzenia. Okresu tego nie trzeba zachowywać w przypadku zwolnienia za porozumieniem stron.

Zwolnienia grupowe z pracy

W przypadku złej sytuacji ekonomicznej firmy, także spowodowanej pandemią koronawirusa, może dojść do zwolnień grupowych. Muszą być one omówione ze związkami zawodowymi i dokonywane są na podstawie porozumienia stron bądź z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Przy zwolnieniach grupowych pracodawca musi wypłacić odprawy swoim pracownikom.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Luk
4 lata temu
A u nas na zakładzie produkcja spadła o jakieś 25% wypłaty pozostały na poziomie z przed koronowirusa a i tak paru jest niezadowolonych. Bo roboty za dużo bo wypłaty mogły być większe zawsze coś
Gdz
4 lata temu
Teraz pracodawca może w.szystko i się cieszy. Powrót do normy: dorobkiewicz miażdży beduina.
rozczarowany
4 lata temu
A poza naszymi granicami to są państwa, które kombinują jak finansowo zachęcić przedsiębiorstwa do niezwalniania pracowników. Co kraj to obyczaj :(
Warszawianka
4 lata temu
Pinokio notorycznie kłamie. Ale jedną prawdę powiedział, że Polacy będą pracować za miskę ryżu.
Aeae.
4 lata temu
Myślę że Ci którzy teraz stracili pracę albo odebrano im zarobione pieniądze podliczą was uczciwie przy pierwszych lepszych wyborach.
...
Następna strona