Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

[korekta i przeprosiny] Polscy nauczyciele wcale mało nie zarabiają. Tak podaje OECD

1439
Podziel się:

Szanowni państwo - dzięki determinacji naszego czytelnika doszedłem, gdzie jest błąd. W poniższym artykule zastosowałem dane OECD, która na swojej stronie z danymi nie podała, że zarobki nauczycieli przeliczyła według siły nabywczej. Taka kwota jest wyższa niż nominalna, bo ceny w Polsce są niskie. W ten sposób prezentowałem cały czas dane zawyżone zarobków nauczycieli (około dwukrotnie), traktując je jako nominalne. Bardzo wszystkich nauczycieli przepraszam. Jacek Frączyk

Pensje nauczycieli nie wyglądają tak źle, gdy porównać je z średnimi wynagrodzeniami w gospodarce.
Pensje nauczycieli nie wyglądają tak źle, gdy porównać je z średnimi wynagrodzeniami w gospodarce. (East News, Tadeusz Koniarz / Reporter)

Pensje nauczycieli, jak i całej sfery budżetowej, zależne są od kondycji gospodarki. Jeśli wierzyć danym OECD, w
Polsce nauczyciele wcale źle nie zarabiają. Z wszystkimi dodatkami już na start mają więcej niż średnia krajowa.

Ten szacunek pewnie oburza tych z protestujących nauczycieli, którzy informują, że z wszystkimi dodatkami dają radę uzbierać 2 tys. zł na rękę miesięcznie. Patrząc na dane OECD, wydaje się, że to musi być jakieś ekstremum.

Według tych danych, na start nauczyciel podstawówki dostawał w 2017 roku brutto 16 tys. dol. rocznie (ok. 59 tys. zł rocznie). Po wysłudze 15 lat jego pensja rośnie do 26 tys. dol. (ok. 96 tys. zł). Tymczasem średnia pensja w gospodarce wynosiła w wówczas w przeliczeniu 13 tys. dol. brutto (ok. 48 tys. zł).

Oznacza to, że polski początkujący nauczyciel podstawówki dostawał razem z wszystkimi dodatkami o około 16 proc. więcej niż wynosiła średnia krajowa w Polsce. Czy to dużo, czy mało?

Zobacz też: Nauczyciele z "Solidarności" strajkują mimo porozumienia. "To już nie jest strajk związkowy"

Według danych OECD - dużo. Lepiej płaci tylko siedem z 31 krajów, których danymi dysponuje organizacja. Porównywalny z polskimi nauczycielami procent średniej krajowej dostają Węgrzy i Czesi. Największą przewagę nad resztą społeczeństwa czują nauczyciele meksykańscy i portugalscy. Najmniejszą - islandzcy i izraelscy.

Oczywiście w wartościach nominalnych wynagrodzeń nie mamy szans z krajami Zachodu. Największe pensje dostają nauczyciele z Luksemburga, Niemiec i Szwajcarii. Pensje początkujących polskich pedagogów są wyższe od tylko od Węgrów i Słowaków. Jest jednak jedno "ale".

Chodzi o ceny w poszczególnych krajach. Polska jest jednym z najtańszych krajów świata. Ceny u nas to średnio 46 proc. cen amerykańskich - podaje OECD. Jeśli przeliczyć wynagrodzenia przez poziom cen, odnosząc wszystko do USA, to sytuacja w Polsce wygląda znacznie lepiej. Z trzeciego miejsca od końca trafiamy na dziewiąte.

Wielu to pewnie będzie szokować, ale porównywalną do polskich nauczycieli sytuację finansową (tj. na tyle samo mogą sobie pozwolić za swoje wynagrodzenia) mają nauczyciele we Francji i Japonii. Gorzej od naszych "belfrów" sytuowani są w tym ujęciu m.in. Norwegowie, Grecy i Izraelczycy.

Uwagi metodologiczne

Jak OECD wyliczyło średnie pensje nauczycieli? Organizacja podaje, że z oficjalnych skal płac.

"Wynagrodzenia nauczycieli są średnimi wynagrodzeniami brutto personelu edukacyjnego zgodnie z oficjalną skalą płac, przed odliczeniem podatków, w tym składek pracownika na emerytury lub plany opieki zdrowotnej, oraz innych składek lub składek na ubezpieczenie społeczne lub inne cele, ale pomniejszone o wkład pracodawcy w zabezpieczenie społeczne i emerytury" - podaje OECD.

Z czego składa się wynagrodzenia nauczyciela? Przede wszystkim jest to wynagrodzenie zasadnicze. Do tego dochodzi wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagrody i inne świadczenia (dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, nagroda jubileuszowa, dodatkowe wynagrodzenie roczne, odprawy i nagrody ze specjalnego funduszu nagród).

Z danych MEN wynika, że najwyższy udział w wynagrodzeniu nauczycieli ma wynagrodzenie zasadnicze, godziny ponadwymiarowe, a w przypadku starszych nauczycieli także dodatek stażowy. Reszta to około 2-5 proc. średniego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1439)
mlk
3 lata temu
Co to za stek bzdur. Skąd wy bierzecie informacje, może byście zapytali urzędników ile zarabiają nauczyciele. Co najmniej dwa sprawozdania miesięcznie idą do różnych instytucji o ich zarobkach. Ci co ich popierają zakładam, że mają brutto więcej niż 7000 tys. /m w przeciwnym razie nie zrozumiałabym sensu.
NN
3 lata temu
Nauczyciele mało nie zarabiaja no to posłowie że za duzo też nie zarabiają i to nie prawda ze po 14 tys + diety + na biura poselskie .
rb2345
3 lata temu
Co to za bzdury? Jak % średniej krajowej może być ważony parytetem siły nabywczej? Panie dziennikarzu, średnia krajowa to średnia krajowa i jeśli ktoś zarabia więcej niż średnia krajowa to jest to fakt z którym ciężko dyskutować. A porównanie pensji nauczyciela w jednym kraju z pensją w innym nabiera dopiero sensu gdy odniesiemy ją do parytetu siły nabywczej. Nie wiem wobec tego czemu przeprasza pan nauczycieli za to że ich pensja ważona parytetem siły nabywczej odpowiada poborom nauczyciela we Francji czy w Japonii. Za to bez żadnych parytetów i średnich może pan porównywać liczbę dni/godzin pracy "przy tablicy" we wszystkich krajach OECD. Oczywiście może znaleźć się "czytelnik" który zapragnie przekonać nas że godzina w polskiej szkole to jak 1,5h we francuskiej i 2h w japońskiej.
echo
3 lata temu
praca nauczyciela !! 8,00 początek pracy godz 12,00 powrót do domu i zajęcia domowe lub rozrywka !!! I tak przez cztery dni , piątego powrót do domu już o godz 10,00. Plus wakacje ponad dwa miesiące , zima dwa tygodnie , wiosna tydzień !!! Żadnej ODPOWIEDZIALNOŚCI !!! Taka praca to marzenie !
ixi
3 lata temu
Grunt to budżetówka. Trzeba było się ustawić i też pracować 18 h.
...
Następna strona