Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. TOS
|

Koronawirus. Gastronomia walczy o przetrwanie. Niektórzy zyskują mimo pandemii i lockdownu

11
Podziel się

Rok 2020 był dla gastronomii bardzo trudny. Mimo to część firm wykorzystała pandemię jako okazję do rozwoju. W ostatecznym rozrachunku punktów gastronomicznych jest więcej niż rok wcześniej.

Koronawirus. Gastronomia walczy o przetrwanie. Niektórzy zyskują mimo pandemii i lockdownu
Ze względu na wprowadzony lockdown lokale stacjonarne nie mogą przyjmować gości, mogą sprzedawać wyłącznie z dowozem lub na wynos. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzcxNHF

Jak podaje "Rzeczpospolita", w 2020 roku przybyło 2,2 tys. punktów gastronomicznych. W bazach zarejestrowano ich 6,6 tys., a wykreślono 4,4 tys. W sumie na koniec 2020 roku było ich w Polsce 85,5 tys.

Jak mówi gazecie Tomasz Starzyk, rzecznik Bisnode Polska, w 2020 r. Polacy zdecydowali się na zawieszenie blisko 10 proc. działających w branży firm. Zbankrutowało i zostało wykreślonych 341 firm, w zawieszeniu nadal pozostaje 4,8 tys., a na rynek powróciło w 2020 r. tylko 1,5 tys.

– Nawet jeśli statystyka pokazuje obecnie co innego, nie sądzę, by w 2021 r. klienci mogli korzystać z szerszej oferty gastronomicznej i większej liczby lokali niż przed pandemią - ocenia z kolei Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska.

bDzcxNHH
Zobacz także: Przedsiębiorcy otwierają biznesy. Gołębiewski: to nie bunt, to desperacja

On sam wielokrotnie przyznawał, że sytuacja lokali - również należących do jego firmy - jest bardzo trudna. W ramach jego grupy rozwijany jest jednak również biznes związany stricte z dowozem i zamówieniami przez internet czy telefon. Wszystko oczywiście ze względu na wprowadzony lockdown - lokale stacjonarne nie mogą przyjmować gości, mogą sprzedawać wyłącznie z dowozem lub na wynos.

bDzcxNHN

Szansę na rozwój sprzedaży z dowozem widzą też pizzernie. Dla niektórych - jak na przykład sieci Stopiątka - to okazja na wzrost i zwiększenie zysków.

Mimo pandemii rozwijają się również giganci. Na przykład McDonald's otworzył w Polsce w 2021 roku 21 nowych restauracji.

Branża podkreśla jednak, że pomoc od rządu jest zdecydowanie za mała. Co gorsza, przedstawiciele gabinetu Mateusza Morawieckiego już zapowiedzieli, że gastronomia będzie jedną z tych branż, które zostaną "odmrożone" najpóźniej.

bDzcxNHO
bDzcxNIi
KOMENTARZE
(11)
oburzony
5 dni temu
"Mimo pandemii rozwijają się również giganci. Na przykład McDonald's otworzył w Polsce w 2021 roku 21 nowych restauracji." Tempo godne podziwu. A tak przy okazji - czy naprawdę dziennikarze (!?) nie mogą przeczytać tego, co tworzą? Kiedyś każda redakcja zatrudniała polonistę, który czytał i poprawiał teksty gryzipiórków - czy nie można było tego zwyczaju kontynuować?
Polak
5 dni temu
Jakieś bzdury.
Ted
5 dni temu
Mc donalds otworzyl w 13 dni 2021 roku 21 restauracji?Cos wam sie pomieszalo chyba.
bDzcxNIj
Kuba
4 dni temu
"Szansę na rozwoj sprzedazy z dowozem widza tez pizzerNie". Kto pisze te artykuły...
Ana
4 dni temu
Lepiej powiedzcie ile restauracji czy cukierni nie dało rady i się zamknęli.