Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. NIK: państwo miało pozorny nadzór nad placówkami świadczącymi opiekę całodobową

8
Podziel się

W swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli nie zostawia suchej nitki na organach państwa. Kontrolerzy piszą o zaniedbaniach ze strony wojewodów i nieprecyzyjnych przepisach, które doprowadziły do tego, że niektóre placówki działały bez zezwolenia nawet 18 lat.

NIK wskazała, że obecna trudna sytuacja DPS-ów i domów opieki całodobowej wynika z lat zaniedbań.
NIK wskazała, że obecna trudna sytuacja DPS-ów i domów opieki całodobowej wynika z lat zaniedbań. (PAP)
bEpHFnWZ

"Kontrola NIK pokazała, że w latach 2015-2018 w całym kraju, bez wymaganego zezwolenia funkcjonowało ponad 200 placówek oferujących opiekę całodobową. Połowa, mimo wykrycia ich nielegalnej działalności i nałożenia kar pieniężnych, nadal, bez większych problemów świadczyła usługi. Koszty dostosowania działalności do obowiązujących standardów były bowiem znacznie wyższe od orzeczonych kar, których w dodatku większość właścicieli i tak nie płaciła" - czytamy w komunikacie prasowym.

NIK w raporcie wskazuje, że tylko w latach 2015-2018 liczba placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym wzrosła z 416 do 564 (wzrost o 35,6 proc.). Jednocześnie liczba miejsc wzrosła z ok. 14 tys. do ponad 20 tys. (o 47 proc.). W tym samym czasie liczba domów pomocy społecznej wzrosła z 819 do 875 placówek (o 6,8 proc.), a dostępne w nich miejsca dla pensjonariuszy - z 77,5 tys. do prawie 84 tys. (7,9 proc.).

Izba podkreśla, że te dane wynikają z jej ustaleń, bowiem "informacje gromadzone na ten temat przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej były niespójne i nierzetelne".

bEpHFnXb
Zobacz także: Zobacz też: Wsparcie dla firm. Zdarzają się "pasażerowie na gapę"

"Wynikało z nich np. że w całym województwie dolnośląskim w dniu 31 grudnia 2018 r. funkcjonowała zaledwie jedna placówka dysponująca czterema miejscami, w której nikt nie przebywał. Natomiast z danych zebranych przez Izbę wynika, że działały wówczas 53 placówki oferujące 1701 miejsc, które były wykorzystane w 89,4 proc." - wskazano w komunikacie.

Z danych zebranych przez NIK wynika, że pod koniec 2018 roku na terenie kraju bez zezwolenia działało 108 placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

bEpHFnXh

"Jednak kontrolerzy Izby, w krótkim czasie, tylko w czterech województwach zidentyfikowali aż 11 dodatkowych placówek, które działały nielegalnie, co może wskazywać na to, że skala zjawiska jest dużo większa niż to wynika z oficjalnych dokumentów" - czytamy.

Najwięcej nielegalnych placówek działało w województwie mazowieckim, bo aż 74. Dla porównania: w województwie wielkopolskim, które jest na drugim miejscu pod względem liczby nielegalnie działających punktów, było ich 8. Natomiast kontrolerzy nie odnotowali ani jednego takiego domu w województwie świętokrzyskim.

"Tak duże różnice dotyczące liczby nielegalnie działających placówek mogą wynikać ze zróżnicowanego, w poszczególnych regionach, popytu na oferowane usługi, jak również z różnej skuteczności urzędów wojewódzkich w identyfikacji takich placówek" - tłumaczy te wyniki NIK.

bEpHFnXi

"Najczęściej ich właściciele nie ubiegali się o zezwolenie na prowadzenie działalności, z powodu wysokich kosztów, jakie musieliby ponieść w związku z dostosowaniem budynków do wymogów ochrony przeciwpożarowej i standardów określonych w ustawie o pomocy społecznej" - czytamy dalej. NIK podaje, że chodzi m.in. o konieczność zamontowania wind, usunięcia barier architektonicznych, liczbę osób przebywających jednocześnie w pokoju, czy dostępność łazienek.

"Tymczasem, jak wynika z ustaleń kontroli zleconych przez wojewodów, działalność bez zezwolenia prowadzono głównie w domach jednorodzinnych, tylko częściowo zaadaptowanych do potrzeb nie więcej niż dziesięciu podopiecznych. Budynków nie modernizowano, ponieważ koszty takich działań byłyby dużo wyższe niż kary pieniężne nakładane za prowadzenie placówek bez zezwolenia" - czytamy.

W raporcie NIK dodaje, że część budynków, w których prowadzone były całodobowe domy opieki... były wynajmowane. Właściciele posesji w niektórych przypadkach nawet nie wiedzieli, że prowadzi się tam działalność tego typu.

bEpHFnXj

"W praktyce jedyną, ale w niewielkim stopniu wykorzystywaną możliwością pozyskiwania wystarczających i obiektywnych informacji na temat działalności placówek oferujących opiekę całodobową są kontrole kompleksowe. W latach 2015-2018 w województwie łódzkim objęto nimi 3 proc. takich placówek, w województwie pomorskim niecałe 5 proc., w województwie mazowieckim ok. 19 proc., a w województwie śląskim nieco ponad połowę, choć zgodnie z przepisami powinny się odbywać nie rzadziej niż raz na 3 lata" - wskazują kontrolerzy.

Dochodziło do takich sytuacji, że niektóre domy nie były skontrolowane przez 10, 12 a nawet 18 lat. NIK wskazuje, że wojewodowie w niewielkim stopniu sami gromadzili informacje na temat działalności domów opieki. Najczęściej interesowali się tematem dopiero w momencie, gdy wpływały do urzędów skargi od rodzin pensjonariuszy.

bEpHFnXk

"Zdaniem Izby, brak prewencyjnych kontroli w placówkach oferujących całodobową opiekę to konsekwencja niedostatecznej aktywności wojewodów, nieadekwatnych do potrzeb możliwości kadrowych oraz nieuprawnionych, wg NIK, interpretacji przepisów. (...) Zdaniem Izby, z ustawy wynika, że wojewodowie powinni monitorować na swoim terenie działalność placówek zapewniających całodobową opiekę, w tym także rozpoznawać i kontrolować te z nich, które działają bez zezwolenia" - tłumaczy NIK.

Jednak zdarzały się sytuacje, że wojewodowie wykryli bezprawnie działające placówki. W latach 2015-2018 takie podejrzenia wysnuli wobec 226 placówek, a potwierdziły się one wobec 210. Jednak, jak wskazuje Izba, kontrole trwały co najmniej 7 miesięcy. Po tym czasie kara była nakładana co najmniej po 5 miesiącach od zakończenia kontroli. Czyli musiały upłynąć średnio dwa lata, żeby urzędnicy sprawdzili i ukarali nielegalnie działające punkty.

"Zdaniem NIK, u osób prowadzących placówki bez zezwolenia, taka sytuacja mogła utrwalać poczucie bezkarności i zachęcać do samowoli. W efekcie, w latach 2015-2018 mimo, że nałożono kary na 142 placówki, 96 proc. z nich nadal prowadziło działalność, niektóre nawet przez kilka lat" - wskazuje NIK.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpHFnXC
KOMENTARZE
(8)
Maria
rok temu
Jest również wina przemieszczania się opiekunek ( pielęgniarek i lekarzy) którzy często mogą przenosić zarazę!
dziecko we ...
rok temu
Mamy w Polsce dziesiątki wyższych uczelni a do władzy desygnowano partyjnych amatorów co to nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera.Rotacje na stanowiskach ministerialnych są szybsze niż każda karuzela.I tak bawimy się brzytwami.
Polak
rok temu
To od 2015 roku?Ukarać wojewodów
bEpHFnXD
Ona
rok temu
Szkoda ze NIK nie wie jak się obudza UW i kontrolerzy jak się im uwagę zwraca, ze coś robią źle. Kontrolerzy maja się za lepsze....o!Nie interesują ich wyroki sądu bo tak ma być i koniec!
40latka
rok temu
Starzy niestety na marginesie. Bardzo smutne i przykre. Trzeba działać bo coraz więcej ludzi będzie się starzeć. U nas zaniedbania a na zachodzie takie domy to piękne placówki gdzie można się z godnością starzeć.