Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Osobom poddanym kwarantannie ZUS wypłaci zasiłek chorobowy

Poddany przymusowej kwarantannie pracownik, ma prawo do zaświadczenia z tytułu choroby. ZUS postawił jasno sprawę. Kwarantannie mogą być poddani wszyscy, którzy wracają z miejsc zagrożonych występowaniem koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Na koronawirusa otrzymamy zasiłek chorobowy. ZUS zapewnia

Inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby, która mogła zostać zarażona chorobą zakaźną. Polskie prawo nie zostawia w tej kwestii pola do interpretacji.

Osoba poddana kwarantannie powinna przynieść dokument z decyzją swojemu pracodawcy. Powód to zasiłek chorobowy. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, z którą rozmawiał rzecznik ZUS-u, w tak szczególnej sytuacji choremu należy się wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Co w praktyce oznacza kwarantanna domowa? Osoba, której ją zalecono, powinna pozostać w domu przez 14 dni. Tyle bowiem potrzebuje wirus, aby się rozwinąć w naszym organizmie i ewentualnie wywołać chorobę COVID-19.

Zobacz też: Koronawirus a rynek pracy. "Spadek obrotów, cięcia"

Oprócz wychodzenia z domu, osoba taka, w miarę możliwości, nie powinna kontaktować się z innymi osobami - nawet z rodziną. Jeśli nie ma innej możliwości i osoba taka musi mieć kontakt z innymi, to zaleca się w tym przypadku zachowanie odległości co najmniej 1 metra.

Osoby poddane kwarantannie dostaną zasiłek chorobowy.
Zasiłek za koronawirusa? ZUS stawia jasno sprawę

Kwarantannie poddani mogą być wszyscy, którzy przebywali w ciągu ostatnich 14 dni na terenie opanowanym epidemią koronawirusa. Mowa tutaj o rejonach północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Władze Rosji zaniepokojone wpływem koronawirusa na gospodarkę.
Rosja pisze na nowo prognozy. Wszystko przez koronawirusa

"Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego" - podaje na swojej stronie MZ.

Temat kwarantanny pojawił się w publicznej dyskusji w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Z tego powodu w Polsce 237 osób poddano kwarantannie domowej, 121 jest hospitalizowanych, a ponad 3,6 tys. jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Dane te przedstawił z mównicy sejmowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przez koronawirusa bogacze muszą liczyć straty.
Majątki miliarderów topnieją. Przez epidemię koronawirusa

Na całym świecie niemal 91 tys. osób zachorowało na wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Życie straciło powyżej 3 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

PracodawcaZa kwarantannę zapłaci pracodawca a nie ZUS. Kwarantanna trwa do 14 dni a do 33 dni nieobecności spowodowanej choroba w roku płaci pracodawca. Wiec … Czytaj całość

03-03-2020

NinaMam firmę jedno osobową rodziłam w biegu w piątek żeby w poniedziałek zapierniczać.Ciąża była ciężka,pracowałam,kamienie nerkowe w ekspresie wydalałam … Czytaj całość

03-03-2020

🤔🤔🤔Łojejku niejasny artykuł. Ja chory czy poddany kwarantannie ma iść po zaświadczenie? Hmmm gdy mnie to dopadnie to chyba pobiegne lub doczołgam się do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (39)