Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Problemy Śląska zaczęły się po świętach i majówce

995
Podziel się

Śląsk jest polską Lombardią? To w tej chwili województwo z największą dobową liczbą nowych zakażeń. Porównywanie do Włoch jest jednak - na całe szczęście - na wyrost. Jak wynika z analizy money.pl, skoki liczby chorych miały miejsce po świętach wielkanocnych i po majówce.

Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 4 marca - w Zielonej Górze
Koronawirus został zdiagnozowany w Polsce po raz pierwszy 4 marca - w Zielonej Górze (PAP)
bDAtnCbp

Aktualizacja 12 maja 10:01

3983 potwierdzonych przypadków koronawirusa na Śląsku - to ostatni, wtorkowy bilans z tego województwa. Na Mazowszu z kolei jest 2 808 zakażeń. Warto jednak pamiętać, że województwo mazowieckie liczy ponad 5,3 mln mieszkańców. Województwo śląskie jest mniejsze o około milion osób.

I to właśnie Śląsk w tej chwili ma w Polsce największy problem z koronawirusem. Liczba dziennych zakażeń jest coraz większa. W poniedziałek rano o 10 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 142 przypadkach z tego regionu. Po siedmiu godzinach resort zdrowia dodał kolejne 71 zakażeń. Łącznie poniedziałek przyniósł więc 213 przypadków. Niemal od dwóch tygodni te liczby konsekwentnie rosną. We wtorek na Śląsku pojawiły się kolejne 204 przypadki (w sumie z 235).

bDAtnCbr

A warto wiedzieć, że w całej Polsce w poniedziałek służby zidentyfikowały 330 chorych. Jak wynika z szacunków money.pl, w sumie 65 proc. wszystkich poniedziałkowych zakażeń w Polsce miało miejsce na Śląsku. We wtorek rano było to już 86 proc.

Zobacz także: Trudna sytuacja kopalń. I nie chodzi tylko o koronawirusa

W niedzielę te statystyki było tylko odrobinę lepsze - wtedy to połowa wszystkich nowych pozytywnych przypadków koronawirusa pochodziła właśnie z tego województwa. Łącznie Śląsk odpowiada w tej chwili za co czwartego chorego w Polsce.

bDAtnCbx

Jak wynika z analizy nowych dziennych zachorowań, pierwszy wzrost liczby zakażonych na Śląsku nastąpił tydzień po świętach wielkanocnych. Od tego momentu to właśnie ten region, a nie najliczniejsze województwo w Polsce - Mazowsze - był numerem jeden pod względem liczby nowych zakażeń.

Przeanalizowaliśmy informacje Ministerstwa Zdrowia o codziennej liczbie chorych od początku kwietnia. Warto zauważyć, że w okresie świątecznym to Mazowsze notowało znacznie więcej nowych przypadków. Dziennie było to nawet 182. W tym samym czasie Śląsk miał przypadków o wiele mniej - w okolicach 30, 40 przypadków każdego dnia. Pierwszy skok nastąpił dokładnie 7 dni od świąt (liczonych od piątku).

bDAtnCby

Warto wiedzieć, że okres rozwoju choroby wywoływanej przez koronawirusa to właśnie od 5 do 7 dni. Kolejny, drugi już, szczyt nowych zachorowań nastąpił dokładnie tydzień po majówce. W poniedziałek na Śląsku służby zidentyfikowały 213 nowych przypadków koronawirusa.

W tej chwili w szpitalach na Śląsku przebywa 416 osób. W izolacji domowej w niedzielę było kolejne 500 (w poniedziałek służby sanepidu nie podały informacji na ten temat). Na ten moment WSSE w Katowicach informuje o 151 ofiarach śmiertelnych.

bDAtnCbz

Śląsk już dziś porównywany jest do włoskiej Lombardii, jednego z najmocniej dotkniętych koronawirusem regionów. I warto dodać, że są to porównania bardzo na wyrost.

Lombardia ma łącznie 9,5 mln mieszkańców. Tylko w tym regionie Włoch potwierdzonych jest ponad 80 tys. przypadków wirusa. Jednocześnie służby zanotowały niemal 15 tys. zgonów. Na milion mieszkańców tej prowincji, chorych jest ponad 8 tys. (czyli na tysiąc mieszkańców chorych jest 8).

Na Śląsku ta statystyka jest o wiele łagodniejsza. Na milion mieszkańców tego regionu chorych jest ponad 840 (na tysiąc mieszkańców liczba chorych to zaledwie 0,8). To o 10 razy mniej, przy jednocześnie tylko dwa razy mniejszej liczebności Śląska w porównaniu do Lombardii. Śląsk osiągnie skalę Lombardii dopiero, gdy liczba zakażonych dobije do niemal 40 tys.

bDAtnCbA
bDAtnCbS
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(995)
Oberek
9 miesięcy temu
Powód jest jeden. Zaczęli robić testy przesiewowe i wychodzą zakażeni . Normalnie nie byłoby żadnego wzrostu , bo 97% nie ma objawów i by testowali tylko tych, którzy by się zgłosili na SOR i ich rodziny, czyli byłoby jakieś 90% mniej wykrytych przypadków , proste jak drut. Tylko po co z drugiej strony testować na siłę, skoro Polacy przechodzą ten wirus tak łagodnie , być może to szczepionka przeciw gruźlicy nas uratowała , ale wyglada na to, ze ten wirus Polakom niegroźny , bo chyba nikt nie wierzy w liczby zarażonych publikowane przez polskie ministerstwo , mamy farta i przechodzimy bezobjawowo . Tak jest prawdopodobnie w całej Polsce. Śląsk został upupiony za chęć strajków i tyle w temacie
Hipokryzja
9 miesięcy temu
Sluchajcie sie dalej politykow to bedziecie nie umierac z powodu jakiegos wirusa tylko z glodu i glupoty bo nie bedziecie mieli co do garka wlozyc sobie i dzieciom
pedro
9 miesięcy temu
Redaktorek zapomniał tylko dodać, że na Śląsku gęstość zaludnienia na km2 jest ok. trzy razy większa w porównaniu do Mazowsza ...
bDAtnCbT
JanMarianRoki...
9 miesięcy temu
Trzeba było zamknąć kopalnie, bo to pod ziemią, przestrzeń zamknięta, a nie boiska czy place zabaw, bo to przestrzenie otwarte. Słońce, powietrze są zdrowe, a zamknięcie w klatce, w tym siedzenie w domu, prowadzi do chorób. Dlaczego rząd nie zamknął kopalni, skoro zamknął szkoły? Młodsi ludzie lżej na ogół przechodzą tę chorobę, a starsi ciężej, a przecież górnicy są przeważnie starsi od uczniów. W rządzie brak ludzi z wykształceniem w jednym kierunku: LOGIKA. Widać to też na przykładzie maseczek: zgoda - w sklepach czy autobusach, ale nie na wiejskiej drodze, do Czorta Ciężkiego.
ozzy
9 miesięcy temu
Prawda jest taka,że jak Chłopy z kopalni wyjdą na warszawskie ulice,to wszystko będzie pozamiatane.Zawsze tak było,będzie i tym razem.
...
Następna strona