Trwa ładowanie...
bETTSVDV
Notowania
Przejdź na

Koronawirus wymusza zmiany. Bukowski: Proponuję system jak w Danii

- Na świecie są bardzo różne systemy. Proponuję system duński flexicurity, w którym mamy bardzo elastyczne zatrudnianie i zwalnianie - mówi Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa, z którym rozmawiamy o raporcie "Orzeł z popiołów. Gospodarka po COVID-19". - Oznacza to, że nie ma okresów ochronnych, można z dnia na dzień stracić pracę, ale to też oznacza, że koszt zatrudnienia nowego pracownika jest bardzo niski dla pracodawcy, on mało ryzykuje - tłumaczy. W programie "Money. To się liczy" zapytaliśmy Bukowskiego też, w którą stronę będzie szedł rząd w sytuacji kryzysu. Według niego rząd będzie się starał się szukać nowych niskich podatków. - Zamiast podnieść VAT na cukier, rząd wprowadza dodatkową opłatę na cukier. Można się spodziewać, że na więcej rzeczy będą wprowadzane podobne opłaty - uważa Bukowski.

0
0
86
Podziel się
Komentarze (86)
zobacz więcej komentarzy (86)
bETTSVEh
KOMENTARZE
(86)
wertyu Q
2 lata temu
Panie redaktorze.. Co sie Panu może przypominać? Ile ma Pan lat lub żeby było łatwiej ile miał Pan lat w latach 80-tych.
Anna
2 lata temu
Akurat w Danii wszystko jest zapisane w umowie o pracę są zapisane okresy wypowiedzenia.Tam związki zawodowe działają poza zakładem pracy i one rozmawiają o różnych sprawach z pracodawcami i podpisują porozumienia, pracodawca nawet nie wie kto jest zapisany do związków, dopiero dowiaduję się jeśli jest problem między nim i pracownikiem i na wniosek pracownika związeki interweniuja u pracodawcy
warszawianka
2 lata temu
W Danii jest bardzo mocny system socjalny ochronny na takie sytuacje, osoby które "tracą" pracę przechodzą na garnuszek Państwa gdzie dostają zapomogę na takim poziomie, jakby u nas była to średnia krajowa. Trudno porównywać te 2 państwa, wysokość podatków przez długie, długie lata, pozwala na takie rozwiązania. Z tego rozwiązania na samym początku skorzystała firma SAS, chociaż nasi dziennikarze to inaczej oczywiście sprzedali, ale warto zagłębić się w duńskie publikacje.
bETTSVEz
usuną
2 lata temu
puśta trzasko i tusko i innych i zaraz tak będzie namiska już była umowy śmieciowe.... tylko na to czekają. Czy nie rozumiecie że cele politków i kapitalistów są zupełnie inne niż cele zwyklcych ludzi???? Tak yło przez wieki i nic się nie zmieniło.... zapłacić pare groszy a jak się nie podoba to kopnąć z dnia na dzień... ot niewolnik..... ale dalej dalej wybierajcie taskoskiego bo on wspaniały
Ciekawski
2 lata temu
No tak , dla ekonomistów los człowieka "pojedynczego" nie ma znaczenia, ważne jest doświadczenie i nauka, można zrobić doktorat, a że dziesiątki tysięcy ludzi straci pracę z dnia na dzień, to skutek uboczny i przedmiot badań... żałosne.
...
Następna strona