Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Lekarze zdecydują się na strajk? "To jedyny sposób na godziwe zarobki"

20
Podziel się

Tylko strajk lub grupowa rezygnacja z pracy są sposobem na uzyskanie godziwych wynagrodzeń w publicznej ochronie zdrowia – grzmią związkowcy i wzywają medyków do podjęcia konkretnych działań.

Lekarze zdecydują się na strajk? "To jedyny sposób na godziwe zarobki"
Znaczna część lekarzy znajduje się na kursie kolizyjnym z resortem zdrowia (ONS, Photoshot)
bDRZMOHV

W liście skierowanym do polskich lekarzy związkowcy z OZZL przypominają, że 26 lutego w czasie spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia minister zdrowia przedstawił propozycje minimalnych, gwarantowanych ustawowo płac zasadniczych pracowników medycznych, w tym lekarzy - podaje Polska Agencja Prasowa.

Nowe stawki miały być ustalane przy pomocą "współczynników pracy", które określają relacje między płacą w danym zawodzie a średnim wynagrodzeniem w danym roku.

Dla lekarzy specjalistów minister proponuje podwyżkę rzędu 19 zł miesięcznie w stosunku do obecnej pensji 6750 PLN, przyznanej (w odpowiedniej ustawie) lekarzom specjalistom w roku 2018 – napisano w liście OZZL.

bDRZMOHX

Zdaniem związkowców w praktyce zmiana stawek oznacza dla lekarzy obniżkę wynagrodzeń.

"W relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce z 1,6 do 1,31. Kwota 6750 PLN była bowiem równa 1,6 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok poprzedni (2017)" - piszą wzburzeni związkowcy.

W ich ocenie minister nie ukrywał, że uzasadnieniem dla niskiego wskaźnika płacy zasadniczej dla lekarzy są liczne dodatki do pensji, które otrzymują lekarze specjaliści, w tym dodatki za dyżury.

bDRZMOId
Zobacz także: Rok koronawirusa w Polsce. Tak wyglądał początek pandemii w marcu 2020 roku

Związek wskazuje, że dodatkowa praca (wykonywana ponad przewidziane prawem normy czasu pracy) nie jest obciążeniem, ale przywilejem lekarzy, dzięki któremu mogą oni dorobić do pensji zasadniczej.

"Tym samym wrócił (resort - red.) do koncepcji, która wydawała się już kompletnie skompromitowana i porzucona" – wskazano w liście.

bDRZMOIe

Według związkowców istnieją jedynie dwa sposoby, aby wpłynąć na decyzję ministerstwa. Pierwszym jest strajk, drugim grupowe zwolnienie się z pracy. "Oba te sposoby mają swoje zalety i swoje wady" – podnosi OZZL.

To nie pierwsze słowa środowiska medycznego, w których pada słowo "strajk" jako odpowiedź na zmiany systemu wynagrodzeń. O niepokojach medyków wynikających z propozycji nowej siatki płac mówił w programie Newsroom WP dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc. - Jeśli nie ten tragiczny moment pandemii jest momentem refleksji dla nas wszystkich, by przeznaczyć większy procent PKB na ochronę zdrowia, to jaki moment nim będzie? - pytał retorycznie. Zaznaczył też, że "są takie plany", by po pandemii zorganizować strajk medyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZMOIy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Jerzy
miesiąc temu
Czy ci , z prywatnych praktyk - tez beda strajkowac? Albo ci z osrodkow zdrowia , pracujacych zdalnie ?
sss
miesiąc temu
Proponowałbym zacząć posługiwać się dochodem rocznym brutto, a nie miesięcznym wynagrodzeniem zasadniczym, które nic nie mówi o całościowych dochodach pracownika. Obawiam się, że lekarze raczej nie będą zwolennikami tej propozycji...
876gg
miesiąc temu
Jeszcze bardziej roszczeniowa grupa zawodowa niż górnicy,przychodnie nie działają, ludziska umierają na progach sorów a im ciągle mało,bo nie starcza na wille z basenami i wakacje na kanarach
bDRZMOIz
Krzysztof
miesiąc temu
Przecież i tak nie pracują tylko odbierają telefony czasami, więc mogą pracować jako telemarketerzy...
Wkurzony pacj...
miesiąc temu
Niech się wszyscy zwolnią i założą działalność prywatną. Po co siedzą w przychodniach i udają że pracują.
...
Następna strona