Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KIB
|

Liczba wakatów rośnie. Pracodawcy nie mogą znaleźć osób z odpowiednimi kwalifikacjami

48
Podziel się:

Wraca problem deficytu pracowników. Pracodawcy mają problem z zatrudnieniem osób z odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami. Jak mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan, procesy rekrutacyjne się wydłużają. Najbardziej poszukiwane są osoby z wykształceniem technicznym i do prac technicznych.

Liczba wakatów rośnie. Pracodawcy nie mogą znaleźć osób z odpowiednimi kwalifikacjami
Pracodawcy potrzebują najbardziej osób z wykształceniem technicznym (money.pl, Rafał Parczewski)
bEEbQeJh

Jak to, przecież bezrobocie nie zniknęło? - mógłby ktoś zapytać i od razu podeprzeć się danymi. Ze wstępnych szacunków resortu pracy wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 5,8 proc. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. osób bezrobotnych, o 13,1 tys. mniej niż w lipcu. Jeśli za około dwa tygodnie potwierdzi to GUS, będzie to oznaczać utrzymanie wyniku z lipca. W porównaniu z bezrobociem odnotowywanym rok wcześniej byłby to progres. W sierpniu 2020 bez pracy było 6,1 proc. obywateli zdolnych do podjęcia pracy.

Jednak Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan, w rozmowie z PAP przestrzega, że należy unikać prostego porównywania liczby wolnych miejsc pracy i liczby osób poszukujących pracy. Często bowiem barierą w podjęciu pracy jest odległość od miejsca zamieszkania czy wymagania odnośnie umiejętności.

Zdaniem Fedorczuk obecnie kluczowym zadaniem stojącym przed polityką rynku pracy jest wprowadzenie mechanizmów, również finansowych, wspierających nabywanie kompetencji przez osoby pozostające poza zatrudnieniem oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Jak zaznacza, pracodawcy mają rosnące problemy ze zrekrutowaniem osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Najbardziej poszukiwani są ci z wykształceniem technicznym i do prac technicznych.

bEEbQeJj
Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

- Zgodnie z założeniami tym celom miał służyć Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Mimo rosnących potrzeb, środki przeznaczane ze składek pracodawców na ten cel od lat pozostają na zbyt niskim poziomie, co powoduje za małą dostępność tego wsparcia - mówi ekspertka w rozmowie z PAP. - Przyszły rok, analizując przedstawiony plan Funduszu Pracy, również nie przyniesie istotnej zmiany w tym zakresie - dodaje.

Ograniczony dostęp do pracowników, jak uważa Fedorczuk, z czasem przełoży się na wzrost kosztów wytwarzania towarów i usług. Słowem na ceny.

bEEbQeJp

7,4 miesiąca - tyle przeciętnie trzeba poświęcić na szukanie pracy. Jak podaje GUS, najkrócej zatrudnienia szukają osoby najmłodsze. Najdłużej pracy poszukiwały osoby w wieku 45–54 lata (9,6 miesiąca) oraz 55–74 lata (8,6 miesiąca).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbQeJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Man123
2 tyg. temu
Napewno rozwiaze to przymus szczepien....powiem wam w jaki sposob. Jak zostanie wprowadzony to ludzie sie wsciekna i wyjda na ulice(wiem , nie wszyscy) zaczniemy palic samovhody, domy i wszysko co bedzie na drodze, potem pojdziemy wyciagnac politykow i urzednikow z ich domow i b3dziemy ich cwiartowac na ulicy ku uciesze wszystkich.... potem przyjedzie i bedzie do nas strzelac i zabijac ale bedzie nas o wiele za duzo zeby dali rade nas zatrzymac. Bedzie tyle tropow i spalonych biznesow ze prace bedzie mial kazdy.... (To czesc mojej nowej ksiazki pod tytulem PISowska Polska) zapraszam do zakupu
Xxx
2 tyg. temu
Trzeba zacząć przuczac ludzi do pracy na danym stanowisku. Natomiast przyuczanie do zawodu w szkole zawodowej to farsa.
Stachu
2 tyg. temu
Magister z 20 letnim stażem dostaje 2800 brutto, tyle co absolwent liceum ogólnokształcącego, to nie ma chętnych.
bEEbQeJL
Wuja
2 tyg. temu
Polskie szkolnictwo to tragedia i sredniowiecze. Na kursach sie wiecej człowiek nauczył.
Majster
2 tyg. temu
Jak mi zamkną elektrownie w ktorej zreszta kazdy dostaje rowno i niewazne czy sie zna czy nie to wyfruwam za granice.
...
Następna strona