Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Licznik kar bije. Gowin pokazuje, ile Polska musi zapłacić Brukseli

324
Podziel się:

Porozumienie Jarosława Gowina uruchomiło w sieci stronę licznikkar.pl, która pokazuje, ile Polska musi obecnie zapłacić w związku z karami, które na nasz kraj nałożył TSUE. Chodzi o działalność kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Były koalicjant PiS wymierzył cios w politykę rządu, zaapelował też o dialog z Brukselą.

Licznik kar bije. Gowin pokazuje, ile Polska musi zapłacić Brukseli
O dialog z Brukselą, który skutkowałby zakończeniem sporu wokół zmian w sądownictwie oraz z Czechami w sprawie Turowa, zaapelowali w czwartek politycy Porozumienia Jarosława Gowina (East News, Jakub Kaminski)

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał w środę Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

Apel o dialog z Brukselą

20 września z kolei TSUE nałożył na nasz kraj karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

O dialog z Brukselą, który skutkowałby zakończeniem sporu wokół zmian w sądownictwie oraz z Czechami w sprawie Turowa, zaapelowali w czwartek politycy Porozumienia Jarosława Gowina.

Zobacz także: Co z Turowem? Piotr Zgorzelski: rząd Morawieckiego leży na łopatkach

Byli koalicjanci PiS wyprowadzili cios w politykę rządu, uruchamiając witrynę internetową licznikkar.pl, która pokazuje, ile nasz kraj - w związku z decyzjami TSUE - musi obecnie zapłacić Komisji Europejskiej w związku ze sporem wokół Turowa i Izby Dyscyplinarnej SN. Strona wskazuje, że kara za działalność kopalni Turów wynosi obecnie już prawie 38,5 mln euro, a za Izbę Dyscyplinarną - prawie 1,5 mln euro.

- To są konkretne pieniądze, które można było wydać w zupełnie inny sposób. Musimy sobie zdać sprawę z kilku rzeczy. Miesięczny koszt płacenia kar 1,5 miliona euro dziennie to jest roczne świadczenie 500 plus dla 40 tysięcy dzieci w Polsce - wskazał rzecznik koła Porozumienia w Sejmie Jan Strzeżek.

Wskazał ponadto, że za 1,5 miliona euro, które Polska musi zapłacić za każdy dzień w związku z kopalnią Turów i Izbą Dyscyplinarną SN, można opłacić codziennie obiady w szkołach dla 600 tys. dzieci.

- Stoimy przed gigantycznym wyborem, co jest ważniejsze - czy ważniejszy jest wyłącznie interes polityczny, czy istotne jest to, żeby te pieniądze trafiały nie w próżnię, bo wtedy tych pieniędzy już nie zobaczymy, ale żeby były wykorzystywane na rzecz polskich rodzin i polskich uczniów - zaznaczył Strzeżek.

O podjęcie dialogu do polskiego rządu apelowały też posłanki Iwona Michałek i Magdalena Sroka.

Strona czeska wniosła skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską, które trwały do końca września, ale zakończyły się fiaskiem.

Kara goni karę

Na początku września Komisja Europejska poinformowała, że zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału z 14 lipca, który zobowiązał nasz kraj do zawieszenia postępowań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich. Polski rząd publicznie mówił o konieczność dokonania zmian w tym obszarze, droga kar i szantażu wobec naszego kraju to nie jest właściwa droga - ocenił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński już w wakacje zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wskazywał, że nie sprawdziła się ona. Także premier Mateusz Morawiecki, który w ubiegły wtorek wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że ID SN zostanie zlikwidowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(324)
Jastrząb głup...
3 lata temu
Specjalnością PiS -u jest marginalizacja Polski w świecie. Władze Unijne nie będą błagać PiS o wpłatę kar. To My tracimy kasę przez głupotę rządu. Piać nasi mogą w kurniku. Rozum z głowy spadł do majtek.
OloR
3 lata temu
Gowin, oddaj nasze 70 milionów!
Kamil
3 lata temu
Odgrażamy się, że nie będziemy płacić składki do wspólnej kasy Unii.Idiotyzm. Unia odbierze ją z funduszy przeznaczonych dla Polski.Może ktoś w rządzie zacznie wreszcie myśleć o Państwie, a nie o synekurach dla rodziny..
Naród młodzi...
3 lata temu
Pis robi wszystko żeby wyrzucili nas z Unii Europejskiej oni nie mają pomysłu robią wszystko żeby ich wyrzucić zniszczyli Polskie okradli Polakow starzec nie daje już rady rządzić zniszczyl Polskie jego ojciec miał rację żeby nie dopuścić ich do władzy mamy tego rezultaty to mały msciwy mały człowiek wiedząc że stoi nad grobem zniszczy Polskie
miłek
3 lata temu
...nie uważam żebyśmy mogli cokolwiek zmienić w UE żeby nas nie rolowali i 'karali' milionami i miliardami eu...Jesteśmy za słabi pomimo olbrzymiego wysiłku zasypywania przepaści nie tylko gospodarczej ale i wartości. Kraje "starej" unii to państwa ktore przyczyniały się przez wieki do nieszczęść wielu Narodów. To oni zniewalali miliony na wszystkich kontynentach ,to oni mordowali tych ktorzy się nim przeciwstawiali...to oni mają w tym wielowiekową tradycję bogacenia się poprzez zniewalanie.My nie mieliśmy takich doświadczeń a wręcz przeciwnie od zarania byliśmy wśród tych zniewalanych. Myślę że nawet teraz jesteśmy bez szans bo rodzima "targowica", zdradzieccy zbrodniarze z TOTALNEJ organizacji jeszcze im w tym POmagają..
...
Następna strona