Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ludzie zaczynają oszczędzać na jedzeniu. Tusk do rządzących: ogarnijcie się

36
Podziel się:

Chciałoby się powiedzieć tym u góry: ogarnijcie się, tu nie ma z czego się cieszyć - powiedział we wtorek w Raciborzu szef PO Donald Tusk, odnosząc się do danych ekonomicznych GUS. Jak zaznaczył, spadła m.in. sprzedaż żywności. Ludzie w Polsce zaczynają oszczędzać na jedzeniu - podkreślił.

Ludzie zaczynają oszczędzać na jedzeniu. Tusk do rządzących: ogarnijcie się
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas spotkania ze związkami zawodowymi w spółce Rafako w Raciborzu (PAP, Zbigniew Meissner)

Były premier Donald Tusk na briefingu w raciborskim zakładzie firmy Ensol z branży energetyki solarnej nawiązał do opublikowanych we wtorek danych o spadku sprzedaży detalicznej w lutym rok do roku o 5 proc. Przypomniał, że kilka dni temu spłynęły dane o spadku produkcji przemysłowej w lutym o 1,2 proc.

Tusk krytykuje rządzących

- Wydawałoby się - niedużo, ale to jest najwyższy spadek po pandemii i bardzo źle rokujący. Dzisiaj informacja jeszcze gorsza, że sprzedaż detaliczna spadła o 5 proc. mimomimo że prognozy były 1,4 proc. Najbardziej spadła sprzedaż żywności – zwrócił uwagę Tusk.

Ludzie w Polsce zaczynają oszczędzać na jedzeniu – i to przecież nie bogaci ludzie, nie zamożni. Więc naprawdę, to jest dzień, w którym trzeba głośno, coraz głośniej krzyczeć, że polityka, która pozwala na taką drożyznę i polityka, która pokazuje, że zbliżamy się do niebezpiecznego momentu, jeśli chodzi o naszą gospodarkę, musi naprawdę ulec zmianie – mówił szef PO.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa obietnica Tuska. Polityk PO o szczegółach

- To już nie są żarty. I to nawet tutaj nie chodzi o wybory, bo tu z dnia na dzień i z tygodnia na tydzień może być naprawdę coraz większy kłopot. Mieliśmy tu krótkie spotkanie z przedsiębiorcami: szef firmy Tokai, która produkuje grafit opowiedział mi o danych, które mnie wbiły w ziemię. To jest bardzo energochłonna produkcja i za gaz i za prąd płacili rok temu 150 mln zł, a teraz ponad 450 mln zł – relacjonował Tusk.

- Chciałoby się powiedzieć tym u góry: ogarnijcie się naprawdę, tu nie ma z czego się cieszyć. Tu nie ma już dnia zwłoki. Wszędzie, gdzie jestem, pytają mnie, gdzie są te pieniądze na transformację energetyczną. Te miliardy euro mogłyby pracować też w otoczeniu takich firm, jak ta. I warto po prostu tu już – pomijając zwykłą politykę – zacząć krzyczeć, żeby ludzie się ogarnęli i zaczęli coś sensownego robić dla tych miejsc, dla tych fabryk, dla tych firm – podkreślił Tusk.

Ugoda Rafako z Tauronem coraz bliżej

Raciborski zakład Ensol znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie raciborskiego producenta kotłów energetycznych Rafako. Na początku briefingu szefa PO wystąpił przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Rafako Marek Langer, który podziękował Tuskowi za jego styczniowe zaangażowanie.

Spółki Tauron i Rafako uzgodniły w poniedziałek przed Prokuratorią Generalną założenia warunków przyszłej ugody w sporze dotyczącym wartego ponad 6 mld zł bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Jaworznie. W dniu wejścia tego porozumienia w życie strony zrzekną się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te objęte ugodą - wynika z informacji firm.

Rafako było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu tego bloku. W ramach mediacji przy udziale Prokuratorii Generalnej, 7 lutego br. strony poinformowały o zawarciu wstępnego porozumienia, zapowiadając zawarcie ugody w terminie do 8 marca, później termin przesunięto o dwa tygodnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
akas
3 miesiące temu
Tusk przesadza. Ludzie w Polsce nie oszczędzają na jedzeniu. Na razie zmniejszają swoją rozrzutność. Oszczędzanie zobaczymy dopiero w tedy, gdy na śmietnikach będzie więcej wolnego miejsca. Ale to już niebawem.
XXL
3 miesiące temu
Jakim trzeba być bezczelnym kłamcą, żeby mówić, że nie strzelano do górników?!!!
Pola
3 miesiące temu
Niech sam się ogarnie, bo jego partia proponuje jedzenie Polakom robali. Czy tak chce nam pomóc ten wódz?
Stas
3 miesiące temu
Donek, korzystaj z emerytury, politykę zostaw mądrzejszym prawdomównym ludziom, twój czas minoł klamco - bez urazy ale jesteś wg mnie kłamcą
jk44
3 miesiące temu
Zaraz zaraz, to jego ludzie proponują zamiast mięsa robale i inne glizdy...
...
Następna strona