Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Majątek Huty Częstochowa na sprzedaż. Obecny dzierżawca ma kontrakt do września

Syndyk Huty Częstochowa chce sprzedać jej majątek. Obecnie dzierżawi go firma Sunnigwell, która deklaruje, że chce kontynuować proces naprawczy. Wiele jednak zależy od ostatecznej wyceny majątku oraz od potencjalnego zainteresowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Huta Częstochowa kilka miesięcy temu wróciła do regularnej działalności.

O sprawie informuje "Puls Biznesu", który podaje, że posiedzenie rady wierzycieli Huty Częstochowa ma mieć miejsce 17 marca. Umowa obecnego dzierżawcy, firmy Sunnigwell, jest ważna tylko do września. Dlatego też w najbliższych dniach zostanie wyceniony majątek producenta blach grubych, po czym ogłoszony będzie przetarg na sprzedaż nowemu inwestorowi.

Obecnemu dzierżawcy udało się uruchomić produkcję w hucie. Jednak problemem okazało się finansowanie remontów, a także żądania przedpłat przez kontrahentów.

- Na posiedzeniu rady wierzycieli zostanie omówiony aktualny etap postępowania upadłościowego. Spodziewam się też, że rada udzieli mi rekomendacji dotyczących dalszego przebiegu postępowania, w tym warunków przetargu - informuje Mateusz Bienioszek, syndyk częstochowskiego zakładu, cytowany przez "PB".

Zobacz też: Koronawirus. Zamknięte centra handlowe. "Liczymy na specustawę"

Prawo pierwokupu ma dzierżawca. I Sunnigwell jest zainteresowany nabyciem majątku Huty Częstochowa. Jednak, jak podkreśla prezes Marek Frydrych, wiele zależy od ostatecznej jego wyceny. Frydrych obawia się, że konkurencja może zaoferować więcej, niż zakładano w ubiegłorocznych wycenach.

Od czerwca do października większość około 1200-osobowej załogi przebywała na tzw. postojowym, otrzymując 60 proc. wynagrodzenia
Huta Częstochowa znów działa. Część załogi wróciła do pracy

Dziennik podaje, że cena może być zbliżona do tej, którą ogłosił poprzedni właściciel - ukraińska grupa ISD. Jeszcze przed upadłością zakładu wycena majątku wraz z materiałami była szacowana na ok. 230 mln złotych. To mniej, niż był gotowy zapłacić Sunnigwell.

Jednak według nieoficjalnych informacji, do rywalizacji o Hutę Częstochowa włączyć się ma Metinvest należący do Rinata Achmetowa, najbogatszego ukraińskiego inwestora. Na jego drodze stanąć jednak może Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który mógłby się obawiać zbyt silnej pozycji inwestora w regionie.

Problemy Huty Częstochowa trwają
Huta Częstochowa na zakręcie. Nagła zmiana syndyka

Huta Częstochowa została sprywatyzowana w 2005 roku i stała się własnością ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbas (ISD). To jedyny producent w Polsce grubych blach m.in. dla przemysłu stoczniowego i obronnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: syndyk, huta częstochowa, upadłość, hutnictwo, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2020

No to PiSie pokaż jak ratujeszhutnictwo!!! Wykup długi jako PiS, obsadź specami takimi jak Jasiński, Obajtek czy Morawiecki niech się podejmie... Dacie radę w 3 lata ich uzdrowić … Czytaj całość

17-03-2020

sdfsdfW tym roku zamkneli hute w Krakowie, teraz czestochowa. wszyscy przygotowuja sie do wojny a my zamykamy huty?????? dlaczego polskie wojsko nie … Czytaj całość

17-03-2020

KlsmcyyRząd PiS pozwala?? Posłom zmniejszyć kasę do 4tys!! Bez diet!! Zabrać 500+ I 13stki..czas powiedzieć pisowcow buy.. służba zdrowia dno..

Rozwiń komentarze (10)