Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Majątek Huty Częstochowa na sprzedaż. Obecny dzierżawca ma kontrakt do września

10
Podziel się:

Syndyk Huty Częstochowa chce sprzedać jej majątek. Obecnie dzierżawi go firma Sunnigwell, która deklaruje, że chce kontynuować proces naprawczy. Wiele jednak zależy od ostatecznej wyceny majątku oraz od potencjalnego zainteresowania.

Huta Częstochowa kilka miesięcy temu wróciła do regularnej działalności.
Huta Częstochowa kilka miesięcy temu wróciła do regularnej działalności. (Wikimedia Commons CC BY-SA)

O sprawie informuje "Puls Biznesu", który podaje, że posiedzenie rady wierzycieli Huty Częstochowa ma mieć miejsce 17 marca. Umowa obecnego dzierżawcy, firmy Sunnigwell, jest ważna tylko do września. Dlatego też w najbliższych dniach zostanie wyceniony majątek producenta blach grubych, po czym ogłoszony będzie przetarg na sprzedaż nowemu inwestorowi.

Obecnemu dzierżawcy udało się uruchomić produkcję w hucie. Jednak problemem okazało się finansowanie remontów, a także żądania przedpłat przez kontrahentów.

- Na posiedzeniu rady wierzycieli zostanie omówiony aktualny etap postępowania upadłościowego. Spodziewam się też, że rada udzieli mi rekomendacji dotyczących dalszego przebiegu postępowania, w tym warunków przetargu - informuje Mateusz Bienioszek, syndyk częstochowskiego zakładu, cytowany przez "PB".

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Zamknięte centra handlowe. "Liczymy na specustawę"

Prawo pierwokupu ma dzierżawca. I Sunnigwell jest zainteresowany nabyciem majątku Huty Częstochowa. Jednak, jak podkreśla prezes Marek Frydrych, wiele zależy od ostatecznej jego wyceny. Frydrych obawia się, że konkurencja może zaoferować więcej, niż zakładano w ubiegłorocznych wycenach.

Dziennik podaje, że cena może być zbliżona do tej, którą ogłosił poprzedni właściciel - ukraińska grupa ISD. Jeszcze przed upadłością zakładu wycena majątku wraz z materiałami była szacowana na ok. 230 mln złotych. To mniej, niż był gotowy zapłacić Sunnigwell.

Jednak według nieoficjalnych informacji, do rywalizacji o Hutę Częstochowa włączyć się ma Metinvest należący do Rinata Achmetowa, najbogatszego ukraińskiego inwestora. Na jego drodze stanąć jednak może Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który mógłby się obawiać zbyt silnej pozycji inwestora w regionie.

Huta Częstochowa została sprywatyzowana w 2005 roku i stała się własnością ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbas (ISD). To jedyny producent w Polsce grubych blach m.in. dla przemysłu stoczniowego i obronnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Hutnik
4 lata temu
Hute tylko moze uratowac BOLEK. Pierwszy krol nierobow
Hutnik
4 lata temu
Hute dawno powino sie rozebrac. Tylko nieroby z SOLIDARNOSCI maja utrzymanie. Zakadaja firmy i swiadcza usugi na rzecz huty. Jak skonczy sie huta to co oni zrobia.
pracownik
4 lata temu
Dlaczego nie wydzierżawimy Sejmu Eskimosom a Senatu Tahiti. Jaka huta w Częstochowie... chyba szkła bo z reszty został tylko zakład produkujący blachy
Mm
4 lata temu
Dlaczego nie wydzierżawimy sejmu eskimosom.
pracownik
4 lata temu
Jaka huta w Częstochowie... chyba szkła bo z reszty został tylko zakład produkujący blachy