Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Marek Belka krytycznie o inwestycjach. Jest ich zdecydowanie za mało

27
Podziel się:

Od długiego czasu rozwój polskiej gospodarki oparty był bardziej na konsumpcji niż inwestycjach. Krytycznie do tego odnosi się były premier Marek Belka, który wskazuje na negatywne konsekwencje w dłuższym horyzoncie czasu.

Marek Belka krytycznie o inwestycjach. Jest ich zdecydowanie za mało
Marek Belka komentuje sytuację gospodarczą w Polsce. (wp.tv, wp.pl)
bFgjSlRx

Rok 2021 zdaniem ekonomistów będzie czasem odbicia w gospodarce i powrotu na wzrostową ścieżkę. Były premier, minister finansów i szef NBP zwraca uwagę, że motorem napędowym jest konsumpcja, ale jest też jeden istotny mankament.

- Powszechna opinia w Polsce jest taka, że obecny wzrost gospodarczy zawdzięczamy wysokiej konsumpcji wewnętrznej. Analizy pokazują jednak, że gospodarka polska rośnie także dzięki eksportowi, który oczywiście można uznać za pewną, bardziej wymagającą, odmianę konsumpcji. Bezwzględnie jednak konsumpcja jest niesłychanie istotna - przyznaje Marek Belka w wywiadzie dla miesięcznika finansowego "Bank".

bFgjSlRz

- Powinna także stanowić jeden z ważniejszych czynników pobudzających inwestycje oraz motywować do prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. W dłuższym okresie natomiast to inwestycje stanowią kluczową rolę dla gospodarki - podkreśla.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Profesor zwraca uwagę na to, że w Polsce inwestycje sektora publicznego dzięki unijnym funduszom stale notują wzrost, zaś inwestycje sektora prywatnego kurczą się.

bFgjSlRF

- W Polsce łączny udział inwestycji w dochodzie narodowym nie przekracza 18 proc. To mniej niż w podobnych do Polski krajach. Na przykład w Czechach udział ten wynosi 25 proc., a w przypadku tygrysów azjatyckich jest jeszcze większy - wylicza były premier.

Daje do zrozumienia, że poziomy inwestycji notowane w naszym kraju są więc zdecydowanie za niskie.

- Można pokusić się o stwierdzenie, że dopóki konsumpcja w Polsce rośnie, to na krótką metę mamy dobrą sytuację. Brak inwestycji albo niedostateczne tempo ich wzrostu sygnalizują jednak, że gospodarka się nie unowocześnia, a to oznacza, że w dłuższej perspektywie traci możliwości rozwoju - ostrzega.

bFgjSlRG

Na problem z inwestycjami wskazują też od dawna ekonomiści bankowi. Np. eksperci BNP Paribas w najnowszych raporcie z prognozami na 2021 rok napisali, że dalszy wzrost niepewności związany z drugą falą pandemii spowodował rewizje planów inwestycyjnych przedsiębiorstw.

"O ile w przemyśle perspektywy nieco się poprawiły, o tyle w wielu sektorach usługowych prognozowane inwestycje ponownie się obniżyły. Biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność, oczekujemy jedynie niewielkiego ożywienia inwestycji w 2021 roku i ich wzrost o około 1,5 proc." - przewidują.

W przeszłości dynamika wzrostu bywała wielokrotni wyższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgjSlSa
gospodarka
wiadomości
inwestycje
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(27)
jaa
rok temu
Niezależnie od tego jak rośnie gospodarka, to i tak o naszym osobistym dobrobycie decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Biden jest Pi...
rok temu
Wierzę mu jak Hitlerowi w 38, kiedy mówił o pokoju po zajęciu Czechosłowacji.
666/91
rok temu
Ty Kolego juz byles .W Iraku wypociles sie . TWOJ CZAS MINAL . Rekwizyt mowi Ci cos.??
bFgjSlSb
jajo
rok temu
Ten wspaniały ekonomista,który oprocentował lokaty bo nic mądrego nie potrafił wpaść
kropek
rok temu
belka dzięki za podatek od lokat pamiętamy
...
Następna strona