Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Służba zdrowia nigdy nie miała tylu pieniędzy. Rząd dosypie jeszcze więcej

44
Podziel się:

Będzie więcej pieniędzy na służbę zdrowia. Rząd przyjmie nowelizację ustawy o finansowaniu służby zdrowia, która podniesie nakłady o 7 proc. w stosunku do PKB - zapowiedział premier na konferencji prasowej.

Służba zdrowia nigdy nie miała tylu pieniędzy. Rząd dosypie jeszcze więcej
Konferencja rządowa w Ministerstwie Zdrowia Fot. (Mateusz Grochocki/East News)

Zgodnie z założeniami projektu finansowanie służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB ma zostać osiągnięte w 2023 roku. Na kolejne lata ma zostać określona ścieżka dojścia do poziomu 7 proc. PKB w 2027 roku. Obecne przepisy zakładają wzrost wydatków do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

W Ministerstwie Zdrowia przygotowywane są obecnie ustawy i różne regulacje. - Wiemy o zasadzie bez limitu do specjalisty, czy profilaktyka 40+ - poinformował Mateusz Morawiecki na konferencji.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę na to, że w systemie podatkowym istnieje dysproporcja polegająca na tym, że osoby mniej zarabiające płacą większe składki na ubezpieczenie zdrowotne, niż na przykład przedsiębiorcy.

Zobacz także: Dla kogo szczepienia przeciw COVID-19 obowiązkowe? Ekspert wymienia grupy zawodowe

- Wzrosty nakładów na służbę zdrowia muszą być czymś finansowane. Byłoby paradoksem, gdyby zwiększenia nakładów dla osób zarabiających kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie finansowały osoby, które mają minimalne wynagrodzenie. Postrzegam zasady wprowadzane przez Polski Ład, jako wprowadzenie zasady fair play do polskiego systemu podatkowego - ocenił minister.

Przypomnijmy, że Polski Ład firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, zakłada zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia. Zgodnie z nim ma być m.in. więcej lekarzy. Powstaną też nowe instytucje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapowiedziano w nim również m.in. wprowadzenie ustawy dot. zmiany jakości świadczeń medycznych oraz stworzenie funduszu odszkodowawczego dla ofiar lekarskich błędów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
medyk
3 lata temu
Dlaczego ja pielenarka aby przyzwiocie zarobić mam harać na 3 etatach i po pracy to ja nie wiem jak się nazywam a jedyną rzeczą jaką pragne to odpocząć. Jest to kosztem naszych rodzin. Nie mam czasu dla dzieci męża. To jest chore. W Niemczech skąłdka zdrototna wynosi 14,6 % i została jeszcze podniesiona o 1,5 Dla tych co pracuja przy Covid 19. A w polsce 9% z tego faktycznie ludzie płacą 1,25% bo 7,75 % sobie odpisują. Za chwile to nie będzie chętnych aby stać przy waszych łożkach z szpitalu. Średnia wieku pielegnarki to przeszło 50 lat. A młodzi sie nie garną aby pracować na 3 etatach. A praca nie jest lekka.
Znachor
3 lata temu
W Polsce zastaniawiali sie jak zapewnić dodatkowe środki dla prcowników medycznych zajmujących sie Covid 19. W Niemczech rząd się nie cyrtolił podnioł składke zdrowotną o 1, 5% i mają kasę dla tych ludzi. Ale w Polsce zaraz najwięcej by darli sie Janusze biznesu ze lekarze i tak już za dużo zarabiaja i jeszcze im się daje.....
fakt
3 lata temu
PIERWSZY rząd po 89 r. który zadbał o ludzi ze służby zdrowia. Lekarze przestali sie burzyć, pielęgniarki nie tylko że nie wyjeżdżają za granicę ale częsć nawet wraca i pierwszy raz od lat młode kobiety garną się do tego zawodu bo to się po prostu opłaca.
Xynski
3 lata temu
Dawac im kase a zmian zadnych. Pieniadze wyrzucone w bloto
elokwentny
3 lata temu
Brawo PiS! Brawo premierze Morawiecki!
...
Następna strona