Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Metropolita odpowiada Tuskowi. "Nikt nie będzie oddawał życia za Fundusz Kościelny"

342
Podziel się:

Rząd Donalda Tuska - zgodnie z obietnicą wyborczą - planuje zmienić sposób wspierania kościołów w Polsce przez państwo. Fundusz Kościelny ma być zastąpiony nowym rozwiązaniem. - Nikt nie będzie oddawał życia za FK - skomentował metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Metropolita odpowiada Tuskowi. "Nikt nie będzie oddawał życia za Fundusz Kościelny"
Abp Adrian Galbas skomentował plany rządu wobec Funduszu Kościelnego (PAP, Zbigniew Meissner)

Arcybiskup Adrian Galbas skomentował sprawę na antenie Radia eM. Wskazał, że na ten temat "trzeba spokojnie rozmawiać", a rozwiązania szukać, korzystając z doświadczeń innych krajów.

- Wydaje mi się, że nikt za Fundusz Kościelny w Kościele życia nie będzie oddawał. FK to już jest "leciwy dziadek" (...) i spokojnie może odpocząć. Są bardziej nowoczesne metody wspierania działalności Kościoła - powiedział arcybiskup w rozgłośni archidiecezji katowickiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Metropolita przypomniał, że na temat FK rozmawiano już kilkanaście lat temu i padło wtedy wiele "sensownych" argumentów.

- Wystarczy do tego wrócić. I tu znowu bardzo dobrze, że jest wspólna deklaracja – i rządu, i Kościołów - żeby o tym rozmawiać. Cieszę się, że dano sobie trochę czasu, że ta sprawa nie jest dyskutowana w ciągu kilku godzin - powiedział duchowny.

Pomysł rządu Tuska na wsparcie Kościołów

Przypomnijmy, że Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według pierwotnych założeń miał być formą rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie.

Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości. Założenie to jednak nigdy nie zostało zrealizowane. Obecnie z FK korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, a jest ich 185.

Od 1990 r. głównym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa. W początkowym okresie funkcjonowania Fundusz przekazywał środki na cele takie jak: odbudowa i konserwacja obiektów sakralnych, pomoc materialna dla duchownych czy dotacje na wydatki osobowe i administracyjno-materialne. Obecnie większość pieniędzy z Funduszu Kościelnego przeznaczana jest na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(342)
Agata
4 miesiące temu
Wy nawet za Boga nie bedziecie umierać. Ksiadz z wozu koniom lzej.
My , naród !
4 miesiące temu
Nie chcemy być niczyimi niewolnikami . Pora skończyć z tymi przywilejami . Równi wobec Boga i prawa !!!
???
4 miesiące temu
Ciekawe jakby przeszło co to czego to ilu będzie chętnych oddać życie za polski KK, jego Episkopat, Rydzyka i obrazki świętego Wojtyły
Ani za kler !
4 miesiące temu
Należy zachować proporcję między ilością "owieczek oraz pasterzy". Mamy w Polsce więcej biskupów niż dobrych szewców...
sondor
4 miesiące temu
Dlaczego przez tryle lat kościół nie wprowadził centralizacji finansów, na wzór centralizacji osobowej. Jeśli centralizacja osobowa im wyszła to tym bardziej i centralizacja finansowa powinna wyjść, no ale tu na przeszkodzie stoją hierarchowie kościoła -no bo jak oni mają żyć jak zwykli księża -NIGDY -prawda biskupi?!!!
...
Następna strona