Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Mieszkania mocno podrożały. Oto dlaczego wzrost cen może przyspieszyć

50
Podziel się:

Ceny mieszkań w ostatnich latach diametralnie wzrosły. I będą rosnąć nadal – eksperci nie mają co do tego wątpliwości. Jednak stało się coś, co sprawia, że prognozy dalszych wzrostów są szalenie karkołomne. Od czasu wejścia Polski do UE nigdy nie mieliśmy tak wysokiej inflacji. A to może sporo namieszać w cenach.

Mieszkania mocno podrożały. Oto dlaczego wzrost cen może przyspieszyć
Polska przeżywa mieszkaniowy boom. Ceny lokali, nowych i używanych, szybko rosną (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak wynika z raportu firmy Cenatorium, która analizuje sytuację na rynku nieruchomości, w Polsce od 7 lat ceny dynamicznie rosną, choć są dość mocno skorelowane z poziomem wzrostu wynagrodzeń. To oznacza, że ceny na rynkach europejskich rosły szybciej niż w Polsce.

Pomiędzy 3. kw. 2006 r. a 4. kw. 2021 r. średnia cena mieszkania w przeliczeniu na m kw. w Warszawie wzrosła aż o 107,5 proc., a w pozostałych sześciu największych miastach o 122,7 proc. W mniejszych miastach wojewódzkich, jak Szczecin czy Bydgoszcz, wzrost ten był jeszcze większy.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, pomiędzy 3 kw. 2006 r. a 4. kw. 2021 r. średnia cena mieszkania w przeliczeniu na m kw. urosła w Warszawie o 81,1 proc., a w pozostałych 6 największych miastach o 127,1 proc.

Dlaczego w przypadku rynku wtórnego w Warszawie wzrost jest niższy niż na rynku pierwotnym? Zdaniem ekspertów Cenatorium, może to wynikać z faktu, iż stare, przedwojenne budynki stanowią bardzo mały odsetek całości zabudowy w stosunku do innych, mniej zniszczonych podczas wojny miast, jak Kraków, Wrocław czy Łódź.

Wzrost cen mieszkań na przestrzeni lat

Eksperci zwracają tu uwagę na jeszcze jedną ciekawą zależność. Co do zasady wzrost cen mieszkań używanych powinien być wolniejszy niż nowych, w końcu podlegają naturalnej amortyzacji. Często jednak to prawidło jest zaburzone, gdyż remontujący pod sprzedaż nie szczędzą na wyposażenie lokalu.

Zobacz także: Mieszkania drożeją, mimo pandemii. O co chodzi? Ekspert wyjaśnia

Tymczasem, nie licząc Warszawy, w przypadku sześciu największych miast ceny mieszkań używanych rosły szybciej niż nowych. "Być może zadziałał tu jednak efekt unikalności, bo takie miasta jak Kraków, Łódź czy Wrocław charakteryzują się w przeciwieństwie do Warszawy dużymi obszarami starej przedwojennej zabudowy. W tych miastach bardzo duże obszary zajmują właśnie stare, zabytkowe kamienice, które zostały wyremontowane i stały się atrakcyjnymi lokalami do zamieszkania lub wynajmu" – zastanawiają się eksperci w raporcie.

Co więcej, istnieje silna relacja między wzrostem cen mieszkań a wzrostem wynagrodzeń. Zasadę tę widać na wykresie, z jedynym wyjątkiem kilku miesięcy z początku pandemii, która – jak wiemy – mocno przetasowała w swojej pierwszej fazie rynek pracy.

Zdaniem ekspertów w teorii ceny nadal powinny piąć się w parze z wynagrodzeniami, lecz tu wracamy do gospodarczego kryzysu, z jakim mierzy się Polska. Wysoka inflacja i jej dalszy wzrost może tę relację zaburzyć poprzez spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.

Inflacja a ceny mieszkań

Jak zaburzyć? Poprzez zwiększenie dynamiki wzrostu cen. "Inwestorzy szukają schronienia dla tracących na wartości oszczędności, w sytuacji, gdy lokaty bankowe są nisko oprocentowane w stosunku do inflacji" – piszą eksperci Cenatorium.

Dodają też kolejny powód – rosnące koszty budowy, bezpośrednio powiązane z inflacją poprzez ceny materiałów, energii oraz płac. "Po trzecie, sprawdziliśmy, że na rynkach dojrzałych, takich jak USA, ceny nieruchomości w dłuższych okresach zawsze rosły szybciej niż inflacja" – czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Barto
2 lata temu
i dlatego Pan Morawiecki pozbył się przed wojną działki za 15 baniek, mieszkania w centrum Wro i jeszcze kilku innych ciekawych nieruchomości... oj baranki
hejter kazik
2 lata temu
kupowac kupowac..nadjezdza 2 apostol apokalipsy:wojna...
Smakosz
2 lata temu
Powiem tak: dolar w góre, barylka w górę, paliwa w góre, Obajtek, przygotuj sie na drugi szturm na stacje paliw.
podatnik
2 lata temu
W ciągu ostatniego miesiąca o 20% spadła liczb udzielanych kredytów, a przez ostatnie miesiące 9 mld zł. przyniesli Polacy do banków na lokaty. Jak nie będzie popytu to nie będzie wzrotu cen. Część ludzi straci zdolność kredytową i będą musieli wystawić swoje mieszkania na sprzedaż. Stopy procentowe kredytów rosną
dvxx
2 lata temu
Rząd pompuje tę bańkę na rynku nieruch.… przez niskie stopy % i do tego planuje rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona