Notowania

MON wyposaża marynarkę. Nowe śmigłowce do zadań specjalnych

Zwalczanie okrętów podwodnych, poszukiwanie rozbitków czy misje bojowego ratownictwa to nowe zadania dla nowej floty Marynarki Wojennej. MON kupuje cztery śmigłowce AW101.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe śmigłowce dla polskiej marynarki. AW101 mają służyć do zadań specjalnych (Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews)

Ministerstwo Obrony Narodowej wyposaży Marynarkę Wojenną w cztery śmigłowce AW101. Maszyny pochodzą z włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo, ale budowane są w brytyjskich zakładach w Yeovil. Jak informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane producenta, śmigłowce wręcz idealnie sprawdzą się w zadaniach, które przydzielą im siły morskie RP.

AW101 mają służyć do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), poszukiwania i podejmowania rozbitków oraz misji bojowego ratownictwa tzw. Combat SAR. Offset sprowadzi się do zorganizowania bieżącej obsługi maszyn w lotniczych zakładach w Łodzi.

Na początku kwietnia, gdy umowa offsetowa była zawierana, szef MON Mariusz Błaszczak zapewniał, że do "formalnej transakcji z Leonardo" dojdzie jeszcze w tym miesiącu. - Staramy się zamawiać śmigłowce w firmach, które produkują je w Polsce - dodał.

Obejrzyj: "Życzymy MON konsekwencji w podejmowaniu decyzji"

Śmigłowce AW101 robią wrażenie. Maszyny mają ogromny udźwig i zasięg przekraczający 1300 km (750 mil morskich). Na bezpieczeństwo załogi bez wątpienia wpływa też wytrzymała przekładnia główna, mimo wycieku oleju potrafi pracować jeszcze przez 30 minut.

AW101 rzeczywiście są skorojne pod zadania Marynarki Wojennej, czyli zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych, patrolowanie, wczesne ostrzeganie czy kierowanie ogniem artyleryjskim i rakietowym. Co więcej, śmigłowce posiadają zintegrowane systemy detekcji, które przydają się w misjach wykrywania, neutralizacji i usuwania min morskich według standardów NATO.

Ministrowie obrony i spraw wewnętrznych muszą w swoich budżetach znaleźć setki milionów złotych na trzynaste emerytury
Trzynasta emerytura kosztem modernizacji armii? MON i MSWiA dorzucą się do pomysłu PiS

Umowę offsetową wyceniono na 395,9 mln zł. Jak podkreśla "Rzeczpospolita", w ramach kompensat w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, wyspecjalizowanych w remontowaniu i modernizacjach wojskowej floty śmigłowcowej, powstanie licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców. To tam AW101 będą w pełni obsługiwane technicznie, serwisowane oraz będą tam przeprowadzane niezbędne naprawy.

Ponadto umowa gwarantuje wsparcie technicznego od Leonardo i poddostawców specjalistycznego wyposażenia śmigłowców w ciągu pierwszej dekady eksploatacji AW101.

Z offsetu ma skorzystać również Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, do którego mają trafiać projekty rozwojowe i wsparcie dla specjalistycznych badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: siły zbrojne, mon, marynarka wojenna, mariusz błaszczak, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

smutabędą idealne do ewakuacji ludzi z dachu budynków na Nowogrodzkiej i Krakowskim Przedmieściu

23-04-2019

buick4 rok słyszę tą bajkę a kto i kiedy rozliczy tych szkodników;antka,jojo czy płaszczaka???

23-04-2019

SadamA będą zamontowane ławki patriotyczne w nich

Rozwiń komentarze (144)