Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

MON wyposaża marynarkę. Nowe śmigłowce do zadań specjalnych

144
Podziel się:

Zwalczanie okrętów podwodnych, poszukiwanie rozbitków czy misje bojowego ratownictwa to nowe zadania dla nowej floty Marynarki Wojennej. MON kupuje cztery śmigłowce AW101.

Nowe śmigłowce dla polskiej marynarki. AW101 mają służyć do zadań specjalnych
Nowe śmigłowce dla polskiej marynarki. AW101 mają służyć do zadań specjalnych (East News, STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews)

Ministerstwo Obrony Narodowej wyposaży Marynarkę Wojenną w cztery śmigłowce AW101. Maszyny pochodzą z włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo, ale budowane są w brytyjskich zakładach w Yeovil. Jak informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane producenta, śmigłowce wręcz idealnie sprawdzą się w zadaniach, które przydzielą im siły morskie RP.

AW101 mają służyć do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), poszukiwania i podejmowania rozbitków oraz misji bojowego ratownictwa tzw. Combat SAR. Offset sprowadzi się do zorganizowania bieżącej obsługi maszyn w lotniczych zakładach w Łodzi.

Na początku kwietnia, gdy umowa offsetowa była zawierana, szef MON Mariusz Błaszczak zapewniał, że do "formalnej transakcji z Leonardo" dojdzie jeszcze w tym miesiącu. - Staramy się zamawiać śmigłowce w firmach, które produkują je w Polsce - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: "Życzymy MON konsekwencji w podejmowaniu decyzji"

Śmigłowce AW101 robią wrażenie. Maszyny mają ogromny udźwig i zasięg przekraczający 1300 km (750 mil morskich). Na bezpieczeństwo załogi bez wątpienia wpływa też wytrzymała przekładnia główna, mimo wycieku oleju potrafi pracować jeszcze przez 30 minut.

AW101 rzeczywiście są skorojne pod zadania Marynarki Wojennej, czyli zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych, patrolowanie, wczesne ostrzeganie czy kierowanie ogniem artyleryjskim i rakietowym. Co więcej, śmigłowce posiadają zintegrowane systemy detekcji, które przydają się w misjach wykrywania, neutralizacji i usuwania min morskich według standardów NATO.

Umowę offsetową wyceniono na 395,9 mln zł. Jak podkreśla "Rzeczpospolita", w ramach kompensat w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, wyspecjalizowanych w remontowaniu i modernizacjach wojskowej floty śmigłowcowej, powstanie licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców. To tam AW101 będą w pełni obsługiwane technicznie, serwisowane oraz będą tam przeprowadzane niezbędne naprawy.

Ponadto umowa gwarantuje wsparcie technicznego od Leonardo i poddostawców specjalistycznego wyposażenia śmigłowców w ciągu pierwszej dekady eksploatacji AW101.

Z offsetu ma skorzystać również Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, do którego mają trafiać projekty rozwojowe i wsparcie dla specjalistycznych badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(144)
Taka logika
5 lata temu
Hmm śmigłowce po 270 mln za sztukę były za drogie a śmigłowiec owce po 470 mln za sztukę są już na szczęście ok? :)
Oko Saurona
5 lata temu
Zwodowali motorowke, zakupili 4 helikoptery, brakuje tylko jednego nowego czolgu do kompletu brawo tak trzymac
Wiarus
5 lata temu
Wreszcie się coś dzieje.Brawo Błaszczak
Porucznik
5 lata temu
Przecież Polska nie ma okrętów to po cholerę wydawać kasę...
Jaś
5 lata temu
"MON wyposaża marynarkę. Nowe śmigłowce do zadań specjalnych" właśnie WYPOSAŻA co oznacza, że jeszcze ich nie ma, dopiero mają być
...
Następna strona