Notowania

infrastruktura
17.01.2020 07:16

Na trasach brakuje toalet. To ma się zmienić

GDDKiA przyspiesza z budową miejsc obsługi podróżnych (MOP). Teraz kierowcy skarżą się, że wzdłuż dróg ekspresowych i na autostradach brakuje nie tylko stacji paliw, ale nawet toalet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ma powstać więcej MOP-ów. Teraz kierowcy skarżą się na brak toalet

Problem kierowców z brakiem stacji paliw przy nowo wybudowanych drogach ekspresowych i autostradach ma się wreszcie skończyć. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie, które do przebudowywanych lub już wybudowanych szybkich tras pozwala podłączać istniejące stacje.

Ponadto, będą nimi mogli zarządzać dotychczasowi właściciele. To byłaby radykalna zmiana, bo dziś na włączanych do ruchu odcinkach szybkich tras nie tylko nie można zatankować, ale brakuje nawet toalet.

Co prawda, w tym roku budowa miejsc obsługi podróżnych (MOP) ma znacznie przyspieszyć. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w I kwartale mają być uruchomione przetargi na budowę 12 MOP-ów, ale od rozpoczęcia procedury wyboru operatora do zakończenia budowy upłynie od półtora roku do nawet dwóch lat.

Obejrzyj: Plaga zerwanych umów. "Kontrakty przestały być opłacalne"

Obecnie największe problemy mają kierowcy na nowym fragmencie autostrady A1. Jak podaje "Rzeczpospolita", na włączonym do ruchu w sierpniu ub.r. 33-km odcinku pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami nie ma ani jednej stacji. W dodatku przebudowa gierkówki pomiędzy Częstochową a Tuszynem zmiotła już istniejące - na odcinku o długości ponad 80 km.

Podobne problemy są też na innych drogach, m.in. nie ma jeszcze stacji na 50-km fragmencie S5, łączącej Poznań z Wrocławiem. Zaledwie jeden MOP działa na 130-kilometrowym odcinku S6, pomiędzy Koszalinem a Goleniowem. Kłopoty z tankowaniem są również na trasie S17, łączącej Warszawę z Lublinem.

Obecnie przy drogach szybkiego ruchu w Polsce jest 230 MOP-ów, o miejscu decydują analizy ruchu. Na większości nowo wybudowanych tras, odległości pomiędzy MOP ze stacjami paliw planuje się w przedziale od 40 do 60 kilometrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: infrastruktura, drogi, gddkia, mop, miejsce obsługi podróżnych, toalety, kierowcy, stacje paliw, drogi ekspresowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

YhcusPrzy autostradach brakuje normalnego dobrego jedzenia i to jest problem kierowców.

17-01-2020

maniekAutostrady są straszne, zwłaszcza ta na wschodzie Polski, koszmar, nie ma dobrych oznaczeń , żadnego miejsc żeby stanąć, a o zjazdach do miasta lepiej … Czytaj całość

17-01-2020

JareckiBrak myślenia dla projektanta

Rozwiń komentarze (48)