Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Na trasach brakuje toalet. To ma się zmienić

48
Podziel się:

GDDKiA przyspiesza z budową miejsc obsługi podróżnych (MOP). Teraz kierowcy skarżą się, że wzdłuż dróg ekspresowych i na autostradach brakuje nie tylko stacji paliw, ale nawet toalet.

Ma powstać więcej MOP-ów. Teraz kierowcy skarżą się na brak toalet
Ma powstać więcej MOP-ów. Teraz kierowcy skarżą się na brak toalet (East News)

Problem kierowców z brakiem stacji paliw przy nowo wybudowanych drogach ekspresowych i autostradach ma się wreszcie skończyć. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie, które do przebudowywanych lub już wybudowanych szybkich tras pozwala podłączać istniejące stacje.

Ponadto, będą nimi mogli zarządzać dotychczasowi właściciele. To byłaby radykalna zmiana, bo dziś na włączanych do ruchu odcinkach szybkich tras nie tylko nie można zatankować, ale brakuje nawet toalet.

Co prawda, w tym roku budowa miejsc obsługi podróżnych (MOP) ma znacznie przyspieszyć. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w I kwartale mają być uruchomione przetargi na budowę 12 MOP-ów, ale od rozpoczęcia procedury wyboru operatora do zakończenia budowy upłynie od półtora roku do nawet dwóch lat.

Zobacz także: Obejrzyj: Plaga zerwanych umów. "Kontrakty przestały być opłacalne"

Obecnie największe problemy mają kierowcy na nowym fragmencie autostrady A1. Jak podaje "Rzeczpospolita", na włączonym do ruchu w sierpniu ub.r. 33-km odcinku pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami nie ma ani jednej stacji. W dodatku przebudowa gierkówki pomiędzy Częstochową a Tuszynem zmiotła już istniejące - na odcinku o długości ponad 80 km.

Podobne problemy są też na innych drogach, m.in. nie ma jeszcze stacji na 50-km fragmencie S5, łączącej Poznań z Wrocławiem. Zaledwie jeden MOP działa na 130-kilometrowym odcinku S6, pomiędzy Koszalinem a Goleniowem. Kłopoty z tankowaniem są również na trasie S17, łączącej Warszawę z Lublinem.

Obecnie przy drogach szybkiego ruchu w Polsce jest 230 MOP-ów, o miejscu decydują analizy ruchu. Na większości nowo wybudowanych tras, odległości pomiędzy MOP ze stacjami paliw planuje się w przedziale od 40 do 60 kilometrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
JaPitole
3 lata temu
Na całym świecie są Parkingi a w Polsce MOPy. Kto to wymyślił???
notak
3 lata temu
przy jednych z najdroższych dróg na świecie brakuje infrastruktury !!!! a jak jest stacja benzynowa to ceny z kosmosu !!!! co było za mało kasy ??? a może złodziejstwo nie zostało poskromione ????
klon
3 lata temu
Stacje by powstały tylko ktoś czeka na wsad do kieszeni. Koncerny się biją o wybudowanie stacji przy autostradzie.
Wwo
3 lata temu
Weźcie się przyjaciele za A4!!! Od granicy z Niemcami do Wrocka. Tam to jest dopiero bieda z parkingami!
123
3 lata temu
1 metr bieżący ekranu 5 tys, na kibel nie starczyło
...
Następna strona