Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Netto ma zgodę na przejęcie Tesco. Decyzja UOKiK

19
Podziel się:

Jest pozytywna decyzja UOKiK ws. przejęcia Tesco przez właściciela sklepów Netto. "Nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji" - stwierdził Urząd. Decyzję pierwotnie miała wydać Komisja Europejska, ale uznała, że UOKiK jest do tego właściwszy.

Netto ma zgodę na przejęcie Tesco. Decyzja UOKiK
Tesco znika z Polski. Netto przejmie tę sieć - jest zgoda UOKiK (money.pl, Rafał Parczewski)

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group - właściciela sklepów Netto - informuje Urząd, w którego ocenie koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Jak podał Urząd, wniosek o przejęcie Tesco Polska przez Salling Group został początkowo zgłoszony do Komisji Europejskiej. Jednak KE uznała, że ze względu na zasięg transakcji oraz doświadczenie w podobnych sprawach właściwszy do rozpatrzenia sprawy będzie UOKiK.

Pod marką Netto działa ok. 1100 dyskontów w Danii, Niemczech i Polsce, z czego 386 w naszym kraju. Tesco Polska jest właścicielem sieci hipermarketów i supermarketów. Posiada obecnie 320 sklepów, dwa centra dystrybucyjne i 23 stacje paliw.

Netto przejmie od Tesco 301 sklepów, 14 stacji paliw, siedzibę główną oraz centra dystrybucyjne. Transakcja wynika z decyzji grupy Tesco o wycofaniu się z polskiego rynku.

Zobacz także: Przedsiębiorca-buntownik otwiera pub mimo zakazu. "Niewykluczone, że zamkniemy go na stałe"

UOKiK wskazał, że w toku postępowania przeprowadzono badanie stanu konkurencji na kilkudziesięciu lokalnych rynkach.

"Po analizie koncentracji i zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, prezes UOKiK przyjął, że supermarkety, hipermarkety i dyskonty rywalizują bezpośrednio ze sobą na lokalnych rynkach w promieniu 10-15 kilometrów od przejmowanego sklepu. To najczęstsza maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni przebyć w drodze do sklepu o większej powierzchni" - podał urząd.

Jak podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, przeprowadzone postępowanie wykazało, że w każdym z badanych miast Netto po przejęciu placówek Tesco będzie musiało konkurować z innymi dyskontami, supermarketami i hipermarketami.

- To oznacza, że po dokonaniu transakcji struktura tych rynków nie zmieni się na niekorzyść konsumentów, dostawców czy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy – ocenił.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
RadkezUK
3 lata temu
Tesco sie ma bardzo srednio w UK i tu tez zwijaja biznesy wiec nie dziwie sie ze w krajach kolonialnych jak Polska tez zamykaja.
111
3 lata temu
Temat grillowany od 7 lat, 3 litery z nimi
ha ha ha
3 lata temu
Skończyło się płacenie preferencyjnych podatków i się zwineli - jak każde korpo
Adam
3 lata temu
Obajtek powinien przejąć I nazwać narodowym przejęciem
Popis
3 lata temu
Niebać Tesco i brytoli