Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Nie ma już pieniędzy na wypłaty. Waży się przyszłość zakładu, zatrudniającego tysiąc osób

216
Podziel się:

Od przerwy świątecznej w grudniu Huta Częstochowa nie wznowiła produkcji - donosi "Gazeta Wyborcza". Zatrudniający tysiąc osób zakład wypłacał dotychczas załodze wynagrodzenia, ale fundusze na ten cel się skończyły. Miasto i związkowcy chcą pomocy od państwa.

Nie ma już pieniędzy na wypłaty. Waży się przyszłość zakładu, zatrudniającego tysiąc osób
Nie ma już pieniędzy na wypłaty. Waży się przyszłość zakładu, zatrudniającego tysiąc osób (wikimedia commons, Adam Chamczyk, CC BY 3.0 Deed)

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", pod koniec grudnia zakład zrobił świąteczno-noworoczną przerwę, która przedłużyła się jednak w trwający aż do teraz postój. Stanęła również huta w Ostrawie, należąca do tego samego właściciela, brytyjsko-indyjskiego koncernu Liberty.

Powodem jest brak rentownych zamówień. Według doniesień "Wyborczej" częstochowski zakład w ostatnich miesiącach nie opłacał już rachunków za energię i ciepło, ale wypłacał pensje pracownikom. Teraz jednak rezerwy gotówki się skończyły i płacić dalej nie ma z czego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22

"Sytuacja spółki Liberty jest na tyle zła, że po spotkaniu prezydenta Częstochowy ze związkowcami radny Lewicy, przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ w Częstochowie Tomasz Blukacz opracował stanowisko poparcia dla związkowców apelujących do rządu Donalda Tuska. Władze Częstochowy chcą, by »polskie instytucje finansowe wsparły Liberty kapitałem obrotowym dla częstochowskiego zakładu«" - czytamy w "Wyborczej".

Problemy były już wcześniej

Huta Częstochowa została sprywatyzowana w 2005 roku i stała się własnością ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbas (ISD). W 2013 roku zakład przeprowadził ostrą redukcję zatrudnienia - z około trzech tysięcy osób do 1,5 tysiąca.

Na początku września 2019 roku sąd ogłosił upadłość zakładu. Już wtedy huta miała kilkumiesięczny przestój w produkcji. Dwa tygodnie później firma Sunningwell International Polska wydzierżawiła majątek huty i wznowiła produkcję.

W tamtym czasie władze również apelowały do rządu, na czele którego stał wówczas premier Mateusz Morawiecki, o "działania prowadzące do rozwiązania ciężkiej sytuacji ISD Huty Częstochowa". Sugerowały nawet upaństwowienie zakładu.

Poprosiliśmy hutę o zabranie głosu ws. opisanych przez "Gazetę Wyborczą" problemów. Odpowiedź opublikujemy, gdy tylko ją dostaniemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(216)
Polak z Krwi ...
4 dni temu
Tuskowi to pasuje aby upadł Polski przemysł, tym bardziej że Huta w Częstochowie to jest największy producent blach grubych w Polsce, po co produkować blachy w Polsce jak można w Niemczech 😡🤬. Inne kraje się zbroją i trzeba produkować blachy na produkcję czołgów ale u nas Nie bo po co, brak komentarzy, Tusk niech sobie rządzi za zachodnią granicą !!!!!!!!!!???
iiii
4 tyg. temu
Napiszcie petycje z żalem do Timmermansa,Spurek i Grety a także do unijnej partii Tuska bo to oni wykańczają unijny przemysł
ONR
4 tyg. temu
Wszyscy się zbroją na potęgę a huta upada 🤦🤦🤦 ktoś ma w tym interes.......
Olek
4 tyg. temu
Trybunał stanu dla kolaborantów którzy zniszczyli Polskę
Znawca tematu
4 tyg. temu
Najlepiej upaństwowić zakład. I wtedy nikogo nie będzie interesowało co produkują i za ile bo wtedy i tak kasa się należy. Jak w kopalniach. . Najlepiej wszystko upaństwowić i nie będzie problemów. I będzie praca dla polityków w zarządach
...
Następna strona