Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Nie spłacają długów, bo są nietykalni. Komornik nic nie może zrobić

162
Podziel się:

Potrzebne są zmiany w przepisach o ochronie dłużnika przed egzekucją - przekonują eksperci w rozmowie z serwisem Prawo.pl. Jak tłumaczą, jest to konieczne, bo pracownicy potrafią ukrywać dochody, biorąc część wynagrodzenia - przekraczającego kwotę wolnej od egzekucji minimalnej pensji - "pod stołem".

Nie spłacają długów, bo są nietykalni. Komornik nic nie może zrobić
Nie spłacają długów, bo są nietykalni. Komornik nic nie może zrobić (East News, Bartlomiej Magierowski)

Z ustaleń serwisu Prawo.pl wynika, że w 2023 r. do egzekucji zgłoszono w sumie 57,7 mld zł. Komornicy wyegzekwowali 11,8 mld zł, w tym z wynagrodzenia - ponad 2,2 mld zł. To niewiele, dlatego niezbędne są zmiany w legislacji - komentuje serwis.

I powołuje się na ekspertów, twierdzących, że na początek niezbędne jest ograniczenie poziomu pensji minimalnej wolnej od egzekucji do jej części procentowej. Docelowo zaś - opracowanie nowego, efektywniejszego mechanizmu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Próbę rozwiązania problemów z egzekucją zobowiązań z wynagrodzeń o pracę w poprzedniej kadencji Sejmu podjęła Komisja do Spraw Petycji. Przed końcem kadencji nie udało się jednak zakończyć prac nad komisyjnym projektem. Teraz o problemie przypomniała posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

Przepisy "oderwane od rzeczywistości"

"W polskim systemie prawnym funkcjonuje całkowita ochrona płacy minimalnej przed odpowiedzialnością egzekucyjną. Instytucja ta została wprowadzona w czasie, gdy faktycznie minimalne wynagrodzenie za pracę zapewniało jedynie minimum egzystencjalne. Biorąc pod uwagę dokonane w ostatnich latach podwyżki tej kwoty, stwierdzić należy, że dalsza całościowa ochrona tej kwoty stała się oderwana od rzeczywistości" - napisała dr Kucharska-Dziedzic w interpelacji poselskiej.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że 3,05 mln obywateli pobierało w 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę. To aż 20 proc. pracującego społeczeństwa. Grupa ta cały swój dochód ma zwolniony z odpowiedzialności egzekucyjnej.

Liczba chronionych dzięki temu dłużników może być jeszcze większa. Wszystko za sprawą ukrywania rzeczywistych dochodów poprzez pobieranie części wynagrodzenia (przekraczającego kwotę minimalnej pensji) "pod stołem" - twierdzi Prawo.pl.

- Skuteczność egzekucji jest niska, a taki jak dzisiaj sposób ochrony wynagrodzenia przed egzekucją przyczynia się do pogłębienia problemu - ocenia Adrian Zwoliński, dyrektor Departamentu Rynku Finansowego Konfederacji Lewiatan. I przypomina, że kiedyś powiązano ją z płacą minimalną. - Tyle tylko, że w ciągu ostatnich lat płaca minimalna poszybowała do góry - dodaje Zwoliński, cytowany przez Prawo.pl.

Coraz trudniej odzyskać pieniądze

Od kilku lat minimalne wynagrodzenie za pracę systematycznie rośnie. W tym roku wynosi 4242 zł, a od 1 lipca wzrośnie ponownie, do kwoty 4300 zł. Prawo.pl przypomina, że wprowadzono także inne rozwiązania, np. doręczenia komornicze czy zmiany w upadłości konsumenckiej, i odzyskiwanie należnych pieniędzy potrafi być jeszcze trudniejsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(162)
Rysiek
3 tyg. temu
Jak ktoś nic nie ma to ma rację że nie spłaca bandyckich procentów
Noo
3 tyg. temu
Z emerytury w kwocie 2600 zł prawo pozwala potrącać, a z 4300 zł nie. Tylko dlatego, że jest się emerytem. Dlaczego tylko zarabiający minimum mają być chronieni a emeryci i renciści nie? Co to za równość, czy ci co pracują to święte krowy? Niech im też potrącają jak emerytom.
Aaa
3 tyg. temu
ZARABIAM NA PAPIERZE U PRYWACIARZA NAJWYZSZA KRAJOWA I KOPERTA+ .....zapraszam do egzekucji !!!!!!!
Cepologia
3 tyg. temu
Minimium socjalne dzisiaj to ok 1700 zl, minimum egzystencji to od 720 do 900 zl. Komornicy widocznie uważają że jak zostawiam komuś taką kwotę to ten ktoś przeżyje. To ja proponuję obniżyć wynagrodzenie komorników do złotówki za odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy.
Xd
3 tyg. temu
Pani kucharska czy jak jej tam nie ma pojęcia co wygaduje. Najbiedniejsi mają długi i będą je mieć bo juz ich nie splaca nigdy . Pani kucharska między innymi musiała się widocznie na tych biednych dorabiac i nawet jakby chciała to nie zrozumie tego jak działa taki mechanizm . Pieniądze z nieba nie spadają . Ktoś musi je zrobić i to przeważnie ci najbiedniejsi wytwarzają PKB .
...
Następna strona