Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Niefortunna wypowiedź Kaczyńskiego. Odpowiedział mu ekspert

61
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielę, że "mamy za sobą pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tys. dzieci". Najpierw odpowiedział mu Donald Tusk. Potem głos zabrał ekonomista.

Niefortunna wypowiedź Kaczyńskiego. Odpowiedział mu ekspert
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (GETTY, Omar Marques)

Kaczyński podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Leżajska mówił m.in., że "mamy za sobą pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tys. dzieci".

- Do tej pory było zawsze więcej, a w tych czasach, kiedy był boom demograficzny, to dużo mniej liczna niż dzisiaj Polska dała 800 tys. dzieci rocznie - dodał. - To jest rzeczywisty problem, ale przy pomocy nielegalnej imigracji, go z całą pewnością nie rozwiążemy - stwierdził także lider PiS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Kaczyński o dzieciach w Polsce

Do wypowiedzi Kaczyńskiego na temat małej liczby urodzeń odniósł się w niedzielę wieczorem na platformie X premier Donald Tusk.

"Podobno prezes Kaczyński stwierdził dziś, że mój rząd odpowiada za małą liczbę urodzeń w styczniu" - szef rządu. "Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - dodał.

Następnie głos w mediach społecznościowych zabrał ekonomista Rafał Mundry. Jak zauważył, spadki urodzeń zaczęły się w czwartym kwartale 2017 r. "Przyspieszyły po wyroku TK" - podkreślił.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Orzeczenie wywołało wielkie poruszenie w społeczeństwie i pociągnęło za sobą szereg manifestacji i protestów pod szyldem Strajku Kobiet.

Orzeczenie TK zmieniło dotychczasowy porządek prawny dotyczący aborcji. Ta do wydania wyroku przez Trybunał mogła być wykonywana w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety,
  • gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego (np. gwałtu, kazirodztwa, czy też pedofilii),
  • gdy istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Zbadania zgodności z Konstytucją właśnie tej trzeciej przesłanki w 2019 roku domagali się posłowie PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
kazik
2 miesiące temu
Gdybyś za młodu nie dawał w szyję tez byś dorobił jakiegoś potomstwa a nie kota.
Emerytka 63
2 miesiące temu
To niech się bierze do roboty. Coś w tych spodniach chyba ma.
Jajacek.
2 miesiące temu
On mówi już tylko do najbardziej tępych z najtwardszego pisowskiego elektoratu. Zawsze to około 10%. Parę mandatów do sejmu mu to da. On posłem będzie.
Rybak
2 miesiące temu
Rad bym wiedzieć,ilu to wnuków Kaczyńskiego 'przyszło ; na ten świat? Co?nikt z jego rodziny nie przejmie nazwiska?bo to wstyd?I ja tak myślę.
Woźny Turecki
2 miesiące temu
Jarek nie wie bo nie był na tej lekcji biologii.
...
Następna strona