Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch, Bosch Rexroth, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska.
Bosch zwalnia w Polsce
Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Jak informowała firma, na koniec 2024 roku zatrudniała ponad 9700 pracowników.
Pod koniec ubiegłego roku Bosch poinformował, że zamierza zwolnić na całym świecie ponad 8 tysięcy osób. Teraz wiemy, że redukcja dotarła także do Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bosch zgodnie z przepisami prawa zgłosił do Powiatowego Urzędu Pracy zamiar zwolnień grupowych w swoim zakładzie w Mirkowie pod Wrocławiem. Zwolnieniami grupowymi ma być objętych w sumie 60 pracowników - mówi money.pl Arkadiusz Łukaszów, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.
Wójt gminy Długołęka, na której terenie zlokalizowany jest zakład, ocenia w rozmowie z money.pl, że Bosch to solidny pracodawca. - Pracuje tam bardzo wiele osób z gminy, ale nie tylko - mówi Wojciech Błoński.
W zakładzie produkcyjnym w Mirkowie zatrudniamy obecnie ponad 1200 osób. Do końca marca 2025 zwolnienia grupowe obejmą do 60 osób z obszaru produkcji i administracji. W pierwszej połowie tego roku nie zostało też lub nie zostanie przedłużonych łącznie 80 umów zawartych na czas określony - informuje money.pl Magdalena Kołomańska, kierownik komunikacji korporacyjnej w Bosch Polska.
Część pracowników nie kryje rozgoryczenia.
"Pracownicy otrzymują wypowiedzenia bez ostrzeżenia, w środku zmiany, by w 20 minut opuścić stanowisko pod nadzorem. Symboliczne odprawy i deklaracje dyrektora to gorzki żart" - takie kulisy zwolnień przedstawia nam jeden z czytelników.
Bosch: podejmujemy kroki, aby zminimalizować stres
- O planowanych zwolnieniach grupowych pracownicy zostali poinformowani w pierwszej połowie miesiąca. Następnie wypracowaliśmy porozumienie ze związkami zawodowymi. Podejmujemy wszelkie kroki, aby w tej trudnej dla całego zespołu sytuacji zminimalizować stres i zadbać o komfort wszystkich pracowników - podkreśla Magdalena Kołomańska z Bosch Polska.
Zapewnia, że zwolnione osoby otrzymują odprawę adekwatną do stażu pracy, wsparcie w postaci doradztwa zawodowego oraz pomoc w poszukiwaniu nowego zatrudnienia.
- Naszym celem jest przeprowadzenie tego procesu w sposób jak najbardziej odpowiedzialny i transparentny. Jesteśmy świadomi, że otrzymanie wypowiedzenia to moment trudny i pełen emocji, dlatego osoby objęte zwolnieniami grupowymi są też zwolnione z obowiązku wykonywania pracy z chwilą otrzymania informacji o wypowiedzeniu. Pozostawiamy do ich decyzji, czy chcą w danym momencie pożegnać się z zespołem - jeśli jednak ich wolą jest natychmiastowe opuszczenie zakładu pracy, w pełni szanujemy te decyzje. Proces zaprojektowany jest tak, by był możliwie jak najbardziej wspierający w tych trudnych okolicznościach - wyjaśnia przedstawicielka firmy.
- Transformacja mobilności, zmieniające się wymagania konsumentów i osłabienie koniunktury gospodarczej wywarły znaczący wpływ na wiele firm, w tym Bosch. Wyzwania te doprowadziły do zmniejszenia wolumenów produkcji i zmusiły nas do dostosowania naszych struktur pod kątem utrzymania konkurencyjności firmy w przyszłości - tak decyzję o zwolnieniach tłumaczy przedstawicielka Bosch Polska.
W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch.
W 2024 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 7,5 mld zł - wynika z informacji podawanych przez firmę.
Rośnie liczba zwolnień grupowych
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że 2024 rok zakończył się największą od wybuchu pandemii skalą zwolnień grupowych, zarówno zgłoszonych, jak i zrealizowanych. Według resortu pracy w 2024 roku pracodawcy zgłosili plany zwolnień grupowych obejmujące 37,3 tys. pracowników. To wzrost w porównaniu z 2023 r., kiedy to planowano zwolnić 30,6 tys. osób.
W 2024 roku zwolnienia grupowe ogłosiły m.in. Beko Europe we Wrocławiu i Łodzi, zwalniając 600 osób, Nokia w Warszawie, redukując 400 stanowisk, czy Lear Corp. w Pikutkowie, gdzie zwolniono 350 pracowników. PepsiCo w Krakowie zwolniła 300 osób, Spółka TE Connectivity Industrial w Nowej Wsi Lęborskiej zredukowała 250 miejsc pracy, a GE Power w Elblągu 200. Zwolnienia w Grupie Azoty Kopalnie i Zakładach Chemicznych "Siarkopol" w Grzybowie sięgnęły 200 osób. Fameg z Radomska zredukował 80 etatów, Redan z Łodzi - 20.
Z kolei na początku roku 2025 zwolnienia ogłosiły: Poczta Polska, Carrefour, Black Red White, Collins Aerospace i Oriflame.
Malwina Gadawa, dziennikarka money.pl