Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Nord Stream 2. Rosyjski gaz ziemny będzie dostarczany do Niemiec bez zezwoleń?

220
Podziel się:

Operator bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 chce przesyłać gaz ziemny, mimo, że nie ma wszystkich zezwoleń. Spółce grożą wielomilionowe kary, jednak będzie pompować gaz. - To nowy etap walki o gazociąg Nord Stream 2 - informuje niemiecki portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Nord Stream 2. Rosyjski gaz ziemny będzie dostarczany do Niemiec bez zezwoleń?
Błękitne paliwo będzie pompowane do Greifswaldu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. DPA/Associated Press/East News

Napełnianie pierwszej nitki gazociągu bałtyckiego już się rozpoczęło. Błękitne paliwo będzie pompowane do Greifswaldu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Blisko 300 000 mln metrów sześciennych gazu ziemnego zostanie wpompowane do rurociągu, aby wytworzyć ciśnienie, które będzie potrzebne do regularnego transportu gazu. Proces napełniania trwa kilka tygodni.

Niemiecki portal RND podał, powołując się na informacje Federalnej Agencji ds. Sieci, że wszystkie wymagania techniczne dotyczące uruchomienia Nord Stream 2 zostały już spełnione, a odpowiednie certyfikaty zostały przedłożone odpowiedzialnym organom.

Jednak regulator z Bonn ma wątpliwości, czy wszystko jest w porządku. Z tego powodu Federalna Agencja ds. Sieci zwróciła się kilka dni temu do Nord Stream 2 AG o niezwłoczne dostarczenie informacji i przedstawienie dowodów, że wszystkie wymogi regulacyjne zostały spełnione.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

Rzecznik agencji podał, że potrzebne jest także zaświadczenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki, że projekt nie zagraża bezpieczeństwu dostaw w Niemczech i UE. - Musi to być następnie zatwierdzone przez Komisję Europejską. Procedura nie zostanie zakończona przed wiosną 2022 roku- informuje niemiecki portal.

Agencja zastrzegła sobie także prawo do wszczęcia natychmiastowego postępowania nadzorczego oraz w sprawie ewentualnych nadużyć wobec spółki Nord Stream 2 AG. - Jeśli zasady rozdziału nie zostaną spełnione podczas rozruchu, urząd może nałożyć karę. Mówi się o milionie euro - co operator mógłby przeboleć. Jednak w przypadku dalszego naruszania wymogów mogą zostać nałożone kolejne grzywny - informuje portal.

Zieloni mogą zatrzymać Nord Stream 2?

Zdaniem niemieckiego portalu, eksperci zakładają, że Gazprom może w razie nałożenia na operatora kar, wystąpić na drogę sądową, ale jednocześnie będzie nadal pompować gaz, zwłaszcza, że ceny błękitnego paliwa osiągnęły rekordowe poziomy.

RND dodaje, że w trakcie ewentualnego sporu możliwe jest, że przyszły rząd niemiecki będzie próbował zatrzymać cały projekt - Ale jest to długa droga - twierdzi jeden z rozmówców portalu. Jego zdaniem Zieloni, którzy na pewno znajdą się w nowym niemieckim rządzie są zarazem jednym z najostrzejszych krytyków Nord Stream 2.

Z informacji portalu wynika także, że dla rosyjskich eksporterów gazu jest sposób, aby szybko zakończyć spór. - 50 kilometrów rurociągu na terytorium Niemiec musiałoby zostać po prostu sprzedane certyfikowanemu lokalnemu operatorowi rurociągów: wtedy zaległe zezwolenia nie byłyby już potrzebne - podaje RND.

Gazociąg Nord Stream 2 będzie tłoczyć do Niemiec 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, z czego część będzie transportowana do innych krajów UE.

Jego budowa została zakończona na początku września. Rosyjski Gazprom ma prawo głosu w spółce. Inwestorami finansowymi są również niemieckie spółki Uniper i Wintershall Dea oraz spółki naftowe i energetyczne Shell (Holandia), OMV (Austria) i Engie (Francja). Ostatnie 50 kilometrów rurociągu o wartości dziesięciu miliardów euro znajduje się na terytorium Niemiec. Dlatego gazociąg wymaga specjalnych certyfikatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(220)
zaco
3 lata temu
gaz z Rosji poplynie do Niemiec przez ns2 bez zadnego ale z czym nie moze pogodzic sie nasz rzad straszac opinie o strategicznej zagrywce rosji.Jakos zaden kraj europejski nie widzi przeszkod w dostarczaniu rosyjskiego gazu oprucz polski .Opolityce importu gazu z USA morzemy sie przekonac na wlasnej skorze wystarczy spojrzec na obecne podwyzki cen gazu podobno tanszego od rosyjskiego
NIC 1
3 lata temu
Ile USA do Europy wyeksportowała mniej LNG we wrześniu, kto wie niech się podzieli wiadomością.
NIC 1
3 lata temu
Do wiadomości wszystkich. NS2 napewno nie bedzie wysyłał gazu przed uzyskaniem wszystkich pozwoleń. To fanaberie autorów. Handtrik może być tylko jeden, ostatnie 50 km w strefie Niemiec będzie podlegać unijnym przepisom, jak to zrobią to nie wiem. Ponoć prawo nie działa wstecz. Pakiet energetyczny Unii został uchwalony kiedy wszystkie pozwolenia i uzgodnienia zostały otrzymany - iwestycja w toku a tu zmieniają przepisy - zasady. Jestem ciekawy jak to by dotyczyło czytelnika - przecietnego Kowalskiego. I jeszcze jedno wszyscy kraczą aby Gazprom opróżnił swoje zbiorniki w Rosji, aby ratować to co nie da sie uratować. Myślę, że należy uwzględnić taką sytuację, że tyen gaz w zbiornikach jest po to aby cały czas można wysyłać go do rur jak jest większe zapotrzebowanie a kiedy - zimą. Wiemy wszyscy doskonale, że istnieją jakieś możliwości produkcji gazu i Gazprom o tym dobrze wie ale politycy nie, oni chcą teraz i tu, a to sie tak nie da.
NIC 1
3 lata temu
Do wiadomości wszystkich. NS2 napewno nie bedzie wysyłał gazu przed uzyskaniem wszystkich pozwoleń. To fanaberie autorów. Handtrik może być tylko jeden, ostatnie 50 km w strefie Niemiec będzie podlegać unijnym przepisom, jak to zrobią to nie wiem. Ponoć przwo nie działa wstecz. Pakiet energetyczny Unii został uchwalony kiedy wszystkie pozwolenia i uzgodnienia zostały otrzymany - iwestycja w toku a tu zmieniają przepisy - zasady. Jestem ciekawy jak to by dotyczyło czytelnika - przecietnego Kowalskiego. I jeszcze jedno wszyscy kraczą aby Gazprom opróżnił swoje zbiorniki w Rosji, aby ratować to co nie da sie uratować. Myślę, że należy uwzględnić taką sytuację, że tyen gaz w zbiornikach jest po to aby cały czas można wysyłać go do rur jak jest większe zapotrzebowanie a kiedy - zimą. Wiemy wszyscy doskonale, że istnieją jakieś możliwości produkcji gazu i Gazprom o tym dobrze wie ale politycy nie, oni chcą teraz i tu, a to sie tak nie da.
pam
3 lata temu
Niemcy mają to w nosie. Dla nich najważniejszy jest tani gaz. A my bulimy za gaz jak za zboże.
...
Następna strona