Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Nowe urlopy, przywileje dla rodziców. Od 26 kwietnia duże zmiany w prawie pracy

96
Podziel się:

W środę 26 kwietnia wchodzą w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Pracownicy dostaną nowe urlopy i dodatkowe przerwy w pracy. Dzięki nowelizacji prawa godzenie życia prywatnego z zawodowym ma być łatwiejsze.

Nowe urlopy, przywileje dla rodziców. Od 26 kwietnia duże zmiany w prawie pracy
W środę 26 kwietnia wchodzą w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy (East News, Dyjuk/REPORTER)

Grant Thornton przypomniana, że 21 lutego br. weszły w życie nowe przepisy regulujące kontrolę trzeźwości pracowników, a 7 kwietnia - przepisy regulujące pracę zdalną. Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca dwie unijne dyrektywy będzie obowiązywać od 26 kwietnia tego roku.

Zmiany w urlopach ojcowskich

Jolanta Zarzecka-Sawicka, partner, radca prawny w Grant Thornton, podkreśliła, że obie dyrektywy mają na celu poprawę warunków pracy przez popieranie bardziej przejrzystego i przewidywalnego zatrudnienia, a równocześnie zapewnienie zdolności adaptacyjnej rynku pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie na majówkę? Oto kierunki, na które decydują się Polacy

- Przyczyniają się do uwypuklania wymiaru społecznego Europy, ale także zakładają wspieranie równości płci - tłumaczy ekspertka.

- Mamy także nadzieję, że zmiany m.in. w urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych przyczynią się do utrzymania aktywności zawodowej kobiet (i niewycofywania się z rynku pracy), wspierania równości płci, zniwelowanie pewnych stereotypów związanych z podziałem obowiązków domowych, ale także, co bardzo ważne, do coraz większego ułatwiania godzenia życia zawodowego pracowników z życiem rodzinnym - dodaje.

Co się zmieni? Od 26 kwietnia, po wejściu w życie nowych przepisów, umowy o pracę na okres próbny będą mogły być zawierane na okres nieprzekraczający:

  • 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
  • 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 i krótszy niż 12 miesięcy,
  • 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach.

Ponadto pracodawcy będą zobowiązani do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na czas określony. Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, które przed tym dniem zostały wypowiedziane, będzie się stosować przepisy dotychczasowe - podkreślono.

Informacja o warunkach zatrudnienia będzie musiała być znacząco rozszerzona, m.in. o zasady pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią, a w przypadku pracy zmianowej - zasady przechodzenia ze zmiany na zmianę.

Pracodawca będzie musiał informować pracowników o wolnych stanowiskach pracy i możliwościach awansu. Każdy pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy będzie mógł raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.

Pracownicy zyskają dwie dodatkowe przerwy od pracy: trwającą co najmniej 15 minut, gdy czas pracy będzie dłuższy niż 9 godzin i kolejne co najmniej 15 minut, jeśli czas pracy będzie dłuższy niż 16 godzin.

Pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Nie będzie też mógł w umowie o pracę stosować zapisów zabraniających pracownikowi podjęcia innej pracy zarobkowej, chyba że zostaną zawarte odpowiednie i dobrze sformułowane umowy o zakazie konkurencji.

Nowe urlopy, przywileje dla pracujących rodziców

Jak wymieniono, pracownikowi będzie przysługiwał nowy rodzaj urlopu pracowniczego niezwiązanego z rodzicielstwem, tzw. urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym. Będzie można z niego skorzystać, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie członkowi rodziny, który tego wymaga z poważnych względów medycznych lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.

Pracownikowi będzie dodatkowo przysługiwało w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowa prawo do pensji w wysokości połowy wynagrodzenia.

Urlop rodzicielski zostanie wydłużony do 41 tygodni. W przypadku urodzenia jednego dziecka i do 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego. Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie ósmego roku życia będzie mógł złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy.

Ponadto pracownika wychowującego dziecko do ósmego roku życia nie będzie można, bez jego zgody, zatrudniać w godzinach nadliczbowych, zatrudniać w porze nocnej, zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy i delegować poza stałe miejsce pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo pracy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(96)
Zębiełek.
10 miesięcy temu
Znowu osoby samotne i niepełnosprawne zostały pokrzywdzone co mnie obchodzą rodzice dzieciaków jak je powołali do życia to niech na nie pracują,a z resztą co z tymi ,którzy nie mogą mieć dzieci ,osoby chore ,samotne to oczywiście są nie wydajne,a przecież samemu b.trudno się utrzymać ,a ludziom po 50-tce i więcej to straszne pomyśl ile wreszcie i o tej grupie obywateli nie jesteśmy odrzutami z rzeźni tylko ludźmi może wreszcie u dla nas coś dobrego uczynicie bo jak na razie to stawiacie piedestał tylko pełnym rodzinom zapominając o innych obywatelach to jest skandaliczne.
Zenek
11 miesięcy temu
Dobrzy wujkowie z PiS nie spoczną puki nie zarżną gospodarki.
kololoko
11 miesięcy temu
Po co mi urlop na opiekę nad bliskimi, jak jest na to zasiłek z ZUS. Płatny 80 a nie 50 procent :)
Obiektywny195...
11 miesięcy temu
Jakie wolne?Jakie urlopy?Weźcie ludzie kalkulatory i obliczcie ile dni wolnych ma pracownik który na etacie jest od poniedziałku do piatku!52x 2 dni.Doliczmy święta państwowe i kościelne które są wolne od pracy+ 26 dni urlopu.Ponad 130 dni nieróbstwa!O czym my tu mówimy,o jakich bogactwach Polski mamy marzyć,jak Naród praktycznie pól roku nie pracuje?Już nie wliczajmy urlopów macierzyńskich,tacierzyńskich,urlopów na żądanie,bo spokojnie wyjdzie pół roku bumelki.I dziwićsię,że ludzi na nic nie stać.Nie stać,bo ludzie nie pracują.Co z tego,że w UE niby mamy jedną z najwyższych wskaźników pracy godzinowo,jak ten wskaźnik nie wlicza dni wolnych,świat,urlopów,zwolnień L4 (na świecie niewiele krajów które są silnymi gospdoarkami takie coś jak L4 posiada)?Niech przyjdą Ci fachowcy od siedmiu boleści i zobacza na żywo jak Polska pracuje.Chyba,że te badania są w oparciu o firmy jednoosobowe.To wtedy się zgodzę,bo na jednooosobowej działalnosci gospdoarczej tyrasz nawet jak trzeba w niedzielę,byle zarobić.A reszta?
SZSZ
11 miesięcy temu
Czyli nic... mieli dać urlop 35 dni jak w Uni ale Niemiec zły więc i urlop 35 dni -zły
...
Następna strona