Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Nowy urlop, ale bez pensji. Idą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy

212
Podziel się:

Dłuższe urlopy rodzicielskie i elastyczny czas pracy dla rodziców. Jak pisze "Fakt", rząd szykuje prawdziwą rewolucję w Kodeksie pracy. Resort rodziny ujawnił założenia nowej reformy. Jednym z jej elementów jest też nowy rodzaj urlopu. Ale jest haczyk - ani pracodawca, ani państwo za niego nie zapłacą.

Nowy urlop, ale bez pensji. Idą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy
Będzie nowy urlop opiekuńczy. Jednak w czasie jego trwania nie będzie przysługiwało wynagrodzenie. (Adobe Stock, Grzegorz Mozych)

"Oprócz nowych rozwiązań, korzystnych dla zatrudnionych na etacie, są też haczyki, Jak na przykład wprowadzenie nowego, dodatkowego urlopu na opiekę nad chorym członkiem rodziny" - czytamy.

"Pracownik będzie mógł wziąć do 5 dni w roku kalendarzowym wolnego, które będzie mógł wykorzystać na zapewnienie osobistej opieki krewnemu (synowi, córce, matce, ojcu lub małżonkowi) lub osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Jednak uwaga, za czas przebywania na tym urlopie wynagrodzenie nie będzie przysługiwać" - pisze "Fakt".

Zobacz także: Wypadek przy pracy zdalnej. "Pracodawcy chcą ograniczenia tylko do sprzętu"

Zmiany w Kodeksie pracy. Ułatwienia dla rodziców

Według gazety, rząd planuje także między innymi, iż "wprowadzone zostanie indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego)". "Fakt" zaznacza, że to więcej niż dzisiaj, bo obecnie jest to odpowiednio 32 i 34 tygodnie.

"Fakt" podaje, iż rząd planuje wprowadzić także urlop opiekuńczy.

Dodaje, iż rząd planuje także wprowadzić elastyczny czas pracy, z którego będą mogli skorzystać rodzice opiekujący się dzieckiem do 8 lat.

Jak pisaliśmy w money.pl, planowana rewolucja zakłada też konieczność uzasadnienia dla rozwiązania umowy o pracę na czas określony. Dotychczas taki wymóg dotyczył wyłącznie umów na czas nieokreślony.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(212)
Kok
2 lata temu
Bez sensu z tym urlopem niepłatny dzisiaj matka zachoruje można dostać 2 tyg chorobowego tzw opieka
"Piotr"
2 lata temu
Hmm elestyczny czas pracy? Ciekawe jak to ma wyglądać w fabrykach przy ścisłych godzinach zmian, gdzie atale musi być ktoś do obsługi maszyn. Dostanie taki rodzic elastyczne godziny? No dzisiaj robi od 9:00 do 14:00? A odrobi za tyszien?
SZklanka
2 lata temu
To akurat jest uczciwe. Każdemu może przydarzyć się taka sytuacja, że już nie ma urlopu a trzeba pilnie zawieźć kogoś do lekarza itp. Ani państwo, ani pracodawca nie musi za to płacić.
apik
2 lata temu
a było bodaj 2 tygodnie płatnego urolpu na rok na opieke nad chorą osobą bliską... no zmiany na gorsze, a podawane jak wielkie szczęście dla plebsu pracującego
Miki
2 lata temu
To moze zalozcie wlasne firmy, oplacajcie Zusy, podatki,wynagrodzenia pracownikom, ponoscie koszty wszystkich oplat to GALY wam sie otworza ile to kosztuje Wy patrzycie tylko na swoja kieszen, obgadujecie pracodawce, jak wam tak zle to wypad i zakladajcie swoje firmy Zobaczycie jaki to miod i harowa Jestescie zalosni
...
Następna strona