Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wiele się zmieni w rozliczaniu rachunków za prąd. To musisz wiedzieć

220
Podziel się:

Od 1 października mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz podmioty wrażliwe będą płacić mniej za prąd. Zamiast 785 zł za MWh będzie to 693 zł za MWh - przypomina Polski Komitet Energii Elektrycznej. Od niedzieli obowiązują też nowe wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych.

Wiele się zmieni w rozliczaniu rachunków za prąd. To musisz wiedzieć
Od października niższe ceny prądu m.in. dla firm i samorządów (Pixabay)

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) przypomniał, że niższe ceny za energię elektryczną dla m.in. sektora MŚP oraz samorządów, a także wyższe limity zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynikają z noweli ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r.

Niższe rachunki za prąd. Są jednak warunki

Od 1 października maksymalna cena za energię dla konkretnych odbiorców spadnie z 785 zł netto do 693 zł za MWh. "

"Oznacza to, że osoby prowadzące własne firmy, np. salony fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy osiedlowe, zapłacą znacznie mniejsze rachunki za prąd. Rozwiązanie dotyczy również wszystkich samorządów i tzw. podmiotów wrażliwych, czyli np. noclegowni, domów pomocy społecznej czy żłobków" - podkreślono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaniżone ceny paliw w Polsce. "Tej władzy podoba się ręczne sterowanie gospodarką. Mamy PRL bis"

Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przypomniał, że mechanizmy osłonowe gwarantujące samorządom, obiektom wrażliwym oraz firmom z sektora MŚP określony pułap cen energii zostały po raz pierwszy wprowadzone w grudniu 2022 roku.

- To reakcja na znaczący wzrost kosztów wytworzenia energii przekładający się na ceny kontraktowane na rynku hurtowym. Niższe ceny energii elektrycznej obejmują wszystkie podmioty uprawnione, które złożyły stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - wyjaśnił.

Komitet wskazał, że sprzedawca energii elektrycznej automatycznie uwzględni nowe ceny w rozliczeniu zużytej energii.

- Dotyczy to jednak tylko tych podmiotów, które złożyły stosowne oświadczenie. Jeżeli firma lub instytucja do tej pory tego nie zrobiła, mogą złożyć je teraz, jednak preferencyjna cena energii będzie obowiązywała od miesiąca następującego po dacie złożenia oświadczenia - zauważono.

Większy limit zużycia energii

Dzięki nowelizacji przepisów zwiększony został też limit zużycia energii po preferencyjnej, zamrożonej cenie z 2 tys. do 3 tys. kWh dla wszystkich gospodarstw domowych. Dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami ten limit zwiększył się z 2600 do 3600 kWh, a w przypadku dla rolników i gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny – z 3000 do 4000 kWh.

Maciej Maciejowski zwrócił uwagę, że dzięki zastosowaniu rządowej Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii, przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za energię od 3 do nawet 4 tys. zł mniej, a dzięki niedawnemu rozporządzeniu rządu otrzyma także 125 zł dodatkowego upustu.

We wrześniu weszły w życie przepisy rozporządzenia, zgodnie z którym sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku za energię. Upust wynosi ok. 125 zł i otrzymają go te gospodarstwa, które spełniają co najmniej jeden z sześciu warunków - np. potwierdziły poprawność swoich danych u sprzedawcy energii, wyraziły zgody na otrzymywanie elektronicznych faktur lub informacji marketingowych.

Rozporządzenie przewiduje, że jeśli odbiorca nie spełni żadnego z powyższych warunków, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(220)
Hubert
4 tyg. temu
Zastanawia Mnie fakt stosowania ograniczeń poboru prądu ustalonych przez ministerkę MŚiK i URE . Rozwój energetyki poprzez OZE czyli elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika , modernizacje konwencjonalnych elektrowni , a w planach energetyka jądrowa - powinno powodować obniżanie ceny za pobór energii elektrycznej - a tu odwrotnie ciągłe wzrosty i ograniczenia poboru energii z wzrostem jej ceny. Tak jest i z ceną węgla do elektrowni . Na giełdach światowych cena np 500zł , a w PL 2000zł i więcej. Dystrybutorzy energii Mają zysk bez dodatkowych nakładów - pomimo , że zasoby węgla w PL są nie wykorzystywane - bo sprowadzamy węgiel z drugiego końca świata. Zawsze płacimy My odbiorcy .
Mimi
miesiąc temu
Nikt nie powie wyraźnie że cały czas mowa o cenach netto i że trzeba doliczyć 23 proc VATu.
Sylwia
2 miesiące temu
Ja dostałam dwa rachunki w 10 października 480 zł i do 31 mam zapłacić kolejne 850 zł we wrzesniu zapłaciłam 250 zł tak niby taniej o co tu chodzi złodzieje i nic więcej
Kinga
2 miesiące temu
Rachunek za prąd przyszedł dziś….686 zł w tym tylko 470kilowat…Przemku droższe o 186!!!!!zlodzieje trzeba z tego debilnego kraju się ewakuować.wole pracować na podatki w kraju z europejskimi pensjami…mamy najniższe krajowe…kredyt 2100,prąd 700 woda smieci i rachunki i żeby w ścianę.
iiix
2 miesiące temu
Szkoda że oszustów typu Energa nikt nie pociąga do odpowiedzialności za wciskanie nieświadomym klientom opłat handlowych Nawet jak zgłosisz się do punktu Energii to okłamują że ta opłata handlowa została zniesiona
...
Następna strona