Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Oto polscy aniołowie biznesu. Odsetek kobiet wśród nich jest znacznie wyższy niż w Europie

6
Podziel się:

Inwestują swój prywatny kapitał w start-upy z nadzieją, że kiedyś ta decyzja przyniesie im profity. Tym cechują się aniołowie biznesu. W Polsce wciąż jest ich mniej niż w państwach europejskich. Jednak mamy też powody do zadowolenia. Odsetek kobiet wśród polskich aniołów nich jest znacznie wyższy niż na Zachodzie.

Oto polscy aniołowie biznesu. Odsetek kobiet wśród nich jest znacznie wyższy niż w Europie
Aniołowie biznesu w Polsce. Jednym z nich jest Rafał Brzoska (GETTY, SOPA Images)

Aniołami biznesu określa się osoby prywatne inwestujące w start-upy swój kapitał w zamian za udziały w spółce. Tego typu inwestorów cechuje zaangażowanie w rozwój raczkującej spółki poprzez doradzanie i pomoc w dotarciu do nowych klientów. Jeżeli firma stanie już na własnych nogach i gwarantuje zyski, wtedy najczęściej aniołowie spieniężają swoje udziały.

Absolutnie wierzę w potencjał startupów, które, przy dobrym zarządzaniu, mogą przekuć pomysł w wysokodochodowy biznes. Mogą być one doskonałym poligonem do testowania przyszłych masowych trendów konsumenckich. Ze wsparciem finansowym i know-how doświadczonych managerów oraz dużej rynkowo organizacji często udaje się przeskalować powstające w nich koncepty - stwierdził Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost, jeden z polskich aniołów biznesu, cytowany w komunikacie.

Tylu aniołów biznesu jest w Polsce

Skalę tego typu inwestycji w Polsce pokazuje raport "Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce? Polski rynek inwestycji anielskich w 2021 r." przygotowany przez COBIN Angels, ze wsparciem partnerów, w tym Szkoły Głównej Handlowej i OVHcloud.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Praca zdalna. "Nigdy nie było tylu pacjentów w gabinetach psychoterapeutycznych"

Autorzy podkreślają, że możliwość zostania aniołem biznesu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych Polaków, choć trzeba zaznaczyć, że wielu z nich rzeczywiście wybiera tego typu inwestycje. Tzw. inwestycje anielskie często rozpoczynają się już od 50 tys. złotych.

Aniołów biznesu w Polsce jednak wciąż jest relatywnie niewielu. Twórcy raportu szacują, że jest ich obecnie 680. Dla porównania: w krajach Europy Zachodniej przeciętnie jest ich przynajmniej po kilka tysięcy osób. 40 proc. polskich aniołów inwestuje w ten sposób dopiero od trzech lat lub krócej, a ponad połowa (53 proc.) dokonała od jednej do sześciu inwestycji w trakcie całej swojej inwestycji.

Tacy są polscy aniołowie biznesu

Domena inwestowania w start-upy przede wszystkim należy do mężczyzn. W Polsce aż 80 proc. aniołów biznesu to osoby tej płci. To wcale nie oznacza jednak, że mamy powody do wstydu. 20-procentowy odsetek inwestorek na rynku jest unikalny w skali europejskiej. W wielu krajach jest on zdecydowanie niższy.

W takie inwestowanie wierzą głównie osoby w wieku średnim - ich największa grupa plasuje się w wieku pomiędzy 35 a 49 lat. Ten przedział wiekowy stanowi aż 70 proc. aniołów biznesu. Najczęściej zostają nimi przedsiębiorcy (55 proc. badanych) lub managerowie (30 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
dsvs
9 miesięcy temu
Pomysły na biznes (produkt) to rzecz powszechna, ale ich realizacja (sprzedaż) już nie. W naszych szkołach za mało stawia się na przedsiębiorczość i na finansową edukację. Produkuje się „niemyślących, mało twórczych pracowników”. Do tego rozdawnictwo pieniędzy wzmaga brak inicjatywy. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie mogli zobaczyć, że można budować majątki, pomimo niewysokich zarobków.
aka
9 miesięcy temu
wysłuchać, uwalić, zrobić zmieniony samemu za rok, to ich strategia dymania frajerów. Nie ma nic za darmo.
hahaha
9 miesięcy temu
aniolowie bisnesu .....To Rydzych chyba...
Mirosław
9 miesięcy temu
U nas niema biznesmenów.Słowa Wałęsy wzieli sobie do serca o pierwszym milionie.Jeżeli już to kombinatorzy oszuści i złodzieje typu.Rydzyk albo ten od skoków i inni.W tym kraju nie ma normalnych podatków,zasad i prawa.Nikt na świecie tego nie rozumie poza Polakami.
Upadły anioł
9 miesięcy temu
A ten pan na zdjęciu to już jakiś archanioł biznesu chyba?