Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marta Siemieniuk
|
Artykuł poleca CHEMET S.A.

Ogrzewanie domu gazem płynnym LPG. Sprawdź, dlaczego warto

Podziel się:

Ma być ciepło, ekologicznie, wygodnie. Oczywiście – liczą się też koszty: zarówno montażu, jak i przyszłego użytkowania. Podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego – czyli najlepszego – źródła ogrzewania w domu często stanowi nie lada wyzwanie.

Ogrzewanie domu gazem płynnym LPG. Sprawdź, dlaczego warto
(Adobe Stock)

Alternatywa dla pomp ciepła

Na co się zdecydować? Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników. I przy każdym można znaleźć jakieś "ale". Kominki są klimatyczne, ale ich obsługa to nierzadko spory problem. Żeby było ciepło, drewno do pieca trzeba dokładać regularnie. A piece na ekogroszek właśnie wychodzą z użycia.

Szukając dalej, dość często wybierane przez Polaków pompy ciepła są wygodne, ale jednocześnie głośne, kosztowne w utrzymaniu i wbrew pozorom nie tak ekologiczne, jak mogłoby się wydawać. Do działania potrzebują przecież prądu. Wybierając pompę, trzeba się więc liczyć nie tylko z wyższymi rachunkami (w 2022 r. prąd zdrożał o ok. 24 proc., a szacuje się, że w 2023 r. będzie to nawet 115 proc. lub więcej), ale też z tym, że w ten sposób nie poprawimy stanu środowiska. Wydobycie węgla, z którego produkowany jest prąd w Polsce, to degradacja terenu i przyrody, a jego spalanie zanieczyszcza powietrze. Decydując się na pompę, nie mamy gwarancji, że będzie ekologiczniej, taniej i bezpieczniej. No i że węgla w naszym kraju będzie zawsze tyle, ile potrzeba.

Alternatywą – sprawdzoną i coraz częściej wybieraną – są instalacje grzewcze zasilane gazem płynnym. Znajdą się pewnie tacy, którzy będą nam odradzali to rozwiązanie, ale… Tym razem nasze "ale" to szereg zalet. LPG nie zanieczyszcza środowiska jak węgiel czy drewno, jego wytworzenie lub wydobycie i magazynowanie są ekologiczne (LPG uchodzi za paliwo, w którym pokłada się największe nadzieje związane z wycofaniem paliw stałych i znaczną redukcją zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery), poza tym dostawy gazu LPG są niezależne od coraz częstszych kryzysów paliwowych. Ten sposób ogrzewania jest praktycznie bezobsługowy, a cenę LPG możemy negocjować u dostawców (jej wysokość dyktuje rynek).

Ekologicznie i bezpiecznie

Co ważne, LPG to paliwo ekologiczne oraz niezależne od zasobów naturalnych i polityki. Owszem, powstaje jako efekt uboczny rafinacji ropy naftowej, jest także wydobywany wraz z metanem (gazem ziemnym), a następnie separowany jako oddzielny produkt. Jednak należy pamiętać, że w ostatnich latach powstaje coraz więcej instalacji do wytwarzania rLPG oraz rDME z biogazu. A zatem jest surowcem pochodzącym z natury oraz źródłem energii odnawialnej. Jego produkcja nie obciąża środowiska, tak jak dzieje się to w przypadku paliw stałych.

LPG to także synonim niezależności, stabilności cen, bezpiecznych i regularnych dostaw. Nie ma ryzyka, że kurek z gazem zostanie zakręcony. LPG w Polce posiada najbardziej zdywersyfikowane źródła dostaw i nie jest uzależniony od tych z Rosji. Krajowe i europejskie rafinerie realizują dostawy transportem kolejowym lub drogowym, a dwa terminale morskie zapewniają odbiory gazu płynnego dostarczanego praktycznie z całego świata.

Gaz płynny LPG można też w sposób ekologiczny magazynować. Zbiornik tankuje się raz do roku, można też zrobić zapasy, by nie być uzależnionym od jednego dostawcy. Tymczasem akumulatory na prąd są potwornie drogie, pozwalają zmagazynować energię tylko na kilkadziesiąt godzin, a ich wydajność szybko spada. Zużyty akumulator to też niestety bomba ekologiczna.

Cicho i bezinwazyjnie

Ogrzewanie gazem stosowane jest już od niemal 100 lat. Dzisiaj już doskonale wiadomo, co się sprawdza, jak konkretne urządzenie zachowuje się w określonych warunkach oraz jaki montaż jest najbardziej optymalny dla specyficznych potrzeb. Jednocześnie zyskujemy gwarancję, ponieważ zastosowana technologia od lat jest ulepszana i aktualizowana. Rozwiązania, które dopiero wchodzą na rynek, kuszą nowością. I to wszystko. Decydując się np. na pompę ciepła, nie można jeszcze dzisiaj skorzystać ze zbyt wielu doświadczeń innych użytkowników.

Gaz LPG (podobnie jak mniej ekologiczny węgiel) jest w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę do ogrzania domu, w którym wykorzystuje się zarówno tradycyjne grzejniki, jak również coraz bardziej popularną "podłogówkę".

Zbiornik na gaz nie hałasuje. W porównaniu ze wspomnianą już pompą ciepła to rozwiązanie jest niezwykle ciche, nie wytwarza też drgań. Montując pompę, trzeba dobrze przemyśleć jej lokalizację, właśnie ze względu na drgania i hałas, który w domu w nocy nie może przekroczyć 30 dB, a w dzień 42 dB.

Poza tym gaz wystarczy zatankować raz w roku. Jest on bardzo wydajny. Korzystając z LPG, zyskujemy dwukrotnie większą ilość ciepła z 1 kg paliwa (w porównaniu z paliwami stałymi).

Dla wielu z nas ważna jest też estetyka oferowanych rozwiązań. Zbiornik na gaz LPG można umiejscowić w niewidocznym miejscu. Ciepło do domu będzie płynęło, nawet gdy zbiornik ustawimy w dość znacznej odległości lub zakopiemy go w ziemi.

Jeśli więc zastanawiacie się nad wyborem źródła ogrzewania do Waszego wymarzonego domu, pomyślcie o gazie płynnym LPG. Rozwiązaniu ekologicznym, bezpiecznym i ekonomicznie przewidywalnym.

Więcej informacji sprawdź na stronie CHEMET S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Artykuł poleca CHEMET S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera