Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Ogrzewanie podczerwienią – czy ogrzewanie elektryczne może być tanie i energooszczędne?

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
24
Podziel się:

Z uwagi na wyczerpywalny charakter złóż węgla, gazu czy ropy oraz negatywny wpływ spalania opału w elektrowniach czy w domowych kotłach powinniśmy zmienić swoje zwyczaje w tym zakresie. Unia Europejska dąży do wdrożenia idei zeroemisyjnej gospodarki energetycznej. Czy ogrzewanie na podczerwień domów albo mieszkań przyczyni się do takiej transformacji?

Ogrzewanie podczerwienią – czy ogrzewanie elektryczne może być tanie i energooszczędne?
Przy wyborze sposobu ogrzewania domu warto rozważyć ogrzewanie podczerwienią. (unsplash.com)

Na czym polega ogrzewanie podczerwienią?

Alternatywną względem kotłów na paliwa stałe, m.in. węgiel czy pellet, metodą ogrzewania budynków jest podczerwień, z zastosowaniem elektrycznych promienników podczerwieni – IR – infrared. Sercem systemu jest urządzenie zdolne do przetworzenia energii elektrycznej w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. W swojej najprostszej postaci urządzenie infrared może być zwyczajną grzałką elektryczną, zdolną do rozgrzewania się do poziomu kilkuset stopni Celsjusza. W wyniku tego grzałka emituje do otoczenia promieniowanie podczerwone, niewidoczne gołym okiem, które jednak okazuje się bardzo dobrym nośnikiem energii cieplnej. 

Współcześnie w systemach ogrzewania budynków promienniki podczerwieni mają postać elementów metalowych i ceramicznych w formie paneli grzewczych. Zużywają energię elektryczną, dlatego nie można powiedzieć, że są całkowicie obojętne dla środowiska naturalnego. 

Czym różni się ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami od ogrzewania na podczerwień?

Jeśli zestawić ze sobą kaloryfery – wysoko- lub niskotemperaturowe – i urządzenia emitujące ciepło podczerwone, to różnica pomiędzy nimi właściwie już na pierwszy rzut oka będzie zauważalna. Nie jest to jednak takie istotne jak tryb działania. Podczas gdy ciepło w przypadku grzejników emitowane jest do otoczenia i podgrzewa ono powietrze w pomieszczeniu, fale podczerwone ogrzewają przedmioty, ściany i osoby przebywające wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. To duża zaleta ogrzewania podczerwienią w porównaniu do ogrzewania konwektorowego, które ociepla w pierwszej kolejności powietrze, przez co jest mniej efektywne od ogrzewania podczerwonego, w przypadku którego człowiek od razu odczuwa ciepło. 

Trzy rodzaje ogrzewania na podczerwień

Jeśli chcesz zastosować w swoim domu ogrzewanie promiennikowe, na podczerwień, możesz wykorzystać jeden z trzech podstawowych jego rodzajów. Zostały one wyodrębnione zależnie od długości fali:

  • krótkofalowe – IR-A,
  • średniofalowe – IR-B,
  • długofalowe – IR-C. 

Przyjmuje się przy tym, że im krótsza fala, tym intensywniejsze ciepło jest emitowane przez grzejnik umieszczony we wnętrzu. Jeśli promiennik zastosowany w tym zakresie emituje również światło, to potrzebuje więcej energii do zapewnienia nam tego samego komfortu cieplnego, dlatego trzeba mieć to na uwadze. 

Ekologiczny wymiar stosowania ogrzewania podczerwienią

Pomimo faktu, że tak właściwie przy ogrzewaniu podczerwienią nadal stosowane jest ogrzewanie elektryczne, to może być ono energooszczędne i ekologiczne. Należy zwrócić uwagę, że grzejniki te nie wydzielają spalin, dzięki czemu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń. Bardzo dobrze sprawdzą się w domach, w których są alergicy. Wszystko dlatego, że ciepło wpływa jedynie na ludzi i przedmioty, a w powietrzu unosi się znacznie mniej alergenów niż przy użytkowaniu tradycyjnych kaloryferów. Promienniki zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni.

Promieniowanie podczerwone wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. W badaniach dowiedziono, że poprawia ukrwienie skóry i krążenie krwi. Ma właściwości lecznicze w zakresie łagodzenia bólów kręgosłupa i pleców. Może wspomagać pracę mięśni i stawów oraz układu odpornościowego. 

Dobrej jakości promienniki tworzące system ogrzewania podczerwienią w domu będą dobrym rozwiązaniem zarówno dla energooszczędnego, jak i pasywnego budownictwa. Są bezobsługowym, komfortowym i relatywnie ekonomicznym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w domach. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Jan
7 miesięcy temu
Polecam panele grzewcze Eco Partner. Skorzystałem wraz z montażem dla domu 150m2.
ameba
9 miesięcy temu
podczerwienia grzeje od 3 lat, mam panele z firmy Oxyly, dwa lata temu zalozylismy fotowoltaike by sie odciazyz z kosztow. oplacalo sie
Artur
9 miesięcy temu
Wydaje mi się że właśnie oxyly ma solidnie wykonane panele i dlatego ma tak wielu chetnych i ja również zaliczam sie do tego grona zadowolonych klientów
Klementyna
10 miesięcy temu
Rewelacyjne są te panele Oxyly , rzeczywiście, daliśmy się przekonać i chwalę sobie.
robcia
11 miesięcy temu
Oxyly widze juz wspominane ale ja tez od nich mam i polecam
...
Następna strona