Notowania

Opłata cukrowa i od tzw. małpek. Sejm podejmie decyzję

Jeszcze dziś Sejm, na kolejnym posiedzeniu, zdecyduje co dalej z nowelizacją ustawy dot. opłaty cukrowej oraz od tak zwanych małpek. Opozycja nazywa to skandalem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sejm zajmie się opłatą cukrową i od tzw. małpek już 14 lutego

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący opłaty cukrowej oraz tzw. małpek będzie procedowany na kolejnym posiedzeniu Sejmu. PiS złożyło wniosek o trzecie czytanie bez odsyłania projektu do komisji - podaje PAP.

Poseł Jarosław Urbaniak z KO nazwał to skandalem. - Tempo jest druzgocące. Pod osłoną nocy PiS wprowadza dwa nowe podatki - stwierdził. Dodał, że Koalicja Obywatelska zdania nie zmienia, stąd poprawka wnosząca o odrzucenie całości ustawy.

Drugie czytanie odbyło się w nocy z czwartku na piątek. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Posłowie w czasie prac Komisji Zdrowia zgłosili 13 poprawek.

Obejrzyj: Opłata cukrowa. Wiceminister odpowiada na zarzuty przedsiębiorców

Opozycja zarzucała też projektowi wiele innych niedociągnięć. Wskazała m.in. na zbyt krótkie vacatio legis. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku. Tak krótki okres na dostosowanie się firm, producentów, sadowników do nowych regulacji sprawi, że niektórzy z nich będą musieli zniknąć z rynku lub ponieść straty. Dlatego też Lewica złożyła poprawkę, by ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Zgodnie z projektem ustawy "przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml".

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml wina 14-proc.

Pieniądze z opłaty mają trafić w połowie do gmin i w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę i świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Projekt zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Dochody z opłaty od napojów słodzonych mają wpływać do NFZ i muszą być przeznaczone na edukację i profilaktykę oraz na świadczenia opieki zdrowotnej.

Z opłaty mają być zwolnione napoje będące wyrobami medycznymi, zarejestrowanymi suplementami diety, żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatami do początkowego żywienia niemowląt i wyrobami akcyzowymi.

Z opłaty stałej zwolnione są także napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz będące izotonikami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sejm, posiedzenie sejmu, opłata cukrowa, opłata od małpek, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

mieckoa ciemnota głosująca NA PIS CAŁY CZAS WIERZY ŻE 500+ RZĄD DAJE Z WŁASNEJ KIESZENI

14-02-2020

Monty PythonNastępnie podatek na sól, pieprz, majeranek ...

14-02-2020

polakpis ma Polaka w4 literach , liczy się wygrana w wyborach, a wy się cieszycie ,ze macie 500 i dalej rodzicie jak krowy rozpłodowe.

Rozwiń komentarze (272)