Trwa ładowanie...
Zaloguj
Przejdź na
Oto kim mogą zostać nasze dzieci. 6 zawodów, które jeszcze nie istnieją, ale powstaną
Jowita Michalska
Jowita Michalska
|zmod.

Oto kim mogą zostać nasze dzieci. 6 zawodów, które jeszcze nie istnieją, ale powstaną

(Getty Images, KNSY)
Artykuł sponsorowany

Dobrze wiedzieć, jakie mogą być bardziej futurystyczne opcje zawodowe. Niektóre z najbardziej obiecujących karier w przyszłości mogą obejmować zawody, które dzisiaj jeszcze nie istnieją i są w głowach tylko naukowców czy futurologów. Warto jednak mieć je na uwadze, bo chociaż obecnie jeszcze nie są potrzebne, to nasze dzieci mogą już decydować się na takie kariery. Oto kilka zawodów, które jeszcze nie istnieją, ale prawdopodobnie powstaną.

ARTYKUŁ POWSTAŁ W RAMACH CYKLU:
Akademia Biznesu

Niedawno opisywałam zawody, które pojawią się na rynku pracy w ciągu najbliższej dekady - m.in. ze względu na wzrost znaczenia sztucznej inteligencji. Tym razem zaś polecam zapoznać się z pracami, które dziś jeszcze nie istnieją, ale prawdopodobnie powstaną w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Możliwe, że dzisiejsze dzieci już za 20 lat będą wybierać podobne ścieżki kariery.

1. Osoba zakłócająca/zmieniająca funkcjonowanie organizacji (Organizational Disrupter)

W miarę rozwoju uznanych firm i organizacji często tracą one część swojej zdolności do innowacji. To sprawia, że są podatne na konkurencję ze strony bardziej zwinnych firm rozpoczynających działalność, które często nie są tak mocno osadzone w swoich realiach. Ponieważ wielu futurystów przewiduje nadchodzący trend w kierunku mniejszych, bardziej elastycznych organizacji, wiele dużych firm i organizacji pozarządowych może chcieć dowiedzieć się, jak upodobnić się do swoich mniejszych konkurentów. Rolą "dysruptora" byłoby wprowadzenie kilku pozornie chaotycznych zmian w organizacji, które promowałyby większą kreatywność, podejmowanie ryzyka, współpracę i innowacje.

2. Osobisty przewodnik po edukacji (Personal Education Guide)

Możliwe, że edukacja w przyszłości stanie się znacznie bardziej spersonalizowana i jeszcze wygodniejsza, niż dzisiejsze programy online. Osobiści przewodnicy edukacyjni mogą działać jako trenerzy i doradcy, pomagając ludziom w wyborze kursów na żądanie lub projektując niestandardowe plany szkoleniowe. I mogą zapewnić potwierdzenie, że ich klienci pomyślnie ukończyli te kursy i zdobyli alternatywne kwalifikacje, które coraz więcej pracodawców będzie uznawać za ważne.

3. Producent części ciała na zamówienie (Custom Body Part Manufacturer)

W pewnym momencie listy oczekujących na przeszczepy organów prawdopodobnie staną się przeszłością. Wkrótce lekarze będą mogli zamówić niestandardowe organy, które są uprawiane lub drukowane w 3D, z wykorzystaniem komórek własnych pacjenta. W końcu naukowcy odnieśli już pewne sukcesy w tworzeniu serc, nerek i wątrób w swoich laboratoriach. Wyhodowali nawet skórę, uszy i inne zewnętrzne części ciała.

4. Kierownik ds. mikrobiomu osobistego (Personal Microbiome Manager)

Ta praca prawdopodobnie nie jest jeszcze dostępna, ale może stać się dobrym rozwiązaniem w nadchodzących dekadach. W miarę jak naukowcy dowiadują się więcej o wielu rodzajach bakterii, które żyją wewnątrz nas i na naszej skórze, odkrywają, że te mikroorganizmy mogą odgrywać istotną rolę w naszym zdrowiu i samopoczuciu. W rzeczywistości posiadanie odpowiedniej równowagi bakterii może być kluczowe dla takich rzeczy jak zapobieganie otyłości, chorobom serca, chronicznemu zmęczeniu i problemom ze zdrowiem psychicznym. Specjaliści, którzy wiedzą, jak zarządzać naszą osobistą mikrobiotą, mogą stać się równie ważni, co dzisiejsi lekarze.

5. Operator Robaków Wysypiskowych (Landfill Worm Operator)

Ziemia nie ma nieskończonych zasobów naturalnych. Gwałtowna industrializacja świata zaczyna powodować niedobory niektórych wydobywanych zasobów. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele zasobów, które zostały wydobyte z ziemi, ostatecznie zostało ponownie zakopanych na wysypiskach śmieci. Wiele z wyrzuconych przez nas produktów zawiera cenne elementy, których przemysł potrzebuje do wytwarzania nowych produktów i dalszego funkcjonowania. Trzeba będzie więc opracować rozwiązania, które pozwolą wydobyć te pierwiastki z licznych światowych wysypisk śmieci. Niektórzy futuryści przewidują przyszłość, w której zrobotyzowane dżdżownice, częściowo obsługiwane przez ludzi, będą przekopywać wysypiska i wydobywać z nich cenne zasoby, wypełniając jednocześnie powstałe puste przestrzenie dobrej jakości glebą.

6. Ekspert ds. przywracania wymarłych gatunków (Extinct Species Revivalist)

Działania człowieka wciąż powodują wymieranie różnych roślin, zwierząt i mikroorganizmów. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są te gatunki dla zdrowia światowych ekosystemów, dopóki nie znikną. W miarę jak zoolodzy i inni naukowcy dowiadują się więcej o szerokim ekologicznym wpływie wyginięć, staje się jasne, że wiele gatunków odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu środowiska, na którym polega człowiek. Dlatego ochrona zagrożonych gatunków jest często niezbędna. Ale nauka może również posunąć się do tego stopnia, że będziemy mogli przywrócić do życia niektóre gatunki, które już wyginęły, i ponownie włączyć je do ich naturalnych środowisk.

Autorka artykułu jest Jowita Michalska, założycielka i CEO Digital University.

Artykuł powstał w ramach współpracy merytorycznej Akademii Biznesu i Digital University.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
treto
12 miesięcy temu
Natomiast ci co już zawód mają ale wkrótce on umrze to niech myślą już o zmianach póki nie jest za późno bo bezrobocie to chyba jnajgorsza rzecz. A można na przykład w IT zrobić karierę, tylko że takie przebranżowienie wiadomo nie jest proste. Chyba najlepiej zacząć od warsztatów "Jak wejsc do IT" na platformie Kind Mind by sobie cały ten temat dobrze ogarnąć i gładko wejść w ten świat
lakarz
12 miesięcy temu
tam może być
hehe
12 miesięcy temu
właściciele portalu money powinni wywalić wszystkich dziennikarzy i zatrudnić w ich miejsce chatgpt to wtedy poziom artykułów na pewno nie spadnie a jest szansa że wzrośnie
hehe
12 miesięcy temu
jeden bardzo znany pisowski konserwatywny profesor uważa że nauka to jest to co ma przychylność 99% profesorów. poziom intelektualny konserwatywnych profesorów to żenada bo z tego wynika że to co robił kopernik, einstein nie jest nauką bo 99% profesorów nie zgadzało się z teoriami kopernika i einsteina
A. Macierewic...
12 miesięcy temu
A gdzie zawód ekspert od wyjaśnienia zamachu smoleńskiego?