Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pandemia koronawirusa pomogła handlowi. Odcisnęła jednak piętno na budownictwie

11
Podziel się:

Mimo przedłużającej się pandemii, w trzecim kwartale przedsiębiorstw z problemami w rozliczeniach nieznacznie ubyło – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Pandemia koronawirusa pomogła handlowi. Odcisnęła jednak piętno na budownictwie
Budwonictwo ucierpiało przez pandemię (money.pl, Rafał Parczewski)

Co trzecia mikro, mała i średnia firma deklaruje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odbiorcom ich towarów i usług zdarzało się opóźniać płatności przez ponad 60 dni - wynika z diagnozy BIG InfoMonitor.

Jak wynika z raportu, najbardziej poprawiły sytuację handel i usługi, pogorszyło się natomiast w budownictwie.

Odsetek przedstawicieli firm deklarujących, że ich kontrahenci w ostatnich sześciu miesiącach opóźnili płatność o ponad dwa miesiące spadł do 32,9 proc. Tak poważnie przeterminowane należności miało w drugim kwartale tego roku blisko 35 proc. firm, w pierwszym ok. 40 proc., a przed rokiem niemal 50 proc.

- Przedsiębiorcy stale doświadczają kłopotów z terminowym otrzymywaniem płatności. Zauważamy jednak, że trzeci kwartał jest kolejnym, w którym odsetek poszkodowanych spada - mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zobacz także: Domek stanie w jeden dzień. Na mały metraż nie trzeba pozwolenia

Jak podkreśla jest to ewidentny przykład większej odpowiedzialności i zapobiegliwości prowadzących biznesy, co potwierdza m.in. fakt, że w tej samej grupie badanych mikro, małych i średnich firm aż 23,4 proc. nie stosuje obecnie w rozliczeniach odroczonego terminu płatności, a w zeszłym roku deklarowało takie działanie 10,4 proc. z nich.

- Bez wątpienia na poprawę sytuacji wpłynęło też wykorzystanie różnych narzędzi pomocowych przygotowanych przez państwo w okresie pandemii - dodał.

Sytuacja poszczególnych branż zmagających się z zaległymi zobowiązaniami jest jednak mocno zróżnicowana. I tak najtrudniejsza sytuacja jest w branży transportowe, a zaraz po niej w budownictwie (odpowiednio 44,1 proc. i 41 proc. przedstawicieli mówi o problemach).

W handlu natomiast o znaczących opóźnieniach mówi 29,4 proc. przedsiębiorców, a w budownictwie 23,3 proc. Najrzadziej kłopotów doświadczają usługodawcy – 19,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Mb
4 lata temu
Polski fachowiec pracuje za 20 euro a nie za 20 zł. Dlatego Morawiecki wpuszcza tutaj do Polistanu braci z Wołynia. Panie Premierze czasy pańszczyzny i wyzysku się skończyły. Nie wpuszczać swołoczy ze wschodu to Polscy przedsiębiorcy będą musieli podnieść stawki bo widać gołym okiem, że ich na to stać.
Hipolit
4 lata temu
W Chinach drukuje się już domy , podobno około 2tygodni i gotowy .
PATRIOTA 1952...
4 lata temu
STWORZYĆ PROJEKT DOMKU JEDNORODZINNEGO OD 100-120 MKW ZA 100 TYS ZŁ GOTOWEGO DO WPROWADZENIA. CENA BAZ DZIAŁKI. AKTUALNE CENY.
Hg zh
4 lata temu
Kolejny fikcyjny artykuł. Wszędzie gdzie jeżdżę same budowy. Rozumiem że wszyscy budują bez pieniędzy...
mmm
4 lata temu
no bo wybudowanie domu 2 zl.kosztuje i poleca hurtowo,domy budowac,jak dopiekarni po 5 uek swiezych