Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Pandemia nas zdemolowała. Polska krajem z najwyższym wypaleniem zawodowym

12
Podziel się:

Pandemia we wszystkich krajach wywołuje podobne zmartwienia i efekty, różnią się jednak skalą. Jak wynika z badania, najbardziej wypaleni pracą w czasie pandemii są Polacy i Hiszpanie. Przeciwległy biegun zajmują Chińczycy.

Pandemia nas zdemolowała. Polska krajem z najwyższym wypaleniem zawodowym
Polacy i Hiszpanie to dwa narody, w których najbardziej odczuwane jest wypalenie zawodowe przez pandemię (Pexels, Kateryna Babaieva)

Społeczeństwo polskie jest najbardziej dotknięte przez syndrom wypalenia - od początku pandemii w marcu 2020 r. zdrowie psychiczne pogorszyło się u 55 proc. Polaków. Według raportu firmy zajmującej się badaniami zasobów ludzkich Adecco Group Institute, ponad 38 proc. Hiszpanów twierdzi, że cierpi na wypalenie zawodowe - stan wyczerpania umysłowego, emocjonalnego i fizycznego w wyniku przytłaczających wymagań, przewlekłego stresu lub niezadowolenia z pracy. Średnia światowa to 33 proc.

Zobacz także: Pracodawca dowie się, czy jesteś zaszczepiony. "To ułatwi funkcjonowanie na rynku"

Pandemia wywołała stres i strach przed zakażeniem się i możliwością śmierci - swojej oraz bliskich, co poważnie nadszarpnęło zdrowie psychiczne tysięcy osób. Zgodnie z danymi ministerstwa zdrowia w Hiszpanii zmarło do tej pory na Covid-19 ponad 88 tys. osób. Inna konsekwencja epidemii dotyczy zdrowia psychicznego i pracy.

Wypaleni przez pandemię

Według Javiera Blasco z Adecco, epidemia przyspiesza zjawisko o charakterze psychoemocjonalnym w obszarze zatrudnienia.

"Pojawiają się opinie, że następna pandemia będzie związana ze zdrowiem psychicznym, autentyczne tsunami, na które musimy się przygotować" - powiedział w piątek cytowany przez "As" Javier Blasco.

Raport "Resetting Normal: redefiniowanie nowej ery pracy" z 2021 r. wykazuje zmianę postaw i oczekiwań związanych z dostosowaniem się pracowników do przejścia na nowy sposób pracy w firmach. Według badan, pracownicy oczekują, że firmy podejmą odpowiednie środki, by poprawić ich samopoczucie w miejscu pracy. Jednocześnie aż 64 proc. pracowników uważa, że kierownictwo nie ma umiejętności "wyłapywania" objawów choroby psychicznej.

W Hiszpanii tylko 14 proc. konsultowanych wierzy, że firma zapewni im coaching w celu zapobieżenia wypaleniu, przy czym aż 75 proc. uważa, że jest to sprawa kluczowa.

Z drugiej strony, ponad 40 proc. zarządzających stwierdziło, że nie jest łatwo mieć do czynienia z syndromem wypalenia u pracowników i problemami z ich zdrowiem psychicznym.

Epidemia, izolacja społeczna i kryzys gospodarczy spowodowały wiele ran w całym społeczeństwie i przyczyniły do pogorszenie się zdrowia psychicznego pracowników. Koszt takiej sytuacji to 4 proc. PKB Europy - według danych OECD. Do tego dochodzi transformacja cyfrowa, starzenie się społeczeństwa, wydłużenie aktywności zawodowej, coraz krótsze gospodarcze cykle kryzysowe, trudna sytuacja młodych, kobiet i seniorów na rynku pracy.

"Nie ma wątpliwości, że potrzebna jest normalizacja i włączenie problematyki zdrowia psychicznego i psychosocjologii do zarządzania firmami" - stwierdził Blasco. "Samotność w pracy zdalnej i niepewność finansowa pogarszają sytuację pracowników" - dodał.

Na przeciwnym końcu znajdują się Chiny, gdzie rozpoczęła się pandemia i gdzie nałożono najwięcej restrykcji społecznych - tylko 7 proc. ludności cierpi na wypalenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Niobe
2 lata temu
Bo w Najjaśniejszej pańszczyzna NIGDY SIĘ NIE SKOŃCZYŁA! Ludzie są gorzej niż inwentarz traktowani. Dla większości pracodawców są złem koniecznym, kosztem i obciążeniem. Szkoda tylko, że to właśnie "kmiecie," wypracowuja, własnym zdrowiem zysk dla firmy..
pesymista
2 lata temu
Ciekawi mnie metodologia tych badań..... U nas poza wyzyskiem/od słowa capitalise-wyzyskiwać/ występują powszechnie nieufność do władzy, która ogranicza rządy prawa, skłóca nas z innymi/też krajami,UE/,denerwuje, dopuściła -- do zapaści służby zdrowia, skandali, sieje nienawiść, nie radzi sobie z pandemią etc. To jak można być zdrowym optymistą ??
esu
2 lata temu
Do tego dochodzi (...) trudna sytuacja młodych, kobiet i seniorów na rynku pracy. Kłamstwo za kłamstwem. Samobójstwa wśród mężczyzn w sile wieku kilkakrotnie przekraczają te w innych grupach, bo praca przestała być szanowana. System wymusza niewolniczą pracę większości ludzi na etacie a ta najbardziej wyzyskiwany jest ten kto zawsze mógł pracować najciężej i nie ma z tego większej płacy bo ma być po równo. Ta cywilizacja jest już tylko do spłukania w kiblu. Śmieszą mnie Ci wszyscy na tych forach ekonomicznych próbujący zaklinać przyszłość, która rysuje się tak, że zachód traci rolę lidera i musi zacząć klękać przed Azją.
Ja.
2 lata temu
Mnie wypala świadomość że po czterdziestu latach pracy jestem w czarnej D... Znowu więcej płacę podatków. Kiedyś był Balcerowicz specjalista od zaciskania pasa. Teraz jest wspaniały rząd który z jednej strony prowadzi działalność dobroczynną z drugiej kata który nie spocznie aż dobije skazańców. Czytaj podatników. Płacę więcej podatków urzędom i fiskusowi. Wystarczy poczytać paragony. Na co tyle opłat? Najwięcej chyba na dzieci. Bo rzekomo rodzice nie potrafią ich utrzymać. Żeby było śmiesznie dają wszystkim rodzicom. Bez żadnych kryteriów dochodowych. Proponuję tych rodziców z dziećmi teleportować do lat dziewięćdziesiątych. Wtedy tak było ciężko utrzymać rodzinę że nawet Kaczyński nie zdecydował się na założenie własnej rodziny by Polska rosła w siłę. Nic tak nie wypala jak fakt że zapieprzasz coraz więcej i w zamian coraz więcej ci zabierają.
Wyborcy PiS
2 lata temu
To was się nie dotyczy, wypalenie zawodowe mogą mieć tylko ci co pracują.