Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Pandemia zmiotła część firm. Oto dane

11
Podziel się:

To jest trudny czas dla przedsiębiorców. Od początku pandemii w Polsce zniknęło prawie 1600 małych firm. Najwięcej działalności ubywa w przetwórstwie przemysłowym i handlu. Mniej jest też średnich firm – ich liczba jest o 260 mniejsza niż na koniec 2019 roku.

Pandemia zmiotła część firm. Oto dane
Najwięcej działalności ubywa w dużych gałęziach gospodarki: w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu - zauważył Michał Gniazdowski z PIE (Unsplash.com, Scott Blake)

GUS podał w piątek, że według stanu na koniec listopada br. do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 826 tys. 208 podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i 3,7 proc. więcej rok do roku. W porównaniu z październikiem o 6,3 proc. spadła liczba podmiotów nowo zarejestrowanych. O 8 proc. mdm wzrosła liczba firm wyrejestrowanych, a zawieszonych o 1,8 proc. mdm.

1600 małych przedsiębiorstw zniknęło

Jak zauważył analityk PIE, od początku pandemii, według danych z rejestru REGON, w Polsce zniknęło prawie 1600 małych przedsiębiorstw, tj. takich, które zatrudniają od 10-49 osób na podstawie umowy o pracę.

"Najwięcej działalności ubywa w dużych gałęziach gospodarki: w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu" - zauważył Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Warto zwrócić jednak uwagę na kilka pozytywnych tendencji: rośnie liczba firm w branży gastronomicznej, a nowe działalności pojawiają się też w sektorze transportowym" - dodał Gniazdowski.

Mniej również średnich przedsiębiorstw

Spadek liczby średnich przedsiębiorstw (zatrudniających od 50-249 osób) związany jest z redukcją etatów w przetwórstwie przemysłowym, twierdzi Gniazdowski.

"Chociaż wzrost aktywności przemysłowej jest wysoki, to w poprzednich kwartałach docierał nierównomiernie do poszczególnych branż. Zwiększa się natomiast liczba podmiotów funkcjonujących na rynku nieruchomości – może to być efekt przejmowania małych firm" - ocenił analityk.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Uććććć
2 lata temu
Cały czas likwidowane są firmy ( m.in. zgony właścicieli, choroba właściciela), złe zarządzanie firmy powstałe, żeby otrzymać dotację z różnych programów pomocowych i nie trafione pomysły, to m.in. przyczyny likwidacji firm. I cały czas powstają nowe, młodzi wykształceni zakładają firmy.
Wszyskiego
2 lata temu
Winny Donald
Zey
2 lata temu
Pokażcie jak firmy znikały jeszcze przed 2019 od czasu jak komunistyczny PiS dorwał się do koryta!
Dykta
2 lata temu
Cierpliwości...! Polszy Wał zmiecie z rynku tysiące, jak nie setki tysięcy podmiotów. Jakoś sobie nie wyobrażam płacić po 25.000 PLN samych składek. Pamiętajcie pisowcy, chytry 2x traci...!
Mały przedsię...
2 lata temu
Małe i średnie firmy znikają bo polski system prawny jest idiotyczny. Większość dużych firm wysługuje się małymi jako darmowym kredytem przy realizacji wielkich inwestycji. W sądach, sprawy o nie płacenie należności oczywistych (bezspornych) toczę się kilka lat. Jest to tragiczne. Mam wrażenie, że prawo chroni złoczyńców i złodziei.