Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Państwa nie powinny zbyt wcześnie wycofywać się z pomocy dla gospodarek

38
Podziel się:

W pierwszych tygodniach pandemii rządy różnych państw prześcigały się w pomysłach na programy pomocy dla przedsiębiorców. Najwyraźniej optymistycznie założyły, że jesienią sytuacja wróci do normy. Już wiemy, że tak nie jest, a przedsiębiorcy nadal potrzebują wsparcia.

Państwa nie powinny zbyt wcześnie wycofywać się z pomocy dla gospodarek
Przez kilka tygodni lokale usługowe były zamknięte. Działają już normalnie, ale klientów nadal jest mniej niż pandemią (Pixabay)

Gdy w marcu rozpoczęła się pandemia i niemal z dnia na dzień gospodarka zastygła, bardzo wiele rządów wprowadziło programy pomocy dla przedsiębiorstw. Tak uczynił również polski rząd, który programy pomocy zawarł w tarczach antykryzysowej i finansowej.

Pomoc w postaci zwolnienia z opłacania ZUS-u pracowników czy dopłat zaprojektowana była na kilka miesięcy i od wielu tygodni firmy muszą już sobie radzić same. Sytuacja wcale jednak się diametralnie nie zmieniła od marca czy kwietnia – przedsiębiorcy nadal potrzebują wsparcia lub przynajmniej świadomości, że gdy sytuacja się pogorszy, będą mogli liczyć na pomoc państwa.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa ostrzegła we wtorek przed zbyt wczesnym wycofywaniem programów pomocowych dla gospodarek, wprowadzonych przez poszczególne państwa w reakcji na pandemię Covid-19. Według niej konsekwencją może być fala bankructw i bezrobocia, o czym informuje PAP.

Zobacz także: Tarcza finansowa. "Zbliża się moment, w którym firmy będą musiały zwrócić subwencję"

Szefowa MFW zapowiedziała też, że wyjście z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa będzie "długie i trudne", a powrót do poziomu sprzed pandemii nie nastąpi w przyszłym roku. Pochodząca z Bułgarii szefowa MFW dodała jednak, że światowa gospodarka jest obecnie w trochę lepszej sytuacji niż kilka miesięcy temu.

Georgiewa zapowiedziała jednocześnie, że konieczne jest przedłużenie zawieszenia spłacania długów zaciągniętych przez państwa rozwijające się. W poniedziałek MFW zdecydował o przedłużeniu ulgi w spłacaniu długu wobec Funduszu dla 28 państw do kwietnia przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
NASZA WLADZO
4 lata temu
UTWÓRZ BIURA WŁADZ DORADCZE. W OTWIERANIU BUSSNESOW.. I SZUKANIE RYNKÓW ZAGRANICZNYCH. POZA UNIJNYCH, NAJLEPIEJ CHINY, CZY POŁUDNIE AMERYKI.. JAK TOWAR MOŻNA BY TAK SPRZEDAŻ W POLSCE PRODUKUJĄCYCH.. POLACY WYKSZTAŁCENI PRZY POMOCY WŁADZ NAWIĄZUJĄCE KONTAKTY CZY KONTRAKTY NA PRODUKOWANIE W POLSCE I SPRZEDA WY WA NIE W TYCH REGIONACH ŚWIATA. NA PEWNO SIĘ UDA. TYLKO TA EPIDEMIA MUSI POLUZOWACZ SIĘ TROCHĘ. A BENDZE OKAZYWAĆ POLUZOEYWANIE.. W 75%. W MAJU 2022 ROKU.. GDZE BĘDĄ ZNIESIONE OGRANICZENIA. TA EPIDEMIA NIE ODEJDZIE NIGDY OD NAS CAŁKOWICIE.. TO MY ODEJDZIEMY Z NIĄ CAŁKOWICIE.. A W NASTĘPNYCH POKOLENIACH TEŻ BENDZE A SŁABSZA W SILE W NAS.. myśl...
Piotr
4 lata temu
Nic sie nie stanie jedna firmę zamkne to druga otworze moze zwiazane z turystyka lub zarciem a nawet przewoz osob z polski na Ukrainę i z powrotem zawsze jakies wyjscie sie znajdzie
Geniek
4 lata temu
Ojej zamkne firmę i pojde na etat do jakiegos ministerstwa na kierowce oczywiście 😂😂😂z kategoria b anie z pelnym alfabet u nich tez brakuje kierowców doświadczonych i oczywiście za konkretne pieniadze
Pati
4 lata temu
o czym wy piszecie nie ma ludzi do pracy przedsiębiorcy maja z tym poważny problem
Niktciniezabr
4 lata temu
Otwoz firme po co zazdroscicie bogactwa.
...
Następna strona